ענף הפיננסים לאן? - זירת היועצים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ענף הפיננסים לאן?

באופנהיימר נשארים בעמדה חיובית לגבי המגזר הפיננסי האמריקאי ומשמרים את המלצות Outperform על מניות הבנקים המובילים

באופנהיימר נשארים בעמדה חיובית לגבי המגזר הפיננסי האמריקאי, ומשמרים את המלצות Outperform על מניות הבנקים המובילים – JPMorgan Chase (JPM), Wells Fargo (WFC), Citigroup (C) ו-USBancorp (USB) – כמו כן על מניות בתי ההשקעות המובילים, Goldman Sachs (GS) ו-Morgan Stanley (MS).

במהלך השנה האחרונה חל שיפור ניכר ומתמיד בסביבה העסקית של הבנקים האמריקאיים, עם גידול ברווחיותם מפעילות שוטפת לצד ירידה בהיקף ההפרשות בגין חובות מסופקים. אולם, מניות הבנקים לא נהנו לאורך שנת 2010 מתהליכי השיפור בביצועיהם, זאת נוכח חששות המקרו בקרב המשקיעים, כגון משבר החובות באירופה, החמרת הרגולציה והרעשים סביב פרשת המשכנתאות (mortgage putbacks).

רק בחודשים האחרונים החלו הבנקים להתרומם מרמות השפל השנתי. מבחני הלחץ של הפד שבוצעו לאחרונה לבחינת מידת האיתנות הפיננסית של הבנקים הובילו לאישור עבור חלק מהבנקים החזקים לעלות את שיעורי הדיבידנד.

מייד לאחר פרסום ראשוני של מבחני הלחץ (התוצאות המלאות יפורסמו בעוד כחודש) הודיעו בנקים רבים על הגדלת תשלומי הדיבידנד: JPM העלו את הדיבידנד הרבעוני מ-5 סנט ל-25 סנט (תשואה שנתית של 2.2%), WFC – לרמה של 12 סנט (תשואה של 1.5%), USB – לרמה של 12.5 סנט ברבעון (תשואה שנתית של 1.9%) ועוד.

מבחינה זו נציין כי שני הבנקים המובילים – Citigroup ו-Bank of America – בלטו לרעה, כאשר לא קיבלו בשלב זה אישור מהפד להעלות את הדיבידנד.

בשלב הנוכחי, לאחר שתמונת הענף הפיננסי האמריקאי התבהרה עוד יותר, נשאלת השאלה האם הבשורות הטובות כבר מגולמות במחירי מניות הבנקים, או שמא קיים עדיין פוטנציאל להמשך העליות, ומהם הגורמים שיובילו את העליות האלה?

בעוד שאין אנו מזהים קטליזטורים ספציפיים למניות הבנקים בטווח הקרוב, אנו סבורים כי המשך השיפור במגמות רווחיות הבנקים והגידול בתיקי ההלוואות הנם הגורמים שימשיכו להוביל את מניות המגזר הפיננסי ויספקו, להערכתנו, תשואה עודפת על פני המדד הרחב גם לשנים הקרובות.

ניתוח התנהגות מניות הבנקים בעבר מעיד על תשואה עודפת של הענף הפיננסי במקביל לירידה בהיקף החובות המסופקים החדשים (NNP – Net New Problems) ולגידול בהיקף ההלוואות – ראו גרפים בהמשך:

Oppenheimer & Co
Oppenheimer & Co

הסיבה העיקרית, לדעתנו, ל"תשואת חסר" של מניות הבנקים בעקבות המשבר הפיננסי האחרון היא מידת הדילול הניכרת של בעלי המניות במהלך המשבר.

הגדלת הון המניות בקרב הבנקים במטרת חיזוק מאזניהם, הן בהתערבות ממשלתית ישירה (במקרה של Citigroup) והן באמצעות גיוסי אקוויטי (במקרה של מרבית הבנקים) משבשת את הבסיס להשוואה עם המחזורים הקודמים, ואולם בשלב הנוכחי כאשר תהליכי הגיוס נותרו מאחורינו, ניתן לצפות לחזרה לתבנית ההיסטורית של "תשואת יתר" במניות הבנקים בעקבות המשבר.

חשוב לציין כי קיים מתאם גבוה בין היקף חובות המסופקים (NNP) לבין נתוני התעסוקה, ולכן השיפור המסתמן לאחרונה בנתוני התעסוקה בארה"ב מספק אינדיקציה חיובית עבור מניות הבנקים האמריקאיים. הדבר בולט במיוחד בהסתכלות על שיעור המחיקות בהלוואות בכרטיסי אשראי, שיעור שיורד בהתמדה בחודשים האחרונים בהתאם לשיפור בכלכלת ארה"ב.

בעוד שהיקף ההלוואות הכולל, כפי שמפורסם על ידי הפד, נותר בירידה קלה של 0.2% רבעונית, חשוב לזכור כי מדובר עדיין בנטל כבד של הלוואות היסטוריות שניתנו בטרום המשבר, ואינן מתחדשות בהגעתן לפדיון, כאשר בהיקף ההלוואות החדשות (במיוחד בקרב הלוואות לעסקים – C&I: Commercial&Industrial) החל כבר גידול בהיקף האשראי הכולל. להערכת האנליסטים של אופנהיימר, גם בשאר סעיפי ההלוואות צפוי להתחיל גידול במהלך השנה הקרובה.

לעומת פעילות הבנקאות המסחרית, המפגינה סימנים ברורים של התייצבות ושיפור, פעילות הבנקים האמריקאיים בתחומי שוק ההון (בנקאות ההשקעה ומסחר הנוסטרו) מתאפיינת בתנודתיות רבה בין הרבעונים.

בנוגע לרבעון הראשון 2011 ספציפית, אנו צופים ירידה רבעונית של כ-20% בהכנסות מתחום בנקאות ההשקעה, הנובעת מעונתיות (חלק גדול מעסקאות נסגרות לקראת סוף שנה). הירידה הבולטת בבנקאות ההשקעה ברבעון הנוכחי צפויה בתחום הנפקת מניות (ירידה רבעונית של כ-40%), המתקזזת כנגד הנפקות אג"ח הצפויות לצמוח בכ-13% רבעונית. גם פעילות המסחר צפויה להציג ביצועים חלשים יחסית בתוצאות הרבעון.

החולשה בפעילות בנקאות ההשקעה, לצד התאוששות מתונה מהצפוי באשראי הבנקאי, צפויה להעיק על הרווח המנורמל (PPE –Pre-Provision Earnings) המצרפי של הבנקים האמריקאיים בשנת 2011, הצפוי להסתכם להערכתנו בכ-157 מיליארד דולר, לעומת כ-170 מיליארד דולר ב-2010 וכ-180 מיליארד דולר ב-2009 (שנה שהיתה מוטה פעילות שוק ההון באופן חריג).

ואולם, גם קצב המחיקות בשנה הקרובה צפוי לקטון באופן ניכר, מכ-117 מיליארד דולר בשנים 2009 ו-2010 לכ-76 מיליארד דולר בלבד. לכן, ההפרש בין הרווח המנורמל לבין ההפרשות צפוי לגדול כתוצאה מכך לרמה של כ-80 מיליארד דולר, לעומת כ-53 מיליארד דולר בשנה שעברה, כאשר בשנת 2012 צפוי ההפרש לקפוץ לכ-134 מיליארד דולר, בעיקר בזכות הירידה בהיקף המחיקות לרמה "נורמלית".

שנת 2012 מהווה, לפיכך, בסיס להערכת שווי של מניות הבנקים האמריקאיים, כאשר אנו משתמשים במכפיל 9.9 (דיסקאונט של 30% למכפיל מדד ה-S&P500) לקביעת מחירי היעד עבור הבנקים המומלצים. בהתאם להערכת שווי זו, אנו מעדכנים את מחירי היעד כדלקמן:

 

· JPMorgan Chase (JPM) – שמירה על המלצת Outperform עם מחיר יעד של 61$

· Wells Fargo (WFC) - שמירה על המלצת Outperform תוך הורדת מחיר היעד מ-42$ ל-41$

· Citigroup (C) - שמירה על המלצת Outperform תוך הורדת מחיר היעד מ-5.40$ ל-5.30$

· Goldman Sachs (GS) – שמירה על המלצת Outperform עם מחיר יעד של 200$

· Morgan Stanley (MS) - שמירה על המלצת Outperform תוך הורדת מחיר היעד מ-33$ ל-31$

· US Bancorp (MS) - שמירה על המלצת Outperform תוך הורדת מחיר היעד מ-30$ ל-29$

 

· Bank of America (BAC) – שמירה על המלצת Perform ללא מחיר יעד על רקע זהירות מסוגיית רכישה חוזרת של משכנתאות (mortgage putbacks)

· Capital One (COF) – שמירה על המלצת Perform ללא מחיר יעד משיקולי התמחור (המניה נסחרת מעל השווי ההוגן)

הסקירה נכתבה על ידי סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט האקוויטי הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#