איך נעלמה ההזדמנות העסקית של מישורים

ממחיר המניה כיום עולה השאלה למה החברה, שהתחייבה לבצע רכישה של המניות, אינה מבצעת אותה במחיר הנמוך ב-24% מהמחיר שבו ביצעה את הרכישה בדצמבר 2017 ■ כיצד ייתכן שרכישה שהיתה אטרקטיבית במחיר של 9 שקלים, נהפכה במטה קסם ללא אטרקטיבית במחיר של 6.87 שקלים

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
דניאל לבנטל, מנכ"ל מישורים
דניאל לבנטל, מנכ"ל מישורים

דניאל לבנטל קיבל עם כניסתו לתפקיד מנכ"ל חברת מישורים בינואר 2017 534 אלף אופציות. מחיר המימוש של האופציות אז היה 9.5 שקלים — 28% יותר ממחיר המניה באותה עת. בעגת שוק ההון האופציה היתה "מחוץ מחוץ לכסף". כלומר, לא כדאי לממש אותה, שכן זול יותר לרכוש את המניה ישירות בשוק מלרכוש את המניה דרך האופציה.

מאחר שאופציות מחוץ מחוץ לכסף הן תמריץ לא גבוה למנכ"ל, החליט דירקטוריון החברה לבוא לקראתו, ולעדכן את מחיר מימוש האופציה מטה — כך שהפער בין מחיר המימוש למחיר המניה יהיה 7% בלבד.

עדכון המחיר של מימוש האופציות לדמות מרכזית בחברה הוא צעד מקובל בשוק ההון, ויש שיטענו כי הוא גם צעד ראוי. ואולם הדיווח הזה של מישורים מזכיר דיווח אחר של החברה מנובמבר 2017. באותה עת מישורים דיווחה כי בכוונתה לרכוש מניות ואג"ח בסכום של עד 10 מיליון שקל. החברה ציינה בדיווח כי "המחיר בו נסחרים ניירות הערך של מישורים הוא אטרקטיבי, מהווה הזדמנות עסקית ראויה לחברה, ולחברה יש את היכולות הכספיות והתזרימיות ליהנות מההזדמנות האמורה".

למעשה, מדובר בהטבה לבעלי המניות שיכולים למכור את מניותיהם במחיר השוק, ואולי מעל לכך. כך אכן קרה. מחיר המניה טיפס באותה עת מ–8 שקלים לשיא של 9.64 שקלים בתחילת דצמבר 2017. בנובמבר־דצמבר 2017 החברה רכשה מניות ב–700 אלף שקל במחירים של 9–9.5 שקלים למניה.

לחברה יש שני בעלי שליטה עיקריים, גיל בלוטרייך ואלכס שניידר, לשעבר אחד מבעלי קבוצת הכדורגל מכבי ת"א. בלוטרייך רכש מניות ב–250 אלף שקל ובאותם מחירים. שניידר החזיק ב–1.5 מיליון אופציות (כ–5% מהחברה) שמחיר המימוש שלהן היה 9 שקלים. ואולם, הוא בחר שלא לנצל את המחיר שבו נסחרה המניה (שגבוה ממחיר המימוש של האופציות ולכן יש כדאיות כלכלית לממש את האופציות) ולממש את האופציות שלו. כתוצאה מכך, בסוף 2017 האופציות פקעו מבלי שבוצע מימוש. מחיר המניה באותה עת היה 8.75 שקלים. ייתכן כי הסיבה לכך היא ששניידר, המחזיק בחברה 11 מיליון מניות שנרכשו במחיר ממוצע של 7.5 שקלים, לא רצה להגדיל את אחזקתו. על האחזקה הזאת יש לו לפי שעה הפסד של כ–5 מיליון שקל.

המניה נסחרת כיום ב–6.87 שקלים — 24% פחות ממה שתואר אז "מחיר אטרקטיבי" של 9–9.5 שקלים למניה. מכאן עולה השאלה למה החברה, שהתחייבה לבצע רכישה של המניות, אינה מבצעת אותה במחיר הנמוך ב–24% מהמחיר שבו ביצעה את הרכישה בסוף דצמבר 2017. כיצד ייתכן שרכישה שהיתה אטרקטיבית במחיר של 9 שקלים, נהפכה במטה קסם ללא אטרקטיבית במחיר של 6.87 שקלים?

ממישורים נמסר: "מישורים בוחנת בכל עת את המשך היישום של תוכנית הרכישה העצמית של ניירות הערך של החברה, בכפוף להתפתחויות עסקיות ובהתאם לדיווח שהחברה הוציאה בנובמבר 2017. זאת כחלק מהמיקוד באסטרטגיה העסקית של החברה, הכוללת את המשך הרחבת תיק הנכסים המניבים, תוך השבחה וחיזוק של הנכסים הקיימים — כדי להמשיך ולהציף ערך לבעלי המניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker