בנק ישראל הוריד את דרישת ההון העצמי להקמת בנק מכ-400 ל-50 מיליון שקל

היום פורסם המסמך הסופי הקובע מדיניות להקמת בנק ■ בין השאר, הבנקים החדשים לא יהיו כפופים לדרישות הלימות הון

מיכאל רוכוורגר
המפקחת על הבנקים, חדוה בר
המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: מגד גוזני

בנק ישראל פירסם היום (א') מסמך סופי של מדיניות להקמת בנק ואת ההנחיות למי שמבקש לקבל את הרישיון הבנקאי. כך, הפיקוח על הבנקים הוריד את דרישות ההון העצמי להקמת בנק מכ-400 מיליון שקל ל-50 מיליון שקל. המסמך הסופי מתפרסם כשנתיים לאחר שפורסמה הטיוטה בנושא.

בנוסף , קבע הפיקוח על הבנקים מתווה מדורג לבנקים החדשים בכל הנוגע לדרישות הון שייגזרו מסך הפעילות שלהם. לכשיקום בנק חדש, הוא לא יהיה כפוף לדרישות הלימות הון (יחס בין הון עצמי לנכסי סיכון). עם זאת, כשנכסי סיכון של הבנק החדש יגיעו לסכום של 600 מיליון שקל, אז הוא יצטרך לעמוד ביחס הון ליבה של 8% (לעומת דרישה של 9% לבנקים הבינוניים ו-10% לשני הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי).

מעבר להקלות בדרישות ההון, הבנקים החדשים ייהנו מהגנת ינוקא מהמדינה, שתבוא לידי ביטוי בפתרון של סוגיית ביטוח פיקדונות - צעד שנועד להגביר את אמון הציבור בבנק החדש שיוקם. משרד האוצר התחייב כבר לתת הגנה שכזו, אך בינתיים לא קבע את המנגנון המדויק כיצד זה יתבצע.

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, מסרה כי: "המדיניות שפירסמנו היא צעד נוסף בדרך להקמת בנק חדש בישראל, ולהגברת התחרות בענף הבנקאות. כבר כיום יש יזמים שמקיימים דיאלוג עם הפיקוח על הבנקים, ונמצאים בתהליך להגשת בקשה לרישיון בנק.

"מדיניות זו מצטרפת לסדרה של פעולות נוספות שנועדו להפחתת חסמי כניסה ובוצעו על ידי הפיקוח על הבנקים במטרה להגביר את התחרות, כמו פרסום הוראות שתומכות בהפרדת חברות כרטיסי האשראי והתבססותן; הקלות בתחום הטכנולוגיה והחדשנות - המאפשרות להקים בנק דיגיטלי ולבצע מגוון פעילויות בנקאיות מרחוק ללא צורך בסניפים; ליווי משרד האוצר בהליך הקמת לשכת שירות למתן שירותים טכנולוגיים לבנקים חדשים; מתן שני רישיונות לסולקים חדשים; קידום מערכת בנקאות פתוחה (Open API); קידום פרויקט מעבר מבנק לבנק ועוד".

במתווה שפירסם, קבע בנק ישראל מהם 5 השלבים שיש לעבור עד שיתחיל הבנק לפעול באופן מלא:

1. הכנת מסמך לקראת פגישה עם הפיקוח על הבנקים

2. פגישת היכרות עם בנק ישראל והגשת בקשה מקדמית

3. דיאלוג עם הפיקוח על הבנקים והשלמת דרישות שונות עד להגשת בקשה רשמית

4. הגשת תוכנית עסקית מפורטת עם אבני דרך ולוחות זמנים. אם הכל יושלם כמתוכנן יינתן גם רישיון בנקאי מוגבל

5. לאחר השלמת ההיערכויות הנדרשות, יתקבל רישיון קבוע

חברות כרטיסי אשראי שיהיו מעוניינות ליהפך לבנק יוכלו להתחיל ולפעול ישירות מהשלב הרביעי.

כעת, לאחר שבנק ישראל פירסם את ההנחיות הסופיות, צריך משרד האוצר לפרסם את המכרז להקמת לשכת מחשוב, שאמורה להעניק שירותים טכנולוגיים לבנקים חדשים שיוקמו. המכרז צפוי להתפרסם ככל הנראה במהלך החודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker