לקראת דו"ח דיסקונט מחר: חולשה וניקוי אורוות

עדי סקופ
שתפו בפייסבוק

בנק דיסקונט צפוי לפרסם ביום חמישי (31.3.11 ) דו"חות כספיים לרבעון הרביעי ולשנת 2010 כולה. להערכתנו, הדו"חות יהיו חלשים והתוצאות הכספיות יתאפיינו בניקוי אורוות, כפי שקורה בדרך כלל כשמנכ"ל חדש נכנס לתפקיד. התוצאות הרבעוניות לא ישקפו את הנושא החשוב באמת שעומד על הפרק - פוטנציאל ההתייעלות והאם יש התקדמות מול וועד עובדים מיליטנטי.

מחיר המניה הנוכחי מגלם תסריט גרוע שנשאר רע. לדעתנו, החדשות הרעות כבר בפנים ופוטנציאל התייעלות שנמצא בהישג יד אינו מתומחר. אנו נשארים בהמלצת קנייה עם מחיר היעד 9 שקלים.

הסכם חדש עם הוועד הוא המפתח של דיסקונט להגיע למצב של התייעלות תפעולית. במחיר הנוכחי, דיסקונט שווה יותר מפורק מאשר כעסק הפועל במתכונת הנוכחית. מניתוח שעשינו מצאנו שניתן למכור את האחזקות המהותיות של דיסקונט (לא כולל דיסקונט סולו), ולקבל בהערכה שמרנית כ-20% יותר ממחיר השוק הנוכחי של דיסקונט. ההון העצמי בדיסקונט סולו מסתכם בכ-3 מיליארד שקל, מדובר בנכס אמיתי שהשוק מעניק לו שווי אפסי.

אנו מעריכים שגם ועד העובדים מתחיל להבין את החשיבות שבהגעה להסדר, ולכן הבנות והסכמות עם הוועד אשר יכללו תוכנית התייעלות תפעולית מהותית בצד תוכנית נדיבה לפרישה מרצון היא בעלת סבירות גבוהה. דיסקונט סובל מעודף כוח אדם, כמו רוב הבנקים במערכת, אך באופן אקוטי יותר. ולכן תוכנית כזאת עשויה להציף ערך רב אך תעלה מאות מיליוני שקלים.

בהינתן יחס הלימות הון ליבה גבולי בדיסקונט, מהיכן יגיע המימון לתוכנית פרישה יקרה? בעבר כתבנו שהדרך הטובה ביותר לממן תוכנית פרישה כזאת תהיה דרך הקטנת נכסי סיכון. כלומר מכירת הלוואות ואגרות חוב שצורכות הון רגולטורי רב ומימושם יניבו רווחי הון.

לדיסקונט יש לא מעט נכסים כאלו בארץ ובחו"ל. לאחרונה התבשרנו דרך התקשורת שדיסקונט מעמיד למכירה במכרז למוסדיים את ההלוואה בפרויקט מנהרת הכרמל, מדובר בחוב של כמיליארד שקל שמגלם רווח הון נאה. הצד השני של המטבע בהקטנת נכסי סיכון משמעו קיטון בצמיחה. אולם במכפיל הון של 0.7 בו נסחר הבנק אין שום ציפייה לצמיחה.

תוצאות הרבעון הרביעי


להערכתנו, דיסקונט יציג רווח נקי של 180 מיליון לרבעון הרביעי המגלם תשואה על ההון בשיעור של 7% בחישוב שנתי, לעומת רווח נקי של 154 מיליון ש"ח ברבעון מקביל אשתקד שהיה חלש במיוחד. הרווח הנקי השנתי להערכתנו יעמוד על 770 מיליון ש"ח המגלם תשואה על ההון בשיעור 7.7%.

הגורמים אשר שלהערכתנו יתנו את הטון בדוחות לרבעון הרביעי.

שיפור בהכנסות מימון כתוצאה מגידול באשראי לציבור ושיפור קל במרווח המימוני.

גידול בהפרשה לחומ"ס הרבעון הרביעי צפוי לכלול עדכון הפרשה חד פעמית גדולה יחסית בגין עסקת בוימלגרין. להערכתנו ההפרשה לחו"מס צפויה לעמוד על 250 מיליון שקל המייצגת שיעור הפרשה של כ- 0.84% מהאשראי לציבור במונחים שנתיים.

השפעת יישום ההנחיה בגין חובות פגומים צפויה להיות מהותית, לפי הערכת הבנק תסתכם ב-850 מיליון שקל. הנהלת דיסקונט הציגה יעד הלימות הון ליבה של 7.5-8% בסוף 2011  - יעד שלמרות ההפרשות הרבות נראה לנו אפשרי.

אין מה לצפות לדיווידנד ב-2011. מכירת מניות הבינלאומי לא התבצעה עדיין בגלל שהבינלאומי נסחר מתחת להון העצמי.

עסקת מכירת תעודות הסל של תכלית צפויה להניב רווח נקי בסך 25-30 מיליון שקל, העסקה נחתמה במהלך הרבעון הרביעי אך התנאים המתלים מולאו רק ברבעון הראשון לכן להערכתנו ייזקפו ברבעון הראשון 2011.

נזכיר שההקלה שנתן בנק ישראל לגופים מוסדיים לפיה ניתן לעלות בשיעור אחזקה בבנקים עד 10% בתנאים מסוימים עשויה לתת לדיסקונט רוח גבית.

אפשר להסתכל על בנק דיסקונט, בשונה משאר הבנקים בישראל, כעל חברת אחזקות פיננסיות: 100% מבנק מרכנתיל המתמחה במגזר הקמעונאי ערבי וחרדי, 72% מויזה כאל, פעילות בנקאות פרטית רווחית בדרום אמריקה דרך חברת דיסקונט ניו יורק וכמובן אחזקה של26% מהבנק הבינלאומי. שווי אחזקות אלה בלבד (ללא דיסקונט הבנק וחטיבת המשכנתאות שלו) גבוהה משווי השוק של בנק דיסקונט. לכן דיסקונט מהווה להערכתנו השקעה עם פרופיל סיכון/סיכוי מעניין ביותר.

בשורה התחתונה במחיר הנוכחי מגולם תסריט גרוע שנשאר רע. אנו חוזרים על המלצת הקנייה ומשאירים את מחיר היעד שלנו על - 9 שקל למניה.

עדי סקופ הוא אנליסט פיננסים ב-אי.בי.אי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker