אסא ששון

בלחץ החלפנים (צ'יינג'ים) - נותני השירותים הפיננסיים בתחום המטבעות - החליטה היום (ד') ועדת הכספים של הכנסת על דחיית כניסתו לתוקף של חוק נותני שירותים פיננסיים בארבעה חודשים. החוק אמור להסדיר לראשונה את המסחר במטבעות דיגיטליים, ודחייתו משאירה כעת את השוק ללא אסדרה בתחום וללא צו איסור הלבנת הון. 

בסוף השבוע שעבר פירסם משרד האוצר טיוטה לצו איסור הלבנת הון, שיחול על נותני שירותים פיננסיים במטבעות דיגיטליים. למעשה, זאת היא תחילת האסדרה על תחום המטבעות הדיגיטליים דוגמת ביטקוין ואתריום. המהלך האמור היה לאפשר לבנקים להתחיל לפעול בתחום.

מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין, אמר: "יותר מ-40 חברות סטארט-אפ גייסו באחרונה מיליוני דולרים במטבעות דיגיטליים. כדי לשלם משכורות, שכירות ומסים, הם צריכים את האפשרות להמיר את המטבעות הללו לשקלים, אבל הבנקים ממשיכים לחסום פעם אחר פעם את מכירת המטבעות בטענה כי אין אסדרה.

"דחיית כניסת החוק לתוקף ואי-החלת צו איסור הלבנת הון שמטפל במטבעות הדיגיטליים, תשאיר את הסטארט-אפים באותו מצב, ותביא לכך שחברות אלה ייאלצו לחשוב פעמיים אם להישאר בישראל. הדבר גם יקשה על יצירת מאות משרות בתחום".

רוזנפלד הוסיף כי "מדובר בפגיעה בתחום, שתחבל במאמצים של ישראל להפוך למדינה מובילה בתחום טכנולוגי המתפתח במהירות. הכדור נמצא בידי רשות שוק ההון, שצריכה להתקין צו איסור הלבנת הון מתאים, מה שיכול לקצר את משך העיכוב. הרשות מפגינה מחויבות להתקין את הצו בכל המהירות האפשרית, ואנו מקווים שכך יהיה".

עו"ד ענת אבן חן, מומחית בתחום הרגולציה הפיננסית ממשרד ברנע, ציינה כי: "ההחלטה של ועדת הכספים של הכנסת מהיום בצהרים לדחות את כניסת החוק המסדיר את פעילות נותני השירות בנכס אשר היה אמור להיכנס לתוקף ביום שישי הקרוב, מטלטלת את הענף ומכניסה את הפועלים בו לאי-וודאות.

"אין ספק שהנהנים מהדחייה של כניסת החוק לתוקף הם הגופים אשר חוששים מהתחרות שתיווצר עם כניסת חברות פינטק בעלות רישיון לתחום השירותים בנכסים הפיננסיים. בנוסף וכפועל יוצא מהחלטת ועדת הכספים, כניסתו לתוקף של מזכר ההבנות בין רשות שוק ההון לבנק ישראל שנועדה לאפשר פתיחת חשבונות בנק לחברות אלה תידחה גם היא לאוקטובר.

"יש כאן גם איתות שלילי לגבי חברות העוסקות בתחום זה שכן העילה לדחייה היא העדר צו איסור הלבנת הון  - ומכאן משתמע שחברות אלה לא נתנו דעתן ולא פעלו למניעת הלבנת הון עד היום, מה שבוודאי לא ניתן להגיד על כל השוק. אני צופה שהזגזוג הזה יגדיל את האי ודאות שכבר כיום ישנה בשוק - מה שעשוי להביא לקיפאון בפעילותן של החברות הקיימות ולעכב תחילת פעילות של חברות חדשות עם פתרונות פיננסים חדשניים. הדבר גם ירתיע משקיעים מלהשקיע בתחומים אלה בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker