הסכם חדש: מוסדיים ישראלים יוכלו להשקיע בשוקי ההון בסין

רשות ניירות ערך חתמה על הסכם לשיתוף פעולה בסין שיאפשר לגופים מוסדיים מסין להשקיע בישראל ולהיפך

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה


יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' זוהר גושן, ויו"ר רשות ניירות ערך הסינית (CSRC) , ד"ר שאנג פו לין, חתמו אתמול (ג') בעיר בייג'ינג בסין, על הסכם לשיתוף פעולה דו צדדי בין הרשויות . ההסכם מאפשר את פתיחת שוקי ההון של ישראל להשקעות של משקיעים מוסדיים סיניים, ואת פתיחת שוק ההון בסין בפני משקיעים מוסדיים ישראליים.


רשויות שתי המדינות, סיכמו כי במידת הצורך, יסייעו זו לזו בתחום פעולות האכיפה וחילופי המידע בפן המינהלי, האזרחי הפלילי של חוקי ניירות ערך, בכפוף לאישורים מראש ובכתב מהרשות המסייעת.

זוהר גושן וד"ר שאנג פו-ליןצילום: TheMarker

עד כה נמנע מגופים מוסדיים ישראלים להשקיע בשוק המניות הסיני ולהיפך, בשל הרגולציה הסינית שקבעה כי תנאי הכרחי להשקעה הוא שיתוף פעולה דו צדדי עם רשות ניירות ערך הזרה.

ההסכם הושג לאחר מגעים שנוהלו באמצעות המחלקה הבינלאומית של הרשות ,בראשות עו"ד יעל אלמוג , ודומה במהותו ובמתכונתו להסכם הרב צדדי שעליו חתומה רשות ניירות ערך במסגרת ארגון IOSCO . הסכם זה דומה לשיתופי פעולה דו צדדיים קודמים שחתמה הרשות עם מקבילותיה בחו"ל בעניין חילופי מידע ואכיפה של דיני ניירות ערך.

מרשות ניירות ערך נסמר כי : "אנו רואים חשיבות אסטרטגית בהכשרת השווקים הפיננסיים של ישראל וסין להשקעות הדדיות".

יו"ר הרשות, פרופ' זוהר גושן: "זהו הסכם בעל חשיבות גדולה לשוק ההון הישראלי. סין היא מעצמה פיננסית שחשוב לבסס עימה קשרים רגולטורים, כבסיס לפעילות עסקית שקשורה בסין. העובדה שיש לסין עניין בשוק הישראלי מעידה על האטרקטיביות של שוק ההון המקומי, כמו גם על ההכרה הבינלאומית באיכות הרגולציה המופעלת בו".

עו"ד אלמוג אמרה ל- לTheMarker  בשיחה מסין כי ההשקעה בחברות רבות הנסחרות בבורסה בשנחאי היתה חסומה  עבור המוסדיים הישראלים. עם זאת, חלק מהחברות הצליחו לסחור במניות חברות סיניות דרך הבורסה בהונג קונג.

עד כה המוסדיים בסין, שנתונים תחת פיקוח הממשלה המקומית, היו צריכים לעמוד במגבלות מחמירות לגבי סכום ההשקעה בישראל . לאור ההסכם יוכלו המוסדיים להשקיע מעתה 100% מהנכסים שלהם בישראל .

גופים מוסדיים שחשקה נפשם להשקיע בבורסה הסינית יצטרכו לקבל הכרה מההמשלה הסינית,  ולהראות כי הם עומדים במספר תנאי סף בין היתר: 5 שנות פעילות ושווי נכסים מסוים שיקבע בהסכמים עתידיים בין שתי המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker