זהירות! בועת נדל"ן בדרך

נאומו של נגיד בנק ישראל לרגל פרסום דו"ח בנק ישראל

סטנלי פישר
שתפו בפייסבוק

המשק הישראלי צמח ב-2010 בצורה נאה, בקצב גבוה מרוב המשקים המפותחים. התעסוקה גדלה ושיעור האבטלה ירד במשך רוב השנה, תוך גידול בשיעור המשרות המלאות במשק. ההשקעה בנכסים קבועים גדלה, מה שמראה שהיצרנים השקיעו גם בהגדלת כושר היצור לשנים הבאות. צמיחת התוצר והירידה באבטלה מבטאות את הגמישות, את כושר ההתמודדות, ואת היזמות המאפיינות את המגזר העסקי בישראל.


בנק ישראל פעל במהלך השנה להשגת כל היעדים שמוגדרים לו בחוק: שמירה על יציבות המחירים בתוך היעד שהגדירה הממשלה, בין 1-3 אחוזים, וזאת כיעד מרכזי, תמיכה ביעדים האחרים של הממשלה, ביניהם צמיחה, תעסוקה וצמצום הפערים החברתיים, בתנאי שהם לא פוגעים בהשגת יציבות המחירים, ותמיכה ביציבות הפיננסית. האינפלציה בסוף 2010 נמצאה בתחום היעד, ובנק ישראל פעל גם להאטת קצב הייסוף בשער החליפין.

צמיחת הייצוא במהלך השנה תרמה מאוד לצמיחת המשק – ובכך תרמה מדיניות בנק ישראל לטובת היעדים הנוספים של הממשלה כפי שמחייב החוק, ובהקשר זה יש לציין שהצמיחה והאינפלציה הנמוכה תומכים גם בהקטנת הפערים החברתיים. בהקשר של היציבות הפיננסית נקט בנק ישראל בצעדי מדיניות שנועדו למנוע היווצרות סיכונים במערכת הפיננסית כתוצאה מההתפתחויות באשראי לדיור.


יעדי המדיניות לשנה הקרובה צריכים להתמקד בהשגת צמיחה בת קיימא, ולא להסתפק בכך שצמיחה חיובית צפויה גם ל-2012. בנק ישראל, מצידו, מחויב על פי החוק להחזיר את האינפלציה לתוך היעד בטווח זמן של שנתיים – סטיות של הטווח הקצר באינפלציה אינן משפיעות בדרך כלל על הצמיחה, אולם אינפלציה נמוכה הנה חיונית לצמיחה בטווח הבינוני והארוך. בשוק המט"ח, בנק ישראל יהיה מוכן להתערב בשוק במידה ששער החליפין יסטה מרמת שיווי המשקל שלו. הבנק יעשה גם את המוטל עליו לצורך השמירה על היציבות הפיננסית, ובהקשר זה חשוב למנוע את היווצרותה של בועה במחירי הדיור.


תקציב המדינה אושר בכנסת לפני פחות מ-3 חדשים, אולם כבר עכשיו הממשלה עומדת בפני לחצים פופוליסטיים, מכיוונים שונים, להגדיל את הוצאות הממשלה ולפרוץ את מסגרת התקציב. שמירה על מסגרת התקציב ועל המשמעת הפיסקלית היתה בשנים האחרונות אחד הגורמים להצלחת המשק ולצמיחה, וחייבים לשמור עליה בעתיד כדי שהצמיחה, שהינה אינטרס של כלל אזרחי ישראל, תוכל להימשך.

בהתייחס להתפתחויות בתחום השכר במשק בתקופה האחרונה, הרי שפתגם מפורסם אומר שמי שלא זוכר את ההיסטוריה, דינו לחוות את ההיסטוריה שוב ושוב. אנו זוכרים את ההיסטוריה הלא רחוקה של אמצע שנות ה-90, כאשר השכר במשק הועלה בחדות, מה שהביא להתפתחות אינפלציה ולצורך בהעלאת ריבית. לעיתים מתפתחים עיוותים בתחומי השכר וצריך לתקן אותם, אבל חשוב מאוד לשמור, כאמור, על מסגרת התקציב הכוללת.


תגליות הגז גרמו לרבים לחשוב שמדינת ישראל משופעת כעת בסכומי כסף שניתן להוציא אותם למטרות שונות. זוהי טעות - אין לנו כסף לבזבז. הסביבה הגיאופוליטית מאוד לא יציבה כעת, ולא ניתן לדעת אם ההתרחשויות האחרונות במזרח התיכון יביאו בסופו של דבר לשלום וליציבות או דווקא להיפך. אם נידרש להגדיל את הוצאות הביטחון נוכל לעשות זאת, והמשק הישראלי מספיק חזק כדי לספק את צרכיו גם בתחום החינוך, הבריאות ושירותי הממשלה האחרים, אבל לשם כך חייבים לשמור על משמעת פיסקלית.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker