ענף התיירות בשיא - אז מדוע רשת רימונים של עופר נמרודי מפסידה?

תנועת התיירים לישראל גואה, שיעור התפוסה עולה וההכנסות במלונות צומחות - אך רשת רימונים, בשליטתה של הכשרת הישוב, ממשיכה לרשום הפסדים ■ לפני כשנתיים החלו ליישם ברשת תוכנית אגרסיבית לשיפור תהליכים, אך התוצאות מבוששות להגיע

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מלון רימונים באילת
מלון רימונים באילת. הרשת הפסידה כ–20 מיליון שקל מאז 2016צילום: רמי סולומון

התיירות בישראל בשיא. סך הלינות של תיירים בבתי מלון בישראל זינק ברבעון הראשון של 2018 בכ–17% ביחס לרבעון המקביל ב–2017 לכ–2.7 מיליון לינות. סך הלינות של תיירים וישראלים גדל ביותר מ–10% לכ–5.2 מיליון. הגידול בתיירות לישראל, בהמשך למגמה בשנתיים האחרונות, מיטיב עם רשתות בתי המלון בישראל, שנהנות מגידול בביקושים ועלייה בשיעורי התפוסה. אלא שלמרות התנאים האופטימליים, רשת רימונים, מקבוצת הכשרת הישוב , בשליטתה של משפחת נמרודי, ממשיכה לרשום הפסדים.

במהלך הרבעון הראשון של 2017 הפסידה הכשרה מלונות 7.2 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 8.4 מיליון שקל ברבעון המקביל ב–2017. ההפסד התפעולי של הפעילות המלונאית לבדה הסתכם בכ–10.4 מיליון שקל, בדומה לרבעון המקביל בשנה שעברה.

במהלך הרבעון הראשון של 2018 ספגה הכשרה ירידה של 17% בהכנסות מהפעלת בתי מלון לעומת הרבעון המקביל, שהגיעו ל–38 מיליון שקל, בעיקר בשל סיום הסכם הניהול של מתחם מינרל בטבריה, הכולל את מכללת רימונים ללימודי מלונאות. הכנסות החברה הצטמקו בעקביות בשנים האחרונות, וב–2017 הן ירדו לשפל שלא נראה מאז 2010, בעיקר כתוצאה מסיום הסכמי ניהול למלונות.

ההפסד של רימונים ברבעון הראשון של 2018 התרחש אף שמרות ששיעור תפוסת החדרים עלה ל–64%, לעומת שיעור תפוסה של 62% ברבעון המקביל ב–2017, וכן חרף הגידול שנרשם בהכנסות מבתי מלון שפעלו במתכונת מלאה ברבעונים הראשונים של 2018 ו–2017. כלומר, ההפסדים נרשמו בעיקר כתוצאה מפעילות תפעולית לא מאוזנת בבתי המלון.

עופר נמרודיצילום: מוטי מילרוד

תוצאות הרבעון הראשון של 2018 היו המשך ישיר לביצועים הגרועים של החברה בשנים הקודמות. מאז 2014 הציגה הכשרה מלונות הפסד שנתי של סביב 7 מיליון שקל — פרט ל–2015 שבה רשמה החברה רווח חריג, שנבע ממכירת 66% מהזכויות בבית המלון רימונים באילת לקרן הריט סלע נדל"ן ו לאיסתא . כך יצא שרימונים הפסידה מאז 2016 כ–20 מיליון שקל.

מלון בנצרת, קאנטרי קלאב בעכו

הכשרה מלונות מנוהלת על ידי סמדר נמרודי־רינות, אחותו של עופר נמרודי (יו"ר), ועל ידי המנכ"ל אסף שלו, שנכנס לתפקידו לפני כשנתיים. החברה פועלת בשני תחומים: הפעלה של שמונה בתי מלון — רימונים אילת, רימונים גלי כנרת, רימונים חוף התמרים (עכו), רות רימונים (צפת), רימונים טאואר (רמת גן), רימונים נווה אטיב, רימונים המעיין (נצרת) ורימונים ירושלים; התחום השני הוא השכרת נכסים ושטחי מסחר, לצד הפעלת קאנטרי קלאב במתחם רימונים שבחוף התמרים בעכו.

הדו"חות הכספיים של הכשרה מלונות מלמדים כי הרווחים שנצברים מהפעילות השוטפת — שכוללת את ההכנסות מבתי מלון וההכנסות מהשכרת נכסים — אינם מספיקים כדי לקזז את עלויות הפחת החשבונאיות והתשלומים עבור השכרת בתי המלון. ברבעון הראשון של 2018 נרשמו הוצאות פחת ותשלום שכר דירה של כ–12 מיליון שקל. התשלומים העבירו את החברה להפסד של 9.2 מיליון שקל מפעולות רגילות, בדומה להפסד ברבעון המקביל ב–2017.

החולשה בפעילותה של רשת רימונים ניכרת בביצועי מניית הכשרה מלונות. בשלוש השנים האחרונות איבדה המניה כ–25%, כך ששווייה של הכשרה ירד לכ–100 מיליון שקל — פחות מהונה העצמי, שהסתכם בסוף מארס 2018 בכ–143 מיליון שקל. לחברה יתרת הפסדים צבורה בסכום של כ–64 מיליון שקל. הממשק של החברה עם שוק ההון כמעט ואינו קיים. המניה סובלת מסחירות נמוכה מאוד, וצורכי המימון של החברה מבוססים על המערכת הבנקאית בלבד.

המתחרות דווקא מרוויחות

התוצאות הכספיות החלשות של הכשרה, שאותה ניסה נמרודי למחוק מהמסחר לפני כחמש שנים ללא הצלחה, בולטות לעומת המתחרות: קבוצת פתאל, מלונות דן וישרוטל, שנהנות משגשוג בעסקיהן. רשת מלונות דן סיימה את 2017 ברווח נקי של 113 מיליון שקל, ישרוטל הרוויחה 136 מיליון שקל, ואילו פתאל סיכמה רווח של קרוב ל–200 מיליון שקל מהפעילות המלונאית הרווחית בישראל ובאירופה.

על רקע החולשה המתמשכת, רשת רימונים נמצאת בשנתיים האחרונות בעיצומה של תוכנית אגרסיבית לשיפור תהליכים, שמטרתה להעביר את הרשת לרווחיות. התוכנית הצליחה בינתיים לתרום לגידול ב–EBITDA, הרווח התפעולי התזרימי (לפני הוצאות פחת ולאחר תשלום שכר דירה), מכ–5 מיליון שקל ב–2015 ל–6.7 מיליון שקל ב–2016 ול–10.3 מיליון שקל ב–2017.

"זהו תהליך מסודר ואסטרטגי, שמכיל המון פעולות, ובסופו של דבר מתנקז למספרים. זאת תעשייה של המון פרטים, לאסוף אגורה לאגורה כדי לקבל את השקל. התהליך מאוד ארוך — לא זבנג וגמרנו", אמר ל–TheMarker מקורב להכשרה מלונות.

בין היתר, בשנים האחרונות פעלה רימונים לסגירת מלונות שלא ראתה בהם פוטנציאל צמיחה או אפשרות לשיפור משמעותי. הרשת יצאה מתפעול מלון בים המלח, ולא חידשה חוזה לתפעול מלון בטבריה, שהסתיים ב–2017. מנגד, הכשרה חתמה על הסכמים לניהול מלון חדש בטבריה (מלון הוד), שצפוי להיפתח בסוף יולי; וכן על הסכם שכירות וניהול למלון קדמה בשדה בוקר, שנמצא בבנייה. ההערכות הן שבסוף 2018 המלון כבר יתחיל לפעול.

המודל השיווקי החדש: "Wellness"

כחלק משיפור התהליכים, ברימונים העבירו את נושא הרכש לתוך המטה, במטרה להגדיל את כוח הקנייה ולקצץ בעלויות (רכש רשתי). גם נושא גיוס כוח האדם והכשרתו הועברו לצורה רשתית, שיכולה להקל על הכשרת עובדים, שימור עובדים, וגיוס עובדים מירדן או ממזרח אירופה. במקביל, בחברה פעלו להרחבת נתח התיירים בבתי המלון באמצעות שיווק ישיר בחו"ל.

פרט לתהליכים הארגוניים, האסטרטגיה השיווקית של מלונות הכשרה מתמקדת כיום ב–Wellness — מתן ערך מוסף לחוויית החופשה, תוך מיתוג המלונות בהתאם למאפיינים של אזורי הפעילות. כך למשל, ברשת מתכוונים למקד את גלי כנרת, שהוא מלון ספא, במתן טיפולים ושירותי בריאות לאורחים; את המלון באילת, שמיועד בעיקר למשפחות, מתכוונים להכווין לפעילויות של ילדים; בעוד את המלון בעכו יכוונו לפעילות ימית, ואת המלון שנמצא בצפת לקבלה יהודית.

על אף הפעולות הרבות שביצעה ההנהלה התוכנית העסקית של רימונים מתקשה להתרומם, ועדיין לא הביאה לשינוי משמעותי. עיקר העבודה נדרשת, ככל הנראה, בשיפור התהליכים בתוך בתי המלון עצמם, שנהנים מגידול בהכנסות ובתפוסה, אך מתקשים להציג רווחיות שתענה על צורכי החברה. לחילופין, בעלת השליטה, הכשרת הישוב, עשויה להעמיד את רשת רימונים על המדף ולפעול למכירתה.

בהכשרת הישוב סירבו להגיב לשאלה האם הכשרה מלונות עומדת למכירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker