קופת המזומנים של HOT תופחת: השלימה גיוס חוב ענק בהיקף של 1.5 מיליארד שקל

החברה הנפיקה שתי סדרות אג"ח- צמודה ושקלית – עם מח"מ של 4.5-5 שנים ובתשואה של 3.9%

ערן אזרן

קופת המזומנים של HOT תופחת. אמש (ד') סיימה חברת התקשורת הישראלית מהלך גיוס חוב בהיקף של 1.5 מיליארד שקל. החברה, שבשליטת פטריק דרהי (51.7%), תכננה לגייס במקור רק כמיליארד שקל, אך ביקושים גבוהים עוד בשלב השיווק לגופים המוסדיים (ה"רואד-שואו"), הביאו להגדלת הגיוס בכחצי מיליארד שקל נוספים. גורמים מוסדיים ציינו כי תמורת ההנפקה צפויה לשמש את HOT לטובת מחזור חובות, השקעה בתשתיות, שיפור המאזן הפיננסי ואולי אף לחלוקת דיבידנד עתידית.

במסגרת הגיוס, הנפיקה HOT שתי סדרות אג"ח חדשות: הראשונה, מסדרה א', נסגרה בריבית של 3.9% (לאחר שהוצעה ב-4%) עקב ביקושי יתר שהתקבלו במכרז. במסגרת הסדרה שצמודה למדד, גייסה החברה 825 מיליון שקל. האיגרת השנייה, מסדרה ב', ננעלה בריבית של 6.9% לאחר שהוצעה ב-7.3%. במסגרת הסדרה שאינה צמודה למדד (שקלית), גייסה החברה 675 מיליון שקל. שתי האיגרות בעלות מח"מ של 4.5-5 שנים. מי שהובילו את ההנפקה היו לאומי פרטנרס וכלל חיתום.

פטריק דרהיצילום: קרד

חברת מידרוג העניקה לשתי האיגרות דירוג A1 (גבוה) עם אופק "יציב". הדירוג התבסס על כך שחברת הכבלים הישראלית לא תחלק דיבידנד בשנים הבאות ועל כך שהיחס בין התזרים ממקורות פעילות (FFO) לבין החוב הפיננסי יהיה נמוך מ-25%. "החברה נהנית ממיצוב פיננסי גבוה יחסית, הנתמך בצמיחה מתמשכת בהכנסות, תוך שיפור ברווחיות בשנת 2010", כתבו במידרוג. "לחברה יכולת להשבת רווחים גבוהה ובסיס לקוחות רחב וכפועל יוצא, תזרימי מזומנים חזקים ויציבים בשנים האחרונות, בעלי נראות גבוהה יחסית, בטווח הזמן הקצר והבינוני".

בנוסף, מציינים כלכלני מידרוג כי קיים שיפור בהכנסה הממוצעת מלקוח (ARPU) וכן שרמת המינוף של החברה נמוכה יחסית לחברות בענף התקשורת. הכלכלנים הדגישו בסקירה כי לחברה נקבעו אמות מידה פיננסיות עדכניות במסגרת הסכם מימון עם הבנקים בהן עומדת החברה, וכן כי הן נתמכות ברמת הנזילות הגבוהה שלה.

שלשום העלה בנק ישראל בחדות את הריבית במשק, עלייה שלישית ברציפות, והחברות ממהרות לנצל את חלון הזמן שעומד בפניהן. ככל שקצב העלאות הריבית גובר, כך מחיר מימון החוב נעשה ליקר יותר. הריבית הנמוכה מאפשרת לחברות להקטין את הריבית המוצעת על איגרות החוב, וזאת כנגזרת של המרווח מעל איגרות חוב ממשלתיות בעלות משך חיים דומה. למרות ההעלאות האחרונות, רמת הריבית במשק נחשבת עדיין לנמוכה, כך שסביבת המקרו עדיין נוחה לגיוס הון. בדומה ל-HOT, אתמול גייסה חברת התקשורת סלקום מקבוצת אי.ד.בי המתחרה חוב בהיקף של 1.04 מיליארד שקל.

HOT עוסקת בשידורי טלוויזיה בכבלים, טלפוניה ואינטרנט מהיר. החברה נסחרת כעת באחד העם לפי שווי שוק של כ-5 מיליארד שקל. לפני כשבועיים פירסמה החברה כי הגיעה להסכם מימון חדש מול הבנקים והצהירה כי היא מתכוונת לחלק בשנה זו דיבידנד של עד כ-1.9 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, החברה צפויה לחלק עד כ-1.4 מיליארד שקל מתוך רווחיה ועוד 500 מיליון שקל כחלוקה חד פעמית מתוך ההון של החברה. מדובר בדיבידנד ראשון שתחלק HOT מאז הקמתה. מתחילת החודש, עלתה המניה בכ-11%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker