בעקבות דרישת רשות ני"ע? אאורה דוחה את אסיפת בעלי המניות

החברה לא ציינה את סיבת הדחייה, אך נראה כי היא נוגעת לדרישה של רשות ניירות ערך לגילוי נאות בדבר רווחי הענק שגרפה עו"ד סיגל אטרקצ'י, אישתו של בעל השליטה באאורה יעקב אטרקצ'י, במסגרת הסכם ההתקשורת עם החברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 יעקב אטרקצ'י, המנכ"ל והבעלים של אאורה
יעקב אטרקצ'י, המנכ"ל והבעלים של אאורהצילום: אייל טואג

חברת אאורה דוחה את אסיפת בעלי המניות שלה, שהיתה אמרוה להתקיים היום (ג') ליום ראשון הקרוב - כך דיווחה החברה לפני שעה קלה. החברה לא ציינה את סיבת הדחייה, אך נראה כי הסיבה היא הדרישה של רשות ניירות ערך (ני"ע) לגילוי הנאות בדבר התקבולים לעורכת הדין סיגל אטרקצ'י, אישתו של בעל השליטה בחברה יעקב אטרקצ'י.

אאורה היתה אמורה לקיים היום את אסיפת בעלי המניות, שבה היא נדרשה לאשר את הארכת ההסכם ההתקשרות עם משרד עורכי הדין אטרקצ'י בשלוש שנים נוספות, מכוח סעיף 275 לחוק החברות המחייב לאשר עסקות בעלי עניין אחת לשלוש שנים. אאורה מבקשת הפעם לאשר הסכם שגובש בידי ועדת הביקורת, שלפיו משרד אטרקצ'י יקבל עד 50% מהפרויקטים החדשים - כלומר עד 50% מיחידות הדיור שצפויות להיות משווקות בידי החברה. שלושה משרדים של עורכי דין חדשים יקבלו לפחות 50% מהפרויקטים החדשים.

בנוסף, נערך הליך תחרותי לקביעת שכר הטרחה לעורכי הדין של החברה, שבו התקבלו הצעות מארבעה משרדי עורכי דין נוספים. לאחר משא ומתן עם המשרדים החדשים, נקבע שכר טרחה שיחייב גם את משרד אטרקצ'י.

כחלק מההסכם, נעתר משרד אטרקצ'י לוותר לטובת שלושת המשרדים של עורכי הדין החדשים על שבעה פרויקטים שלוו עד כה בידי אטרקצ'י. ואולם, עד כה לא שולמה למשרד כל תמורה עליהם. על פי הערכות, שבעת פרויקטים כוללים 2,500 יחידות דיור.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: דן קינן

שכר הטרחה שישולם למשרד אטרקצ'י ולשלושת המשרדים האחרים בשלוש השנים הקרובות יהיה 1.5% מהתמורה לחברה מכל חוזה מכירת דירה ו-1.2% מהתמורה מכל חוזה מכירה במסגרת התחדשות עירונית. אאורה דיווחה, כחלק מהדו"ח הכספי לרבעון הראשון של 2018, כי היא יוזמת, מתכננת ומקימה 12,742 יחידות דיור למגורים, שחלקה בהם הוא 9,561 יחידות דיור. מספר זה של יחידות דיור כולל 2,482 יחידות דיור שנמצאות בשיווק, שמתוכם חלקה של החברה הוא 1,943 יחידות דיור. פירוש הדבר הוא שההסכם החדש יחול על 7,618 יחידות דיור, שעדיין לא שווקו.

מאחר שהמחיר הממוצע של דירה שנמכרה בידי אאורה ב-2017 הגיע ל-1.9 מיליון שקל, מגיע פוטנציאל ההכנסות למשרד אטרקצ'י ל–144 מיליון שקל. ואולם, סכום זה מתייחס גם לפרויקטים שהבשלתם תימשך מעבר לתקופת האישור ב–-. אאורה מכרה 320 דירות בממוצע בשנה ב-2017-2015. גם אם נניח שמספר הדירות שיימכרו בין מאי 2018 ל-2021 יוכפל, בשל הגידול המהיר בצבר הפרויקטים של החברה - עשויות הכנסותיה של סיגל אטרקצ'י להגיע ל-12 מיליון שקל בשנה בממוצע בשלוש השנים הקרובות.

ההסכם שלפיו מספקת סיגל אטרקצ'י שירותי עריכת דין לאאורה הוא הסכם מהותי אפילו בעולם העשיר של עסקות בעלי עניין בבורסה בתל אביב. למרות רווחי העתק שמשכה סיגל אטרקצ'י מאאורה בשש השנים האחרונות, לא טרחה אאורה מעולם לדווח מה גובה הסכומים ששילמה לסיגל אטרקצ'י. מה שיותר מפתיע הוא שרשות ני"ע לא מצאה לנכון לכפות עליה רמה מינימלית של גילוי נאות באשר לסך עסקות בעלי העניין, בניגוד, למשל, לרמי לוי, שמדווח על סך דמי השכירות שמשלמת לו החברה הציבורית עבור השימוש בנדל"ן שבבעלות חברה פרטית שלו. ייתכן שההצבעה שנדחתה היום תעיר את הרשות מתרדמתה העמוקה, ותגרום לה לכפות על אאורה התנהגות שקופה יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker