הזרקור על לני, אריאל ודוד רקנאטי

מי שרוצה להשיג שליטה באי.די.בי - המניות של בני משפחת קרסו אינן רלוונטיות לגביו

נתן ליפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נתן ליפסון

משפחת אייזנברג, משפחת דנקנר, משפחת שטראוס - אט-אט, מגיעות כל המשפחות שמייסדיהן הובילו את ההתפתחות העסקית המקומית, לשלב שבו ריבוי הצאצאים מחייב שינוי במבנה השליטה.

לעתים הדבר מלווה במאבקים משפטיים מכוערים, לעתים ההתכתשויות מתרחשות רק בבורסה. לעתים הפיתרון הוא הפרדה בין פלגי המשפחה, ולפעמים הדרך הנבחרת היא להמשיך ולמצוא מנהיג מאחד שסביבו השליטה מתגבשת.

הדרך והפיתרון משפיעים עמוקות על היחסים בתוך המשפחות, אבל מכיוון שמדובר בגופים כלכליים ענקיים, בוודאי במונחי הכלכלה המקומית, ההשפעה גולשת החוצה.

עכשיו הרקנאטים בקלחת הזאת, באיפוק האופייני להם - בשקט, מאחורי הקלעים, בלי מריבות פומביות.

אי.די.בי נוסדה לפני כמעט 70 שנה כשותפות בין שתי משפחות - קרסו, שכבר היתה לה אחיזה בשוק המקומי אז, ורקנאטי, שהחלה את דרכה.

עם השנים ולאורך הדורות, המניות בקונצרן התפזרו בין עשרות הצאצאים של שתי המשפחות. במשך שנים ארוכות, המבנה הזה החזיק מעמד, בעיקר סביב מנהיגותו של רפאל רקנאטי.
עזיבתו של אודי טורפת את הקלפים לפני כשלוש שנים רפאל רקנאטי עזב רשמית את ניהול הקונצרן והעביר אותו לבנו אודי. במאי 1999 הוא הלך לעולמו. לאחרונה החליט אודי רקנאטי מסיבותיו שלו לעזוב את ניהול הקונצרן ופינה את מקומו לבן-דודו, ליאון.

ליאון מנסה לגבש היום את השליטה בקונצרן בהנהגתו. החברה הבורסאית הניצבת בראש פירמידת האחזקות בקבוצת אי.די.בי היא אי.די.בי אחזקות ~736579-Q~.

חבילת המניות הגדולה ביותר באי.די.בי אחזקות - 37.3% - נמצאת בידי חברה פרטית בשם אחזקות פיננסיות אל-ים (המגדל). מדובר אומנם בפחות מ-50%, אבל אין לטעות - השליטה בקונצרן מצויה בידי משפחת רקנאטי: בני המשפחה כולה מחזיקים יחד ביותר מ-50% ממניות הקונצרן.

זרוע ההחזקות העיקרית של הרקנאטים היא חברה פרטית בשם אחזקות פיננסיות לישראל, המוחזקת על ידי שלוש חברות פרטיות: אחזקות פיננסיות נפתלי (40%), המרכזת את ההחזקות של משפחתו של רפאל רקנאטי כלומר אודי רקנאטי; אחזקות פיננסיות גוב (40%), המרכזת את ההחזקות של משפחתו של ליאון רקנאטי, בן-דודו של אודי; ואחזקות פיננסיות סולם (20%), המרכזת את ההחזקות של לני, אריאל ודוד רקנאטי.

עזיבתו של אודי טורפת את הקלפים ברמת ההחזקות הזאת והופכת למעשה את שלוש החברות למועמדות לקנייה או מכירה.

ליאון רקנאטי ומשפחתו מחזיקים ב-40% מהשליטה המשורשרת בקונצרן. זאת לא שליטה. יתירה מכך - אם לני, אריאל ודוד רקנאטי יקנו את המניות של משפחתו של אודי, הם ישלטו בקונצרן.
אינו צריך ולו מניה אחת של בני משפחת קרסו לכן, אם ליאון רקנאטי רוצה לשלוט בקונצרן, עליו לעשות אחד מן השניים: לקנות את מניות משפחתו של אודי רקנאטי או לקנות את המניות של לני, אריאל ודוד רקנאטי. כל אחת מהעסקות האלה תיתן לו שליטה בקונצרן.

המשמעות ברורה: מבחינה אריתמטית לפחות, ליאון רקנאטי אינו צריך לקנות ולו מניה אחת של בני משפחת קרסו. יתירה מכך - אף מניה שהוא יקנה מהם לא תסייע לו להשיג שליטה.

אם ליאון רקנאטי רוצה שליטה, הכתובת היא רק אודי ובני משפחתו או לני, אריאל ודוד רקנאטי.

ממבנה ההחזקה הזה גם ברור שהשגת שליטה על ידי רכישת המניות של לני, אריאל ודוד רקנאטי זולה יותר מכיוון שהם מחזיקים בפחות מניות מאשר משפחתו של אודי רקנאטי.

היא גם יעילה יותר כצעד ראשון, שכן היא תוזיל משמעותית את המניות של משפחתו של אודי רקנאטי, שכן בשלב הזה הן כבר לא יהיו הכרחיות כדי להשיג שליטה.

מהניתוח הזה עולה המרכזיות של לני, אריאל ודוד רקנאטי בנסיונו של ליאון רקנאטי לגבש שליטה בקונצרן.
לני רקנאטי יקבע כל הנראה את גורל השליטה באי.די.בי אחזקות מהניתוח הזה עולה גם כי ההחזקות שלהם מרכזיות גם בתרחיש אחר - בתרחיש שבו צד שלישי, לדוגמה שרם פודים קלנר ~422014-Q~, תרצה לרכוש את השליטה בקונצרן.

מניותיו של ליאון רקנאטי בוודאי שאינן עומדות למכירה, בטח שלא בשלב הראשון, ולכן מה שנשאר הוא אודי רקנאטי ובני משפחתו ולני, אריאל ודוד רקנאטי.

ובכל מערכת השיקולים הזאת, ההחזקות של בני משפחת קרסו אינן רלוונטיות - שוב, מכיוון שהשליטה בקונצרן היא בידי הרקנאטים.

אריאל רקנאטי, המתגורר בניו יורק, הוא מנהל בכיר באל-ים, החברה של הרקנאטים המפעילה צי אוניות.

לני רקנאטי הוא הדמות המובילה בשלישייה הזאת. הוא גם הכי מעורב בעסקי הקונצרן - מעבר לכך שהוא משמש כדירקטור באי.די.בי אחזקות, הוא גם סגן נשיא בכיר ודירקטור בדיסקונט השקעות ~639013-Q~ ויו"ר של אילנות-בטוחה ולירז ~270017-Q~. הוא משמש כדירקטור בחברות נוספות בקבוצה.

מה שלני רקנאטי יעשה יקבע ככל הנראה במידה רבה את גורל השליטה באי.די.בי אחזקות לשנים הבאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker