גושן ליחימוביץ': דרשתי מבזק הבהרות לגבי הדיבידנד בסך 3 מיליארד שקל

יחימוביץ': הנורמה הזו פוגעת בציבור המשקיעים שכספם נוצל בצורה צינית ובעובדי החברה שמפוטרים או נאלצים לספוג קיצוצי שכר

צבי זרחיה

יו"ר הרשות לניירות ערך, פרופ' זוהר גושן, דרש מקבוצת בזק הבהרות לגבי החלטתה לחלק דיבידנד בגובה של 3 מיליארד שקל - כך עולה מתשובתו של גושן לח"כ שלי יחימוביץ', אשר פנתה לגושן וביקשה ממנו לאכוף על בזק את הנחיית הרשות בדבר הגילוי הנדרש מחברות המחלקות דיבידנדים חריגים.

יחימוביץ' פנתה לגושן על רקע החשש, שהדיבידנד החריג יטיב עם בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', אך יסכן את יציבותה הפיננסית של החברה וייפגע בעובדים ובמשקיעים. יחימוביץ' אף ציינה את החלטתם של כלכלני מדרוג להכניס את בזק לרשימת מעקב עם אפשרות להשלכות שליליות בעקבות הדיבידנד.

זוהר גושן, יו"ר רשות ני"ע הקודםצילום: עופר וקנין

בתשובתו ליחימוביץ' כותב גושן, כי בתום בדיקה החליטה רשות ניירות ערך לדרוש מבזק לפרסם את הבקשה שהגישה לבית המשפט על מנת שיאשר לה לחלק את הדיבידנד, כולל חוות הדעת הכלכלית עליה הסתמכה. הרשות אף דרשה שבזק תפרסם דיווח משלים לציבור, הכולל הבהרות לדיווח הראשוני שפירסמה בנושא. גושן כותב, כי על סמך מידע זה יכולים כעת נושי בזק להחליט האם לממש את זכותם ולהתנגד בבית המשפט לחלוקת הדיבידנד.

עוד מתייחס גושן לדרישתה של יחימוביץ' כי בזק תמציא חוות דעת עצמאית ובלתי תלויה, אשר תאשר כי הדיבידנד לא פוגע במצבה הכספי של החברה. גושן כותב, כי חברי הדירקטוריון חייבים לבחון באופן עצמאי את ההמלצות הכלולות בחוות הדעת ואף את המתודולוגיה שמאחורי ההמלצות. מעבר לכך, גושן מציין כי מי שחיבר את חוות הדעת נושא באחריות לכל פרט מטעה הכלול בה.

בפנייתה לגושן כתבה יחימוביץ': "מדאיג להיווכח כי הדבר הפך כמעט לנורמה: בעלי הון מגייסים מימון חיצוני לרכישת השליטה בחברה ציבורית, משתלטים עליה באמצעות מינוף, וזמן קצר לאחר מכן מושכים דיבידנד גדול על מנת לממן לעצמם את העסקה. לא אחת פוגעת הנורמה הקלוקלת הזו בציבור המשקיעים שכספם נוצל בצורה צינית, בעובדי החברה שמפוטרים או נאלצים לספוג קיצוצי שכר, ובחברה עצמה הסופגת פגיעה קשה באמון הציבור וירידה בדירוג."

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker