התיק של חברת הפורקס iTrader הועבר לפרקליטות: שבעה בכירים חשודים בקבלת דבר במרמה

iTrader היא אחת מחברות הפורקס שרשות ניירות ערך אסרה עליהן להמשיך בפעילותן בישראל ■ בנובמבר 2016 עצרה הרשות שבעה בכירים בחברה בחשד שביצעו פעילות ייעוץ השקעות ללא רישיון, תוך הצגת מצגי שווא בפני הלקוחות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שעון חול על רקע לוח מניות
צילום: Dreamstime

שנה וחצי מאז שפשטה רשות ניירות ערך על משרדיה של חברת הפורקס iTrader ברמת גן - העבירה היום (ב') מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות את תיק החקירה בעניינה של חברת גל מדיה (שפעלה בשם iTrader) לפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).

iTrader היתה אחת משורה של חברות פורקס שהגישו בקשה לניהול זירת סוחר בישראל, אך הרשות אסרה עליהן להמשיך בפעילותן. ב-2015 היא אף היתה אחד הספונסרים של מועדון מכבי תל אביב בכדורסל. זירות סוחר הן מערכות טכנולוגיות המאפשרות ללקוח לקנות ולמכור מכשירים פיננסיים מול מפעיל הזירה, שהוא הצד הנגדי לעסקות. הזירות כוללות מגוון מוצרים, החל בנגזרים על שערי מט"ח, עובר במדדים שונים בעולם, ועד סחורות ואופציות בינאריות. המסחר בזירות אלו מתאפיין במינופים גבוהים, שלעתים יכולים להביא לאובדן מהיר של ההון של המשקיע. עיקר הפעילות בזירות מתבצעת על ידי משקיעים הפועלים בהיקפים כספיים נמוכים.

בנובמבר 2016 עצרה הרשות שבעה בכירים בחברה, בהם עידו פישמן, דירקטור ומנכ"ל החברה, שנדרש להפקיד ערבות בנקאית של 290 אלף שקל; דניאל שוורץ, מנהל המכירות בחברה, שנדרש להפקיד ערבות של 140 אלף שקל; נאור נח, מנהל המכירות בחברה, שהיה אחראי על כל אנשי המכירות במחלקת שימור הלקוחות, ונדרש להפקיד  140 אלף שקל; יונתן תורג'מן, אחראי הצוות בחברה, שנדרש להפקיד ערבות של 90 אלף שקל; ויצחק בבלר, איתם דוראב ומאור ג'רבי, מאמני המסחר ומשווקי החברה, שנדרשו להפקיד ערבות בנקאית של 50 אלף שקל כל אחד.

מהודעת הרשות היום עולה כי השבעה חשודים בביצוע עבירות ייעוץ ללא רישיון לפי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, וכן בביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לפי חוק העונשין. על פי החשד, במהלך התקופה שבין מאי 2013 למאי 2016, השבעה ביצעו פעילות ייעוץ השקעות ללא רישיון, תוך הצגת מצגי שווא חוזרים ונשנים ביחס להשקעות בנכסים הפיננסים בפני לקוחות החברה, והכל על מנת לשכנעם להשקיע או להגדיל השקעתם באותם ניירות ערך או נכסים פיננסיים.

ממצאי החקירה העלו כי החשודים שידלו את לקוחותיהם להשקיע כספים באמצעות החברה וכן שידלו את הלקוחות להמשיך להשקיע כספים, חרף בקשתם של הלקוחות לחדול מהשקעתם, לאחר שצברו הפסדים כבדים בהשקעות אלו. על פי החשד, פעילות שידול זו בוצעה תוך הצגת מצגי שווא מתוחכמים, כולל ביחס לסיכויי הרווח מהשקעות אלו.

על פי החשד, חברת גל מדיה (iTrader) נהגה בדרכי מרמה באופן שבו ניצלה את פערי הידע שקיימים בין המשקיעים ביחס למוצרים הנסחרים בחברה ובאמצעות מצגי שווא שונים, ובכלל זה בנוגע לסיכויי הרווח מן הפעילות האמורה. כמו כן, החברה הפעילה לחץ על הלקוחות להגדלת השקעותיהם מבלי להתייחס להשלכות ההרסניות של השקעות אלה על חייהם השוטפים, וגם שידלה אותם להמשיך ולהשקיע אף שלקוחות אלה צברו הפסדים כבדים בהיקף של מאות אלפי שקלים, ותוך ניצול המצב הנפשי הקשה אליו נקלעו בעקבות ההפסדים שספגו בגין ההשקעות.

עורך הדין רונן רוזנבלום שמייצג את החברה ומנהליה עידו פישמן, דניאל שוורץ ונאור נח מסר בתגובה: "הודעת הרשות מלמדת שהחקירה הסתיימה ותו לא. אני משוכנע כי לאחר בחינת הראיות על ידי הפרקליטות תתקבל החלטה על סגירת התיק".

עו"ד עמית בן-ארויה, המייצג מספר חשודים בפרשה, מסר בתגובה: "העברת החומר לפרקליטות הוא אקט שבו מחויבת רשות ניירות ערך על פי חוק ואין בכך דרמה מיוחדת. הממצאים שפירסמה הרשות מעלים שאלות משפטיות שאינן פשוטות כלל ועיקר. מרשיי סומכים על שיקול הדעת של הפרקליטות, שתעיין היטב בחומר החקירה ותפריד בין רעשי רקע וטענות אווירה לראיות".   

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker