מה שכח שלמה רודב לספר למשקיעיו

בלהט המאבק בכלל תעשיות וניסיון ההנפקה של אחזקתה ביפאורה שכח רודב, מבעלי השליטה בקרור אחזקות — המחזיקה בכ–70% מיפאורה — לדווח למשקיעים כי המקור העיקרי לדיווידנדים שקיבלו עלול להיות נדיב פחות בעתיד

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר בזק שלמה רודב
שלמה רודבצילום: אלדד רפאלי

הפתעה לא נעימה ציפתה למשקיעי חברת קרור אחזקות, שבשליטת שלמה רודב ורוני גת, ביום חמישי שעבר. תשקיפה של כלל תעשיות ומשקאות, שפורסם באותו יום, חשף כי בישיבת דירקטוריון של חברת יפאורה־תבורי מדצמבר 2017, אימצה החברה החלטה שלפיה תשמור על יתרות מזומנים של 500 מיליון שקל או סכום הדרוש למימוש הזדמנות ההשקעה הגבוהה ביותר שתישקל על ידי יפאורה תבורי — לפי הגבוה ביניהם.

יפאורה תבורי היא חברה בת של יצרנית המשקאות יפאורה, והמקור העיקרי לתזרים המזומנים שלה. יפאורה תבורי סיפקה ליפאורה 85% מרווחיה. מאז 1993 יפאורה נשלטת במשותף על ידי חברת קרור אחזקות (69.55%) וכלל תעשיות של לן בלווטניק (30.45%). כלל תעשיות, שמעוניינת למכור את אחזקתה ביפאורה, הציעה אותה תחילה לקרור אחזקות, אבל זו היתה מוכנה לשלם עבורה 375 מיליון שקל — סכום המשקף שווי חברה של 1.2 מיליארד שקל — בעוד כלל תעשיות סבורה כי שווייה של יפאורה הוא 2 מיליארד שקל, ועל כן אחזקתה ביפאורה שווה 600 מיליון שקל.

בעקבות ההצעה המאכזבת של קרור אחזקות החליטה כלל תעשיות להנפיק חברה ייעודית — כלל תעשיות ומשקאות — שכל עיסוקה הוא אחזקה במניות יפאורה. שווי החברה המונפקת נגזר במידה רבה מתזרימי המזומנים שתקבל מדיווידנדים שתחלק יפאורה, לכן, החלטת דירקטוריון יפאורה תבורי נראית לכאורה כמו ניסיון של גת ורודב — המכהן גם כיו"ר בזק — לפגוע בסיכויי הצלחת ההנפקה, גם אם היא מנומקת ברצון לאפשר גמישות פיננסית לבצע השקעות שישביחו את יפאורה. הראיה לכך היא שנציגי כלל תעשיות בדירקטוריון יפאורה תבורי התנגדו להחלטה. להערכתם, סכום של 500 מיליון שקל גבוה משמעותית מצורכי הנזילות של החברה.

חלוקת הדיווידנדים מיפאורה אמנם קריטית יותר לכלל תעשיות ומשקאות משום שהאחזקה במניותיה היא עיסוקה היחיד וסיבת קיומה. עם זאת, לדיווידנדים האלה יש משמעות עצומה גם עבור קרור אחזקות.

יפאורה חילקה ב–2010–2017 דיווידנדים בסך 429 מיליון שקל, 54 מיליון שקל בממוצע לשנה, שהיו 56% מהרווח הנקי בשנים אלה. חלוקת הדיווידנד על ידי יפאורה היתה המקור העיקרי לדיווידנדים של 155 מיליון שקל שחילקה קרור אחזקות באותה תקופה.

פרט מהותי

קרור אחזקות היא חברת אחזקות שבבעלותה שני נכסים: השליטה ביפאורה והאחזקה ביצרנית הטוגנים תפוגן (37.7%). מבט על הביאור המתאר את הרווחיות היחסית של תפוגן ויפאורה מלמד כי קרור אחזקות תתקשה לשמור על הקצב הנוכחי של חלוקת דיווידנדים רק מחלקה ברווחי תפוגן. בעוד יפאורה הרוויחה 129 מיליון שקל נטו ב–2017, תפוגן הרוויחה 16 מיליון שקל בלבד. משום כך לא ברור מדוע קרור אחזקות לא טרחה לדווח בדו"חות התקופתיים השנתיים שלה על החלטת יפאורה תבורי להגביל את חלוקת הדיווידנדים שלה מכאן ולהבא.

לקרור אחזקות אמנם לא היתה מעולם מדיניות של חלוקת דיווידנדים, ומשקיעי החברה לא היו יכולים לצפות לחלוקה קבועה של דיווידנדים. עם זאת, לנוכח העובדה שקרור אחזקות חילקה דיווידנדים בסכום של 155 מיליון שקל, נראה שהחלטה כזאת היא פרט מהותי למשקיע ואי־הכללתו עלולה להטעות את המשקיע הסביר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker