ואדים סבידרסקי

חברת התקשורת סלקום סיכמה את מהלך ההנפקה האחרון שלה בגיוס הון מהציבור בגובה של 1.04 מיליארד שקל, במסגרת הרחבת שתי סדרות קיימות של איגרות חוב - פחות מהסכום המקורי אותו תיכננה לגייס - 1.26 מיליארד שקל. החברה גייסה חוב שקלי באמצעות סידרה ה' בכ-63% מהתמורה הכוללת שנתקבלה, והשאר גויס כחוב צמוד למדד המחירים לצרכן (סדרה ד').

ההנפקה בוצעה באופן מסורתי בשני שלבים: מוסדי וציבורי, כאשר בזה הראשון מקצה הארגון כ-80% מהיקף גיוס כולל למשקיעים מסווגים. בשלב זה נהנתה סלקום מביקושי יתר של 1.8 מיליארד שקל ובסופו התחייבו מוסדות פיננסיים, ברובם מנהלי השקעות, לרכוש אג"חים בהיקף של כמיליארד שקל.

צילום: דן קינן

מנגד, הציבור החליט אחרת והזרים ביקושים אפסיים בשתי הסדרות, כך שהמחיר ליחידה נקבע ברמה המינימלית אותה ביקשה החברה: 130.05 שקל ו-104.05 שקל ליחידה בהתאמה. בסדרה הצמודה, ביקש הציבור לרכוש כ-528 יחידות מתוך כ-60 אלף המוקצים לו, ובסדרה השקלית נרשמה היענות להצעה בכ-196 יחידות בלבד מתוך 146 אלף יחידות אשר הוצעו בשלב הציבורי.

אחד הגורמים המסבירים את חוסר העניין של הציבור בהנפקה הינו העלאת הריבית המפתיעה במשק ב-0.5% עליה הודיעה בנק ישראל ביום שני האחרון - מה שגרם להורדת המחירים באפיק האג"חי ובמקביל לעליית התשואות. יחד עם זאת, הציפיות בקרב הכלכלנים ופעילים בשוק טרם הודעת ריבית היו להעלאה של 0.25%.

שתי הסדרות אינן מובטחות בשיעבוד, ומדורגות בדירוג אשראי AA של מעלות. סדרה ד' הצמודה נסחרת כיום בתשואה שנתית של כ-2.4% וצפויה להיפרע סופית ביוני 2017. הסדרה השקלית ה' נסחרת בתשואה של 5.4% ומשך החיים הממוצע שלה מסתכם בכ-3 שנים.

בחברה ציינו כי תמורת ההנפקה מיועדת לשמש חלק מהמימון של עסקת מיזוג בין החברה לביו נטויז'ן וכן למימון פעילותה השוטפת של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker