צורפתם לקרן פנסיה? יכול להיות ש"סידרו" אתכם

במסגרת רפורמת קרנות ברירת המחדל, בוטלו ב-1 באפריל הסדרים פנסיוניים שנעשו בדמי ניהול מקסימליים - אך נתונים חדשים מראים שסוכנים, מעסיקים וקרנות פנסיה מצליחים לעקוף אותה

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פנסיונרים
נועם בר

נתונים חדשים שפירסמה רשות שוק ההון מלמדים כי סוכני ביטוח וקרנות פנסיה, בשיתוף פעולה עם מעסיקים, מצליחים לעקוף את רפורמת קרנות ברירת המחדל בפנסיה - וממשיכים לצרף עובדים לקרנות פנסיה בדמי ניהול מקסימליים.

בתחילת אפריל, כשלב שני ברפורמת קרנות ברירת המחדל בפנסיה, הורתה רשות שוק ההון לבטל הסדרים פנסיוניים בין מעסיקים לחברות הפנסיה שבהם גבו החברות מהעובדים דמי ניהול מקסימיליים של 6% מההפקדות בנוסף לחצי אחוז מהצבירה. למרות זאת, גם לאחר ביטול ההסדרים הללו, בפועל 43% מהמצטרפים החדשים דרך אותם מעסיקים צורפו בדמי ניהול מקסימליים. איך זה קרה?  

הרעיון בביטול ההסדרים הוא למנוע מצב שבו עובדים מצורפים לקרנות בדמי ניהול מקסימליים - ללא ידיעתם ובצורה פסיבית - רק מכוח הסדרים קיימים בין מעסיקים לחברות הפנסיה. לאחר ביטול ההסדרים האלה, יש שלוש דרכים לצירוף עובד לקרן פנסיה. הדרך הראשונה היא באמצעות הסדר פנסיוני חדש שמחליף את ההסדר שבוטל. בדרך זו המעסיקים חייבים לבצע מכרז חדש ומסודר כדי לבחור לעובדים שלהם קרן פנסיה חדשה כברירת מחדל, תוך דגש גם על דמי הניהול המוצעים בקרן הנבחרת.

בדרך השנייה, עובדים של מעסיק שלא ביצע מכרז מסודר לבחירה חדשה של קרן פנסיה, יצורפו לקרנות ברירת המחדל שנבחרו במכרז שביצעה רשות שוק ההון - מיטב דש והלמן אלדובי. בשני המסלולים הללו דמי הניהול אמורים להיות נמוכים מאוד ובוודאי לא מקסימליים.

הדרך השלישית היא צירוף אקטיבי של עובד באמצעות פגישה אישית עם סוכן ומילוי טפסים. הציפייה היא שבפגישה עם סוכן יעבור העובד תהליך ייעוץ מסודר ומנומק של בחירת קרן פנסיה, תוך הצגה וניתוח של האפשרויות הקיימות. בפגישה תותאם לעובד הקרן המתאימה לו ביותר, כאשר דמי הניהול אמורים להיות שיקול משמעותי.

דורית סלינגר, הממונה על רשות שוק ההון והביטוחצילום: אייל טואג

אלא שבפועל סוכנים ומעסיקים ניצלו את הדרך הזו כדי לצרף עובדים מבלי שהם מבינים ומודעים לכלל האפשרויות והשיקולים - וממלאים את הטפסים בצורה כמעט עיוורת. כך עוקפים המעסיקים וסוכני הביטוח את הצורך לצרף אוטומטית את העובדים לקרנות ברירת המחדל, שמנוהלות בדמי ניהול נמוכים מאוד ולא מתגמלות סוכנים על צירוף עובדים אליהן.

ברשות לא פירסמו פרטים על 57% העובדים האחרים שצורפו לקרנות הפנסיה בדמי ניהול שאינם מקסימליים, אך סביר מאוד שגם הם צורפו בדמי ניהול גבוהים במיוחד. כדי שדמי הניהול לא ייחשבו מקסימליים מספיק להוריד אותם בפרומיל - אך עדיין אלו דמי ניהול גבוהים שאין להם הצדקה.

נתונים נוספים שפירסמה הרשות בעבר מראים כי רוב המצטרפים בדמי ניהול מקסימליים הם בעלי הכנסה נמוכה משכר מינימום. 45% מהעמיתים שמשלמים את דמי הניהול האלה - 217 אלף עמיתים - משתכרים מתחת ל-2,700 שקל בחודש. 27% נוספים מהעמיתים המשלמים דמי ניהול מקסימליים הם בעלי שכר של 5,300-2,700 שקל בחודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker