מצעד החיתום השנתי של D&B: כלל פיננסים חיתום ראשונה עם 56 הנפקות

בשנת 2010 הובילו 11 חברות חיתום כ-224 הנפקות במשק

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק

חברת D&B ישראל מפרסמת את דירוג בתי החיתום בישראל ובדומה לשנה שעברה, בית החיתום הגדול הוא כלל פיננסים חיתום, שהוביל חיתום ב-56 הנפקות אשתקד. במקום השני פועלים אי.בי.איי. עם 48 הנפקות אותן הוביל ובמקום השלישי לאומי פרטנרס חתמים עם 26 הנפקות. במקום הרביעי אקסלנס נשואה חיתום (25), אחריה לידר הנפקות (14).

במקום השישי אנליסט חיתום והנפקות (13), אחריו נמצא בית החיתום איפקס חיתום וניהול הנפקות עם 11 הנפקות אותן הוביל ב-2010. במקום השמיני מיטב הנפקות ופיננסים עם 10 הנפקות אותן הוביל, במקום התשיעי מנורה מבטחים (9), במקום העשירי בית החיתום רוסריו (6) ובמקום ה-11 דיסקונט חיתום עם 6 הנפקות אותן הוביל.

כלכלני D&B מציינים כי בשוק ההנפקות הישראלי נרשם בשנת 2010 גידול בגיוס ההון בכל הסקטורים. על פי הנתונים של חברת הדירוג, סך ההנפקות הציבוריות של מניות ואג"ח בישראל בשנת 2010 הסתכם בהיקף של כ-51 מיליארד שקל שנפרשו על פני 382 הנפקות, מתוכן 197 הנפקות של אג"ח והשאר במניות - יחס כספי של כ-24% במניות מול כ-76% באג"ח. סך הכל, הובילו 11 המדורגים ברשימה, סך של 224 הנפקות, כאשר חלק כל אחד משלושת מובילי הדירוג בסך הכול מסתכם בכ-130 הנפקות ומרביתם שימשו כחתם-מפיץ.

כמו כן, מציינים הכלכלנים כי בחינה של תחומי החברות שהנפיקו מניות בשנת 2010 לפי היקפי הגיוס, מצביעה על מובילות לתחום הנדל"ן והבינוי עם כ-49% מסכום ההנפקות בסך כ-5.7 מיליארד שקל, בתוך זה הנפיק עזריאלי במניות סכום של כ-2 מיליארד שקל. במקום השני נמצא תחום המסחר והשירותים עם שיעור של כ-15% מסכום ההנפקות.

בחינה של הנפקות המניות בשנת 2010 לפי מספר ההנפקות מצביעה על מובילות לתחום התעשייה עם כ-42% מסך ההנפקות שהסתכמו אשתקד ב-79 הנפקות של מניות. במקום השני עם נתח של כ-24% ממספר ההנפקות נמצא ענף הנדל"ן והבינוי עם 44 הנפקות של מניות.

בתחום האג"ח מובילים הבנקים עם סכום ההנפקות המגויס הגבוה ביותר עם שיעור של כ-40% מסכום הנפקות האג"ח - כ-15.2 מיליארד שקל במהלך 2010. במקום השני נמצא ענף הנדל"ן והבינוי עם כ-21% מסכום הנפקות האג"ח בסכום של כ-8 מיליארד שקל, כאשר חלקו הגדול גויס לצורך מחזור חוב. על פי הערכות כלכלני D&B, התחומים הבולטים בהם צפוים מיחזורי חוב השנה הם תחום הנדל"ן ותחום המסחר והשירותים.

במחצית הראשונה של 2011 צופים הכלכלנים כי שיעור ההנפקות יגבר על רקע חלון ההזדמנויות הקיים כעת בשוק. חלון ההזדמנויות מתייחס בעיקרו לסביבת ריבית נמוכה מחד ויכולת הגיוס של חברות על רקע תוצאות טובות שנת 2010 מאידך.

חיים כהן, מנכ"ל D&B ישראל: "על הציבור להפנים שפעילות חיתומית הינה בראש ובראש פעילות אשראית מימונית שנועדה לספק לחברות המנפיקות נזילות. על המשקיעים בהנפקות בשוק הראשוני לקחת בחשבון את מכלול הסיכונים הכרוכים בהשקעה לרבות סיכוני חיתום או חדלות פירעון. הפעילות החיתומית - אשראית בשוק החוב שודרגה לאחר שנכנסו לתוקפן "תקנות חודק" וההערכה הינה שבתוך תקופה של מספר שנים לא רב עשויה להתפתח מגמה לגוון יותר את שוק החוב בהתאם לשונות שתשרור בין תנאי אגרות החוב במכשירים השונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker