אל על חותכת את עמלות כרטיסי הטיסה לסוכני הנסיעות

המטרה: להקטין את הוצאות התפעול של החברה בעשרות מיליוני דולר בשנה ■ אל על משלמת לסוכנים 70 מיליון דולר עמלות בשנה ■ עידית פדן, מנכ"לית סוכנות הנסיעות אופקים: הסוכנים יגבו כסף על שירות, ויתחרו בינם לבין עצמם על בסיס שירות איכותי ומבודל שיציעו ללקוחות ■ ארקיע תמשיך לשלם עמלות לסוכנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אם תרצו לבטל את הטיסה בתוך 14 יום ממועד ההזמנה, תוכלו לעשות זאת רק אם ביצעתם את ההזמנה אצל סוכן ישראלי או חברת תעופה שמפעילה משרדים בישראל. סוכנות נסיעות
סוכנות נסיעותצילום: דודו בכר

אל על מתכננת להגדיל משמעותית את תוכנית ההתייעלות השנתית שלה, שנועדה להקטין את הוצאות התפעול של החברה בעשרות מיליוני  דולרים בשנה. אחד האמצעים העיקריים לעשות זאת יהיה שינוי במדיניות התגמול של סוכני הנסיעות וסיטונאי התיירות שעובדים עמה בישראל ובחו

אל על תבטל לחלוטין עמלה של 5% ממחיר כרטיס הטיסה, שהיא משלמת כיום לסוכני הנסיעות. החברה תעבור למודל של תמריצים מבוססי עמידה ביעדי מכירות, שיהיו נושא למו"מ בין אל על לסוכני הנסיעות עד להשקת המודל החדש ביוני 2019. אל על מעריכה שלתוכנית התגמול המעודכנת תהיה השפעה חיובית אך לא מהותית ביחס למחזור המכירות שלה.

בדו"חות הכספיים שפירסמה היום אל על, שבהם הציגה נפילה ברווחים, דיווחה חברת התעופה על תשלום של 106 מיליון דולר בגין עמלות לסוכנים ולחברות כרטיסי האשראי ב–2017. היות והכנסותיה של החברה מהטסת נוסעים הסתכמו ב–1.88 מיליארד דולר ב–2017, מהם 350 מיליון דולר ממכירות באינטרנט — נראה שאל על שילמה 70 מיליון דולר לסוכני הנסיעות, שאת מרביתם היא מקווה לחסוך במודל החדש.

מטוסי אל על וחברת הלואו קוסט וויזאייר

עידית פדן, מנכ"לית סוכנות הנסיעות אופקים, מציינת שאל על היא אחת החברות האחרונות שמבטלת את העמלות הקבועות לסוכנים, תהליך שאותו החלה חברת לופטנזה ב–2007. פדן מברכת על השינוי, ומעריכה שהוא לא ישפיע על הסוכנים ועל הצרכנים, משום שהוא יאפשר לסוכנים לגבות מלקוחותיהם כסף על השירות, ולהתחרות בינם לבין עצמם על בסיס שירות איכותי ומבודל שיציעו ללקוחות.

לדברי פדן, חברות הלואו קוסט, שהנתח שלהן בנתב"ג עלה ל–26.5% ברבעון הראשון של 2018, ממילא אינן משלמות עמלות. החברות הוותיקות, כמו אל על, עברו בטיסות לאירופה למודל של תשלום עבור שירותים, כמו הושבה ומזוודה, שירותים שעליהם הן לא משלמות ממילא תמורה נוספת לסוכני הנסיעות.

הסוכנים הקטנים והוותיקים יתקשו להתמודד עם המהלך

גם המצדדים וגם המתנגדים למהלך בענף התעופה הישראלי מסכימים על כך שהענף עומד לעבור טלטלה. לדברי בכיר בענף, מכיוון שמדובר במהלך שאל על כבר החלה באופן חלקי ב-2013, כשהורידה את העמלות מ-7% ל-5%, ובהתחשב בכך שרוב החברות הזרות כבר עובדות בשיטה זו, אינה הפתעה גדולה.

עם זאת, הוא מציין כי ״על אף שאפשר היה לצפות מאל על לקחת החלטה כזו בעקבות מצבה הנוכחי, זה עדיין לא אומר שאפשר לקבל זאת בהבנה. השוק הישראלי הוא שוק מיוחד ושונה, בדיוק כמו שאל על היא כזו. ובזמן שמצד אחד יהיו סוכנויות שבעקבות המהלך יתפסו נתח שוק משמעותי יותר, הסוכנים הקטנים והוותיקים יתקשו להתמודד עם המצב״.

לדבריו, הסוכנים הקטנים יצטרכו להיות תחרותיים יותר, ובעיקר להציע מוצרים משלימים שייתכן מאוד שלקוחות ותיקים עדיין יהיו מעוניינים לקבל, ואף יהיו מוכנים לשלם על כך עמלה נוספת, אך זה ישאיר את עתידם כלא ברור, מכיוון שלא תהיה באפשרותם למשוך קהל חדש בקלות, בניגוד לסוכנויות הגדולות - שיבקשו להתחזק עוד יותר כעת".

"נוהל משבר באל על"

לדברי בכירה בענף, מהלך זה מראה עד כמה אל על חווה באחרונה תקופה מאתגרת. לדבריה, המהלך של אל על משדר נוהל משבר. לטעמה, המהלך הנוכחי מצטרף לדחיית פתיחת הקו לסאן פרנסיסקו, פיילוט הסנדוויצים והעובדה כי ההסכם עם הטייסים חייב להגיע בקרוב בעקבות תקנות ה-ftl למנוחת טייסים שצפויות להיכנס בנובמבר 2018  - ולדעתה באל על לא יעצרו שם. ״יש כאן תרגיל במנהיגות, ובאל על מראים בכך לעובדי החברה כי המהלכים האחרונים נוגעים בבשר החי של החברה שלא ייעצרו שם. זאת הכנה לקראת מהלכים צפויים נוספים שיגיעו". 

בכיר אחר בענף אמר כי לאחר השלמת המהלך של אל על לא תישאר חברת תעופה בישראל שתמשיך לשלם את העמלות, וכי הוא צופה שבקרוב שאר החברות שהמשיכו לעבוד כך יודיעו גם כן על הפסקת העמלה. "יש חברות שרק חיכו למהלך הזה של אל על, כדי שהן יוכלו לסגת מהסכמים דומים, אך לא הרשו לעצמן לעשות זאת לפני אל על. כעת רובן ככולן יודיעו גם כן על המהלך, וסביר מאוד שגם החברות הישראליות יצטרפו לכך".

ארקיע תמשיך לתת עמלות לסוכנים

בארקיע לא מסכימים עם הדברים, ומציינים כי החברה תמשיך לתת עמלות לסוכנים. מנכ"ל ארקיע אינטרנשיונל, עוז ברלוביץ, אמר בעקבות הודעת אל על כי "ארקיע רואה בסוכני הנסיעות שותפים עסקיים ואסטרטגיים בצמיחת החברה הגדלה והולכת משנה לשנה. ארקיע תמשיך במדיניות עמלות הבסיס ובהצבת מטרות אטרטקטיביות במיוחד לסוכנים המתמידים בהפצה ובמכירת סל המוצרים הרחב של ארקיע לאורך זמן".

"תנאי השוק יקבעו את המחירים"

עבור הסוכנויות הגדולות, קבלת המציאות החדשה תהיה פשוטה יותר וקביעת התאריך היעד הרחוק יאפשר להן הכנה מוקדמת. תמר גרזון, מנכ"לית אתר השוואת המחירים לטיסות טרווליסט, אמרה על המהלך כי "אל על למעשה מיישרת קו עם אסטרטגיית המחיר של מרבית חברות התעופה הזרות, שכבר כעשור מתנהלות על פי המודל של מחיר נטו. לפי מודל זה, חברת התעופה קובעת את מחיר הנטו של הכרטיס ועליו כל סוכן יכול להשית את העמלה שהוא בוחר. במקרים כאלה, הנפגעים העיקריים הם הסוכנים, שעד עכשיו ידעו להציג מחיר אטרקטיבי מזה שמוצג באתר חברת התעופה, מכיוון שהציגו בדרך כלל מחיר נמוך מהמחיר הכולל את עמלת אל על".

גרזון מוסיפה כי "מסקירת הפעילות של חברות התעופה הזרות, שכבר מפעילות אסטרטגיית מחיר נטו,  אנחנו רואים שבמרבית המקרים, חברות התעופה מציגות את מחיר הנטו באתר שלהן, וכך לסוכנים אין יתרון והם מתיישרים על פי מחיר הנטו, ללא העמלה שלהם. הרקע לכך הוא כמובן השוק התחרותי שנוצר בישראל, כתוצאה ממדיניות  שמיים פתוחים, ופעילות מוגברת של חברות הלואו-קוסט, שהציב בפני אל על מציאות שלא היתה מורגלת בה. מכאן, סדרת המהלכים שאנחנו רואים לאחרונה, כמו גם כרטיסי טיסה מסוגים שונים, כמו בייסיק, קלאסיק ופלקס".

ארז שמול, בעלי תלמה נסיעות ותיירות, אמר כי הוא "מברך על הצעד המשמעותי שאל על עושה למען התייעלותה; מעבר לתוכנית תמריצים מבוססת יעדים, אנו מאמינים כי התוכנית החדשה תשביח את הענף. זאת, על ידי חיזוק השחקנים המרכזיים והמקצועיים, שנותנים ערך מוסף לחברות התעופה בתפעול מאגר לקוחות איכותי. בנוסף, התוכנית תשביח את הענף, מכיוון שהגורמים המקצועיים ייהנו מתוכנית תמריצים ייעודית ההולמת את תרומתם לחברה, ולא באופן אחיד כפי שהיה עד כה״.

עידית פדן, מנכ"ל קבוצת אופקים נסיעות ותיירות מקבוצת אופקים, אמרה כי ״חברת אופקים מברכת על השינוי, זאת לאור העובדה כי בשנים האחרונות, עם כניסתן המסיבית של חברות הלואו-קוסט שאינן משלמות עמלות – בנוסף לחברות התעופה הגדולות, כמו קבוצת לופטהנזה, שביטלו את העמלה כבר ב-2008, סוכני הנסיעות יודעים לעבוד עם עמלת 0 ולגבות דמי שירות. אופקים דוגלת בתחרות חופשית המתאימה לתנאי השוק החדשים, ומאמינה שראוי שסוכן מקצועי יזכה בדמי שירות עבור עבודתו. לצרכן עצמו זה לא אמור לשנות, מכיוון שמחירי הכרטיסים יושפעו מההיצע והביקוש על פי תנאי השוק"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker