ניאון של כלל ביוטכנולוגיה תונפק בנאסד"ק לפי שווי של 400 מיליון דולר

החברה האמריקאית, שבסיסה במסצ'וסטס, עוסקת בפיתוח חיסונים מותאמים אישית נגד סרטן המורכבים באמצעות טכנולוגיה שמזהה חלבונים ספציפיים בגידול של החולה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
.תרופות לסרטן
טיפול בחולי סרטןצילום: Carlos Giusti/אי־פי

חברת ניאון, שמוחזקת בידי כלל ביוטכנולוגיה , פירסמה בסוף השבוע שעבר טיוטת תשקיף להנפקה ראשונה של מניותיה בנאסד"ק.

היקף הגיוס ושווי החברה לצורך הנפקתה לא פורסמו בשלב זה, ואולם על פי הערכות Neon תנסה לגייס 100 מיליון דולר, לפי שווי חברה של 400 מיליון דולר לפני הגיוס.

ניאון היא חברה אמריקאית שבסיסה בקיימברידג', מסצ'וסטס, שעוסקת בפיתוח חיסונים מותאמים אישית נגד סרטן המורכבים באמצעות טכנולוגיה שמזהה חלבונים ספציפיים בגידול של החולה (ניאו- אנטיגנים), ומייצרת  חיסון אישי נגדם.

הטכנולוגיה של ניאון פותחה במחקר של עשור שהתנהל ב-Broad Institute, שהוא מכון לפיתוח תרופות שהוקם על ידי אוניברסיטת הארוורד ו-MIT ומכון Dana Farbe, שהוא מכון מחקר מוביל למחלות הסרטן ואחד מבתי החולים המובילים בתחום בארה"ב.

ניאון מזהה באמצעות טכנולוגיית Recon, שמבוססת על כלי מחשוב מתקדמים, את פרופיל הניאו אנטיגנים שמתפתחים מהטיפול הספציפי של החולה. הטיפול מבוסס על הוצאות תאי המערכת החיסונית מסוג T מגופו של החולה, הנדסה גנטית של תאי ה-T, כך שיזהו את האנטיגנים החדשים, כלומר את המוטציות הספציפיות של הגידול הסרטני של החולה והכנסתם בחזרה לגוף.

המוצר המוביל של Neon הוא NEO-PV. ניאון הראתה בניסוי הקליני שנערך בתום המחקר שנערך במכון Broad, ובמכון דנה פרבר את היכולת של NEO-PV-01, חיסון המבוסס על ניאו אנטיגן אישי , לייצר תגובה חיסונית ספציפית ב-6 חולים במלנומה בדרגה 4-3 כטיפול נלווה לסטנדרט. תוצאות הניסוי שדווחו ב Nature ביולי 2017 גילו שכל ששת החולים היו נקיים מהמחלה לאחר ההזרקה, כשהחציון הוא 20 חודשים לאחר הזרקת החיסון.

בעקבות תוצאות אלו החלה ניאון בשיתופי פעולה עם 3 חברות בתחום האימונותרפיה. היעילות של  NEO-PV-01 נבדקת כטיפול משולב עם התרופה האימונו-תרפית Opdivo של חברת BMS  לטיפול  במלנומה גרורתית, בסרטן ריאות מסוג Non Small Lung Cancer (NSLC) ובסרטן של שלפוחית השתן. הנתונים הקליניים  מניסוי בשלב 1b   הראו שהטיפול נסבל היטב על ידי החולים, והצליח לגייס את המערכת החיסונית נגד הניאו אנטיגנים בגידולים הגרורתיים. ניאון החלה במקביל בשיתוף פעולה עם חברת Merck שפיתחה את התרופה האימונו תרפית KEYTRUDA, שגם היא מבוססת על מנגנון של דיכוי חלבון הבקרה PD-1. הטיפול המשולב נבחן להתוויה של סרטן הריאה הגרורתי מסוג NSLC .

שיתוף הפעולה השלישי של ניאון הוא עם חברת Apexigen לטיפול משולב של NEO-PV-01, מדכא PD-1 , מדכא חלבון הבקרה CTLA-4 ואגוניסט CD-40 (חלבון האחראי לתקשורת בין תאי מערכת החיסון לרקמות בגוף ומעודדים תגובה של מערכת החיסון נגד הגידול)  להתוויה של מלנומה גרורתית.

ניאון, שהוקמה באוקטובר 2013, צברה מהקמתה הפסד של 112 מיליון דולר, וגייסה סכום של 161 מיליון דולר בשני סבבי גיוס. הראשון בספטמבר 2015, שבו גייסה 45 מיליון דולר מקרן Third Rock , Access של לן בלווטניק שגם שולטת בכלל תעשיות וכלל ביוטכנולוגיה שהשקיעו כל אחת 5 מיליון דולר. הגיוס השני שהחל בינואר-דצמבר 2017  ובו גייסה החברה 106 מיליון דולר כשחלקה של אקסס של בלווטניק בגיוס הוא 11 מיליון דולר

כלל ביוטכנולוגיה מחזיקה כיום ב-5% מהונה של ניאון, שרשומים כנכס זמין למכירה במאזנה, ורשומים לפי שווי הוגן של 43 מיליון שקל נכון לסוף 2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker