לא רואים את סוף הקריסה: תנו לארגנטינה לפשוט רגל

ארגנטינה כבר פשטה את הרגל 8 פעמים ב-150 השנים האחרונות, כשבחדלות הפירעון האחרונה, קרן המטבע הבינלאומית נחלצה לעזרה. האם זה יקרה גם הפעם? ■ בינתיים, אנליסטים רבים סבורים כי המשבר הכלכלי הכבד במדינה לא הגיע לסופו

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו בפייסבוק
מסי במדי נבחרת ארגנטינה
מסי במדי נבחרת ארגנטינהצילום: ALFREDO ESTRELLA / אי־אף־

נפל בחלקי להניח יד על כרטיס למשחק הכדורגל בין ארגנטינה לישראל, שהיה אמור להתקיים במוצ"ש. אחרי שהג'ירו האיטלקי ביקר בירושלים, ואחרי שניצחנו את הפוליטיקה של אירופה בזירת האירוויזיון, נכנענו לאותה פוליטיקה מושחתת מול ארגנטינה, ומשחק הכדורגל בוטל. אין דבר מקומם ומרתיח יותר מכך. מאחר שבפוליטיקה לא נעסוק, הרי שיש לנו האפשרות, כמשקיעים, להעניש את ארגנטינה בדרך אחרת, כלכלית - פשוט לתת לה ליפול.

ריבית אפסית גררה ציבור עצום של משקיעים לחפש אלטרנטיבות השקעה, ועל ידי כך להעלות את מרכיב הסיכון. דולרים רבים נכנסו לכלכלות המתפתחות, ובכך העלו את ערך המטבע שלהן, כמו גם את נכסי האג"ח והמניות בהן.

מהרווחה הזו נהנו המשקיעים כל עוד הריבית בארה"ב על הדולר היתה אפסית. אלא שבשנתיים האחרונות מתווה הריבית הוא מעלה, ובגובה ריבית של 1.75%, ותשואה באג"ח ממשלת ארה"ב של 3%, הדברים מתהפכים - 3% תשואה באג"ח הממשלתי הדולרי של ארה"ב הם תשואה רלוונטית עבור משקיעים רבים, שקיבלו החלטה 'לברוח' מאמריקה הלטינית לעבר הדולר האמריקאי.

מתי סוף סוף המדינות המתעוררות, יתעוררו?

למען הסר ספק, נזכיר כי ארגנטינה כבר פשטה את הרגל 8 פעמים ב-150 השנים האחרונות, כשבחדלות הפירעון האחרונה, קרן המטבע הבינלאומית נחלצה לעזרה, אך זה לא עזר. קרן המטבע, במסגרת כל חילוץ שהיא מבצעת, הציבה לארגנטינה כמה דרישות, ביניהן קיצוץ מסיבי בתקציב ופגיעה ברווחה ובמעמד הבינוני; מדיניות צנע, שמראש נועדה לכישלון.

כעת, על רקע נטישה המונית של משקיעים את הפסו הארגנטיני, עושה רושם ששוב קרן המטבע תתן כתף.

פיחות

למרות העלאות ריבית מסיביות מצד הבנק המרכזי של ארגנטינה, לכדי 40% בתחילת מאי, הפחד לא מפסיק לקנן במשקיעים, שממשיכים לברוח. הריבית על הפסו הועלתה בתחילת מאי ב-6.75% נוספים, אך למרות זאת פוחת המטבע ב-22% במהלך מאי. מכיוון שכך, יש אנליסטים רבים שלא רואים בשלב את זה את סוף ההתמוטטות, ויותר מכך - יש חשש אמיתי שמא המשבר בארגנטינה יגלוש לשכנה ברזיל, שגם בה בוצע פיחות של 17% בריאל הברזילאי מתחילת 2018.

על פי הערכות, במהלך 2017 זרמו 1.2 טריליון דולר אל עבר כלכלות המדינות המתעוררות, סכום שככל הנראה לא הצליח לעורר אותן סופית. מה עתיד להיות, אם אותו סכום או רובו לפחות, יזלוג החוצה מאותן מדינות?

במרוץ אחרי התשואה הכל כשר

למרות הפיחות בריאל הברזילאי, לעת עתה הקריסה של ארגנטינה מבודדת, שכן עושה רושם שהמשקיעים מענישים בשלב זה את המדינות שלא עשו די על מנת לבלום את הגירעון בזמן ואת האינפלציה (כמו מה שקורה גם בטורקיה). עכשיו, לנוכח בריחת המשקיעים, ולאחר העלאת הריבית, מכוון הבנק המרכזי של ארגנטינה לסביבת אינפלציה עתידית של 15%, לעומת קצב של 25% כעת. ארגנטינה כבר פנתה לקרן המטבע הבינלאומית בבקשה לסיוע של 30 מיליארד דולר, אך לעת עתה לא ברור מה יהיה דינו, אם בכלל, של סיוע שכזה.

חלק מהכסף, שיצא מאותן כלכלות 'כושלות' חזר לאג"ח הדולרי של ממשלת ארה"ב, ובכך למעשה נבלמה עליית התשואה באג"ח ל-10 שנים.

הכסף זורם לאג"ח הדולרי

בעקבות 'חזרתו' של חלק מהכסף שיצא למדינות המתעוררות, אל עבר האג"ח הדולרי, ירדה התשואה באג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב מ-3.1% ל-2.89%. בכלל, אזור ה-3.1% מסתמן כנקודה משמעותית ביותר עבור ציבור משקיעים רחב, שכן בשלהי 2013 כבר נשקה התשואה לכדי 3.1%, אולם הריבית הדולרית לא עלתה בפועל.

השוק אז הקדים את מהלכי הבנק המרכזי של ארה"ב. זו הסיבה שגם עכשיו עיני המשקיעים ממוקדים ברמת תשואה זו, וכפי שהמלצנו לפני כמה שבועות - הגיע הזמן לרכוש אג"ח ממשלתי של ארה"ב.

רק לפני שנה, כתוצאה מרעב המשקיעים לסיכון, הצליחה ארגנטינה לגייס סך של 2.8 מיליארד דולר, באג"ח ל-100 שנה. מסתבר שהמשקיעים באג"ח היו בעלי זיכרון קצר מחדלות הפירעון הקודמות של ארגנטינה, ובמרוץ אחר התשואה כל דבר כשר, אפילו אג"ח ל-100 שנה. המוסדיים, שלקחו חלק בהנפקה, ספגו הפסדים ניכרים במהלך מאי האחרון, עת הגיע מחירו של האג"ח לשפל של 86 סנט על הדולר, כתוצאה מהעלאת הריבית ונטישת המשקיעים.

הגלגל מתהפך

במשך שנתיים רצופות נהנו משקיעים רבים מעליית מחירים נאה ביותר באג"ח של מדינות מתפתחות, שברובו נמצא מתחת לדירוג השקעה (BBB ומטה). מוסדיים התהדרו' בתשואות דו ספרתיות נאות במיוחד, במיוחד לאור תשואות אפסיות, ואף הפסדים, באג"ח של ממשלת ארה"ב. אלא שמאז תחילת 2018 אותם גופים סופגים הפסדים ניכרים (על הנייר כמובן) שמסתכמים באחוזים ניכרים.

הפסדים על הנייר

ההפסדים באפיקי האג"ח השונים, בשווקים המתעוררים, מאז תחילת 2018 מסתכמים בכ-10% בממוצע, אבל משקיעים שהתמקדו במדינות כמו ארגנטינה, ברזיל, טורקיה, הונגריה ואינדונזיה, ספגו הפסדים כפולים מכך. להערכתנו, אי הוודאות באפיק זה של אג"ח מדינות מתעוררות הוא עדיין גבוה ביותר, ועוד לפני שנראה התייצבות סביר יותר שנראה ירידות מחירים נוספות. לכן לא היינו ממליצים בשלב הנוכחי לרכוש אג"ח שכזה, או להגדיל אחזקות קיימות.

חשש משחיתות פוליטית

סך היצוא של ארגנטינה ב-2017 הסתכם בכ-58 מיליארד דולר. מדובר בירידה בשיעור של 24% בסך היצוא מאז 2013. היצוא של המדינה (60% ממנו למדינות דרום אמריקה ואסיה), מהווה כ-12% מהתל"ג שלה. 30% מהיצוא מתרכז במשלוחי בשר ומוצריו ודגנים. היחלשות הפסו בשנים האחרונות תרמה לא מעט לרווחיות החברות היצואניות, ובשילוב של זרימת כספים למדינה, בשל הריבית הגבוהה (מול הדולר כאמור), גרמו לעליות שערים ניכרות במדד המניות הארגנטיני.

פסו חלש טוב ליצור

מדד המניות הראשי בארגנטינה, MERVAL, זינק פי 35 ב-10 השנים האחרונות, מאז משבר 2008. אין הרבה מדדי מניות, אם בכלל, שביצעו כזה מהלך מרשים, אלא שיהיה זה לא נכון להסתכל על מדד זה כמייצג את הכלכלה הארגנטינאית, משום שיש לא מעט חברות ארנטינאיות שבחרו שלא לרשום את מניותיהן בבורסה זו, ולכן הן לא נכללות במדד כלל.

פלטפורמת המסחר האלקטרונית MercadoLibre, שנסחרת בארה"ב תחת הטיקר MELI, לא נכללת במדד הארגנטיני, אלא דווקא בתעודות הסל של ארגנטינה. כמוה גם Loma Negra, יצרנית חומרי הבניין והמלט. חברות אלה בחרו שלא לרשום את מניותיהן בבורסה בארגנטינה, אלא דווקא בארה"ב, מחשש שאותה שחיתות פוליטית תפריע ותשפיע על הניהול באותן חברות.

מהשיא של 2018 רשם המדד הארגנטיני ירידות שערים של כ-20%, המתגמדות כמובן אל מול הזינוק המטאורי שלו ב-10 השנים האחרונות. עם זאת, לאור העובדה שאנו צופים המשך ירידות מחירים באג"ח הארגנטיני, מכיוון שהמשבר טרם הגיע לסופו, הרי שיהיה זה לא נכון להמר על שוק המניות הארגנטיני.

עלייה

נכון להיום, ולאור רגיעה זמנית בפסו ובאג"ח הממשלתי של ארגנטינה, נשמרת תמיכה מסוימת במדד MSCI הארגנטיני, אולם שוב - יהיה זה נכון יותר לחכות בצד זמן מה ולראות אם אכן יהיה חילוץ של קרן המטבע הבינלאומית, או שמא התנאים יהיו כה קשים, שיגררו אלטרנטיבות נוספות.

לסיכום - תנו לארגנטינה ליפול! גם במונדיאל.

■ ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בשקדי שוקי הון.

■ אין במאמר הנ"ל משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירה. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד. אין החברה אחראית לכל נזק שיגרם בגין שימוש במידע המוזכר בסקירה זו.

■ העברת הסקירה לכל גורם ללא אישור חברת ההשקעות שקדי שוקי הון בע"מ הנה עבירה בגין הפרת זכויות יוצרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker