שפיר רוצה את הנפט ליד ראש העין: "אם גבעות עולם חולה, נהיה הרופא שלה" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שפיר רוצה את הנפט ליד ראש העין: "אם גבעות עולם חולה, נהיה הרופא שלה"

בחודש הבא יתכנסו משקיעי גבעות עולם הגוססת, ויכריעו אם לקבל את הצעת השותפות של שפיר הנדסה בשדה הנפט מגד ליד ראש העין, שהפיק עד 2017 נפט בשווי של 85 מיליון דולר ■ סמנכ"ל הכספים של שפיר: "אנחנו מתכוונים להשביח את החזקה לאחר ההשקעה בה"

39תגובות
קידוח של גבעות בגבעת כוח ליד ראש העין
דניאל בר און

קבוצת ההנדסה והתשתיות שפיר, שבשליטת האחים שפירא, החלה לקדם מהלך אסטרטגי בחודשים האחרונים: כניסה לתחום הגז והנפט בישראל. כחלק מהמהלך רכשה שפיר, בכמה הסכמים, 22% מהאחזקות בשותף הכללי (חברת הניהול) של שותפות חיפושי הנפט גבעות עולם, הפועלת ליד ראש העין. בנוסף, הוקצו לשפיר אופציות שמימושן יאפשר לה להחזיק ב–41% מהשותף הכללי, שבפועל יקנה לה שליטה.

בחודש הבא אמורה האסיפה הכללית של גבעות לאשר או לדחות את ההסכם שחתם השותף הכללי של גבעות, שבשליטת שמואל בקר ונגה בן דוד, עם שפיר. ההצבעה היא מהלך גורלי עבור משקיעי גבעות, שכן אי־קבלת ההסכם תגרום לגבעות לאבד באופן מיידי את הזכויות בשדה הנפט מגד (חזקת ראש העין), שהפיק נפט בכמות מסחרית וקיים בו פוטנציאל רב. זאת כתוצאה מהחלטת הממונה על הנפט מאפריל, שיישומה נדחה בעקבות המגעים עם שפיר.

שפיר, שערכה בחודשים האחרונים מגעים ממושכים עם נציגי גבעות, מגיעה לאסיפה מוכנה. לפני כשבועיים היא חתמה על מזכר הבנות עם מפעילת הקידוחים האמריקאית Oil Gas Reservoir Development Leaders (ר"ת: RDL) להשקעה משותפת בחזקת ראש העין. שפיר ו–RDL ישקיעו 50 מיליון דולר בפיתוח השדה הקיים, קידוח בארות וחיפוש שדות חדשים, ויקבלו 50% מהזכויות על החזקה. ביתר הזכויות תחזיק גבעות עולם.

"למלה 'השתלטות' יש קונוטציה שלילית", אמר אתמול ל–TheMarker עמית בירמן, סמנכ"ל הכספים של שפיר, "אנחנו הולכים לרכוש חלק מהחזקה באמצעות כסף חי, ומתכוונים להשביח אותה לאחר מכן. אנחנו מציעים למשקיעי גבעות הצעה הוגנת: להתחלק חצי־חצי. אין פה משהו שאינו הוגן. אנחנו לא מנצלים את המצב להצעה מחפירה, אלא להצעה ראויה.

"הממונה על הנפט, שהוא הרגולטור האחראי, כבר הפקיע את החזקה מגבעות לאחר שלא הצליחו להפיק נפט. למעשה, אלמלא הגשנו את ההצעה, החזקה כבר לא היתה קיימת ברשות גבעות. זה אומר שכל ההשקעה שבוצעה עד כה, 84 מיליון דולר, היתה יורדת לטמיון. אנחנו באנו, והבאנו שותף אמריקאי שמוכן לשים כסף. אנחנו מעריכים שניתן להגיע להסכמות עם כל הגורמים הקיימים, ולחבור לאופרציה של הפקת נפט.

אסיפת בעלי מניות של גבעות עולם בכפר המכביה
מוטי קמחי

"הכסף שנשקיע ישמש להחייאה של הבארות הישנות ולקידוח של בארות חדשות. ההצעה שלנו מבוססת על העיקרון שכל אחד מהצדדים יקבל בשלב הראשון את הכסף שהוא השקיע: שפיר והשותף האמריקאי יקבלו את ה–50 מיליון דולר הראשונים, לאחר מכן השותף המוגבל של גבעות יקבל 84 מיליון דולר. בהמשך נחלוק את העודפים ממכירת הנפט חצי־חצי", אמר בירמן.

גבעות וצעקות

גבעות עולם היא שותפות בצרות, שגוססת כבר כמה שנים. מאז דצמבר 2014 יחידות ההשתתפות של גבעות נמצאות בהשעיה מהמסחר בבורסה, לאחר שמחיר יחידת השתתפות ירד לאגורה, והשותפות לא הצליחה לקבל את הסכמת בעלי היחידות לבצע איחוד הון. לפני ההשעיה, גבעות עולם מחקה את מרבית שווייה, וירדה לשווי שוק של 100 מיליון שקל.

בשנתיים האחרונות נקלעה השותפות לסכסוך מר בין בעלי השליטה, בקר ובן דוד, לבעל המניות השלישי והמנכ"ל המיתולוגי של השותפות, טוביה לוסקין (26%), שאינו מכהן עוד כחבר בדירקטוריון. הסכסוך פגע בפעילות השותפות והגיע עד לפתחו של בית המשפט. במקביל, השותפות התקשתה בהשגת מקורות מימון, ורואי החשבון נאלצו להוסיף הערת עסק חי לדו"חותיה הכספיים.

גבעות קיבלה כבר ב–2002 זכויות להפקת נפט בסמוך לראש העין. במהלך השנים היא ביצעה כמה קידוחים בשדה מגד, ומקידוח מגד 5 הופק נפט באופן מסחרי. באפריל 2017 הופסקה השאיבה מהבאר בשל בעיות תפעוליות (תנודות חדות בלחץ), והניסיונות לתקן את הבאר ולהחזירה לפעילות לא צלחו. החל מתחילת ההפקה ביוני 2011 עד לסוף 2016 הופקו מהבאר כמיליון חביות, שנמכרו בתמורה ל–85 מיליון דולר.

"אנחנו יכולים להסתגל לכל דבר"

משקיעי גבעות פעילים ומעורבים מאוד בניהול השותפות, שמגלמת עבור רבים מהם חלום התעשרות. השותפות ידעה אסיפות קשות, שכללו השתלחות בהנהלה, צעקות רמות, קללות עסיסיות והאשמות. עבור האחים שפירא זו לא סביבה עסקית אופטימלית. האחים שפירא ידועים ככאלה שמעדיפים להתרחק מאור הזרקורים והתקשורת, וספק רב אם יצליחו להשתלב ב"ג'ונגל של גבעות", כפי שכונתה לא פעם השותפות.

"אומרים לנו שאנחנו מכניסים גוף בריא למיטה חולה; אם גבעות חולה, אז שפיר תהיה הרופא שלה", אמר בירמן, "עד עכשיו גבעות סבלה ממחלוקות בעניינים כלכליים וניהוליים. אנחנו נכניס את הידע שלנו פנימה, נטפל בבעיות, ונלווה את ה'חולה' עד שיחלים ועד שיצליח לחזור לאיתנו. כך אנחנו רואים את זה. יש פה בעיה, ואנחנו בטוחים שיש לנו אפשרות לפתור אותה.

קידוח של גבעות בגבעת כוח ליד ראש העין
דניאל בר און

"כיום, יש נציגות לא פורמלית למשקיעי גבעות, שכוללת את המפקח. אמרו לי גבעות זה 'צעקות', אבל זה ממש לא. הגיעו אנשים מאוד אינטליגנטים. הדיונים מתנהלים בצורה עניינית וחברית. למרות האווירה הנעימה, המשקיעים של גבעות מגיעים במספר רב, וכל פעם הם מתיישרים לפי האיש הכי קיצוני. הם מציגים עמדות מאוד נוקשות כאילו נכס הנפט עוד בידיים שלהם למשך שנים רבות. הם צריכים לזכור שאם ב–21 ביוני לא יגיעו להסכמות, הכל מתאפס".

אבל בכל זאת, איך האחים שפירא, שנחבאים אל הכלים, יצליחו להסתדר עם ההרגלים של משקיעי גבעות?

"גם כיום שפיר היא חברה ציבורית עם פרופיל תקשורתי די גבוה. שפיר היא לא רק האחים שפירא. יש שדרה ניהולית, שיכולה להתנהל גם בלי האחים. אנחנו יכולים להסתגל לכל דבר. אנחנו מקווים כי ברגע שנשתלט על העסק וננהל אותו לטובת כולם — הדבריםיתמתנו. הדבר הכי טוב לגבעות הוא ששפיר תנהל את האופרציה. נשאר רק לדבר על התנאים המסחריים. יש פה נפט באדמה, זה מוכח. צריך לדעת מבחינה הנדסית איך לעשות אותו".

למה העדפתם לחתום על הסכמים עם גבעות ולא להתמודד על קבלת החזקה דרך הממונה על הנפט?

"אם החזקה חוזרת לממונה, איש לא מבטיח לנו שהיא תגיע בסוף אלינו. יכול להיות שלא נהיה ב'לופ'. נכנסנו להשקעה בגבעות עוד לפני שהאיום של הממונה להפקעת נהפך מוחשי. השקענו קצת כסף והרבה אנרגיה ניהולית — ואנחנו מקווים שאנחנו על ספו של פתרון. גבעות מחזיקה בנכס מצוין עם פוטנציאל ענק. כרגע, הסוגיה היא בעיקר משפטית. אם האסיפה תצביע בעד — פתרנו את העניין. עם זאת, איני פוסל התמודדות בעתיד על החזקה אם תחזור למדינה".

למה בכלל שפיר החליטה להתרחב לתחום הנפט, ולא להסתפק בתחום שבו אתם מתמחים?

"אנחנו כל הזמן מחפשים אפיקים חדשים להתפתח. שפיר פועלת בשני ענפים שיש לה יתרון בהם — ניהול תעשייה וניהול של אופרציות הנדסיות מורכבות. חיפוש נפט עונה על שתי הקטגוריות: יש פה גם ניהול אופרציה הנדסית מורכבת, ומאחר שזהו נכס מניב אז יש כאן גם סוג של תעשייה. חוץ מזה, אנחנו מחפשים כל הזמן להתפתח בשוק האנרגיה. יש לנו כבר שני זיכיונות לחלוקת גז וטבעי באזור המרכז ובחדרה והעמקים, ואנחנו מנסים כל הזמן להרחיב את הפעילויות שלנו".

אתם מוכנים לכך שמניית שפיר תתחיל להתנהג כמו מניית גז ונפט?

"לגמרי לא. ננהל את זה בצורה שתהיה הפרדה בין סיכוני הנפט לבין שאר הפעילויות. כרגע, יש הפרדה מוחלטת. אנחנו מתכוונים להקים חברה בת שתרכז את הפעילות שלנו בתחום ותישא בסיכונים. כמובן, שאם אתה משקיע כסף אז בוודאי שלקחת סיכון. אין בזה קסמים. צריך להבין שגם אם התחום יתפתח, שפיר לא תשקיע בו סכומים אדירים, אלא נשתף את הציבור כשיגיע הזמן. כמובן שגם אנחנו נהיה מושקעים. איננו עומדים מהצד ומשחקים בכסף של אחרים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#