גיא ארז
גיא ארז

עשור לאחר שיורוקום רכשה את השליטה ב חלל תקשורת , עידן חדש מתחיל בחברה. על רקע חדלות הפירעון של חברת יורוקום של שאול אלוביץ', כונס הנכסים מטעם בית המשפט, חגי אולמן, הביא להתפטרותם של אלוביץ', בנו אור, שמשמש יו"ר החברה, ופליקס כהן מדירקטוריון החברה. אמש התקיימה ישיבת דירקטוריון מיוחדת בחברה, שבה התקבלו שלושת הדירקטורים החדשים בחברה, אבי ברגר, עוזיאל דנינו וחיים רומנו. לחברה לא מונה עדיין יו"ר חדש.

לשלושת הדירקטורים החדשים ניסיון רלוונטי בתחומי פעילותה של חלל תקשורת. רומנו שימש בעבר מנכ"ל החברות פרטנר ו אל על ; ברגר שימש מנכ"ל משרד התקשורת; ודנינו שימש מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס. ניסיונו וקשריו של דנינו עשויים לעזור לחברה בגיוס האג"ח שהיא מנסה לבצעת בימים אלה, עד כה ללא הצלחה, לצורך רכישת הלוויין עמוס 8, וגם נסיונו של ברגר בתחום הרגולציה עשוי להועיל לה.

בתחילת השבוע דיווחה החברה כי היא דוחה בחודש את מועד כניסת ההסכם לרכישת עמוס 8 מחברת לוראל האמריקאית. זאת, לאחר שלא גייסה עדיין אג"ח בהיקף של 155 מיליון דולר, כפי שתיכננה לעשות.

לפי החברה, העיכוב בגיוס החוב נובע מניסיונה להשיג תנאי ריביות נוחים יותר מאשר מוצע לה כרגע. אגרות חוב דומות של החברה, סדרה טז' (אותה גייסה החברה לצורך רכישת עמוס 17) נסחרות כיום בתשואה של גבוהה של 7.86% לשנה, במח"מ של 4.7 שנים. האג"ח החלו להסחר בתחילת 2017, ומאז נפלו בכמעט 8% - על רקע הסתבכות החברה ובעלת השליטה בה.

ייתכן וחלק מהקושי בגיוס היה היעדרו של דירקטוריון מסודר - אך סביר כי בעיקר בשל עתיד לקוחותיה בלווין המיועד.  פרט להיעדר בעל שליטה בחברה, בשוק ההון צפו מהצד בהתנצחות בין חלל תקשורת לתעשייה האווירית, שלא הוסיפה יציבות לעתיד החברה. הדבר הוביל לכך שממשלת ישראל טענה כי אינה מחויבת להיות לקוח של חלל תקשורת בלוויין עמוס 8, ומכאן חוסר הביטחון של המוסדיים כלפי יכולות החזר החוב של החברה, בהיעדר אחד מהלקוחות המהותיים של החברה - הממשלה - בלוויין זה.

כך, ובשל ניסיונה של חלל להשיג ריביות נוחות לתשלום - לא ניתן לשלול תסריט בו תירשם דחייה נוספת במועד כניסת ההסכם עם לוראל לתוקף. מנגד, רכישת החברה על ידי גורם שיזרים לה הון, או חתימה על חוזים עם לקוחות - עשויים להגדיל את ההסתברות לגיוס מוצלח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker