הרווח הנקי של דיסקונט ירד ב-21.5% ל- 724 מיליון שקל ומשקף תשואה על ההון של 6.9%

עלות שכרו של המנכ"ל ראובן שפיגל - 9.3 מיליון שקל; היו"ר בכר: "אנו לא עומדים בסטנדרטים העצמיים והמצופים מאיתנו"

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק

"אנו לא עומדים בסטנדרטים, הן העצמיים והן המצופים מאיתנו. אבל כעת אנו מכירים את הבעיות וישנו קונסנזוס רחב על מצבו של הבנק ומה ניתן לעשות בנידון" - כך אמר הבוקר יו"ר בנק דיסקונט, יוסי בכר, לאחר פרסום תוצאותיו הכספיות של הבנק

לדברי בכר, "כולם מבינים שאנו זקוקים לשינוי ולשליטה טובה יותר בהוצאותינו, וההבנה היא גם בקרב כל עובדי הבנק. הכיוון הוא ברור: לבנק קיים פוטנציאל לשפר את הישגיו ואנו עובדים על לממשו. השינוי אסטרטגי החל בשנת 2010 עם כניסתו של מנכ"ל החדש ואנו נוביל את הבנק למקום הראוי לו במערכת הפיננסית הישראלית. היעד כרגע הוא לא צמיחה אלא רווחיות"    

יוסי בכרצילום: תומר אפלבאום

דיסקונטפירסם הבוקר את דו"חותיו הכספיים ובכך חתם את שנת העסקים 2010. הבנק, בניהולו של המנכ"ל החדש ראובן שפיגל, דיווח על ירידה של כ-21.5% ברווח הנקי השנתי לעומת 2009 ל-724 מיליון שקל. רווח זה משקף לדיסקונט תשואה שנתית על ההון של 6.9% בלבד. כמו כן, את הרבעון האחרון של 2010 סיים הבנק עם קיטון של 12% ברווח נקי ל-135 מיליון שקל.

פעילות הליבה של דיסקונט - מתן אשראי לעסקים ולציבור, כולל משכנתאות לרכישת דיור, בניכוי תשלומי ריבית על פיקדונות, - הפגינה שיפור בשנת 2010 לעומת התקופה המקבילה. הרווח מפעילות מימון לפני ההפרשות גדל ב-1.5% ל-4.8 מיליארד שקל.

לעלייה ברווחי מימון השנתיים תרמה, חלקית, הירידה בהפרשה לחובות מסופקים - רישום חשבונאי שהבנק עושה עבור חובות שהוא מטיל ספק ביכולתו לגבות - ל-821 מיליון שקל בהשוואה ל-998 מיליון שקל.

ראובן שפיגל, מנכ"ל בנק דיסקונטצילום: גיא רייביץ

הונו העצמי של הבנק הסתכם, נכון למועד הדו"ח, בכ-11.2 מיליארד שקל. מכאן שהלימות ההון ברובד הראשון מקורי ובמונחים שנתיים. כרית הביטחון לתשלום התחייבויות מסתכמת בכ-8.5%  מעל למינימום של 7.6% הנדרש על ידי המפקח על הבנקים ובהשוואה ל-7% בתקופה המקבילה.

יחס הלימות ההון שנקבע על ידי הבנק המרכזי, מגדיר מהו היקף ההון שאותו יכולים הבנקים לחלק כאשראי מתוך כלל ההון שברשותם: אם הבנק מעניק אשראי בהיקף של 100 שקל, עליו להותיר בידיו הון של לפחות 9 שקלים כאשר בנק ישראל מעוניין ביחס של 12 שקל. ההון שבו לא ניתן לעשות שימוש לצורכי אשראי אמור לשמש ככרית ביטחון לפיקדונות הציבור בבנקים. ככל שהבנק שומר יותר הון, הוא נחשב ליציב יותר מבחינה פיננסית.

יו"ר דיסקונט, יוסי בכר, מסר כי  "לא יחולקו בונוסים למנהלים בבנק בגין תוצאות שנת 2010. אני לא טוען שאנו משתכרים שכר נמוך, אבל זאת רמת משכורות ראויה. למה באפט מקבל מיליארדים על ההשקעה שלו וזה בסדר, אבל מנהל מוכשר שמוליך תהליכים, לא יכול להרוויח תשואה ראויה על הונו האנושי?. בכל דבר צריך להיות מידתי. אני לא מאמין בהתערבות רגולטורים שמורידה תמריצים עבור התפתחות כלכלית".

בתחילת החודש העריך הבנק כי הפגיעה בהונו העצמי עקב יישום הוראות חדשות בנושא טיפול בחובות פגומים תסתכם בכ-850 מיליון שקל - כ- 7.5% מההון העצמי ולאחר גיוס ההון ברבעון האחרון של 2010.


דיסקונט, בדומה לבנקים אחרים במשק, צפוי למחוק חלק מהונו בשל המעבר לתקינה האמריקאית. בתחילת השנה נכנסו לתוקף הוראותיו של המפקח על הבנקים בנושא למדידה וגילוי של חובות פגומים, סיכון אשראי והפרשה להפסדי אשראי. הוראות אלו מאמצות סטנדרטים למדידה וגילוי של סיכוני אשראי בדו"חות הכספיים של הבנקים במטרה להגביר את היכולת לערוך השוואות בין הבנקים בישראל ולבין בנקים בעולם, לשפר את יכולתם לעקוב ולנהל את סיכוני האשראי ולשפר את הראייה לעתיד בחישוב ההפרשות להפסדי אשראי. במילים האחרות, מערכת בנקאית מקומית עוברת לשיטת דיווח על פי תקינה אמריקאית.

המנכ"ל החדש ראובן שפיגל, עלה לבנק כ-9.3 מיליון שקל, מתוכם כ-5.8 מיליון שקל קיבל כמענק. עלות שכרו של יו"ר הדירקטוריון, יוסי בכר, הסתכמה בכ-10.7 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker