סוכני הביטוח זועמים על עודד שריג: הוא מקדם את הבנקים על חשבוננו

"הבאת קסדה?", שאל את שריג מנכ"ל חברת ביטוח. "כדאי לו להביא שכפ"ץ", יעץ לשריג בכיר בענף הביטוח

נועם בר

>> כנס ביטוח ופיננסים של לשכת סוכני הביטוח נפתח ביום שני בערב באילת בסערה. סוכני הביטוח זעמו על התוספת לרפורמה בחיסכון הפנסיוני, שפירסם ביום ראשון המפקח על הביטוח, עודד שריג. התוספת, שלא נכללה ברפורמה המקורית שהציג משרד האוצר בנובמבר, מאפשרת ליועצים הפנסיוניים בבנקים ליצור קשר ישיר עם מעסיקים - מה שעד היום נאסר עליהם.

סוכני הביטוח חוששים כי ההיתר הזה יאפשר לבנקים להגיע למוקד הכוח של הסוכנים ושל סוכנויות ההסדרים, המעסיקים, ובכך בעצם לחסל את פעילותם. "הבאת קסדה?", שאל מנכ"ל חברת ביטוח גדולה את שריג בשלב המינגלינג שקדם לכנס. "כדאי לו להביא שכפ"ץ", יעץ לשריג בכיר בענף סוכני הביטוח. "בצירוף המסלקה הפנסיונית - זה מתכון לחיסול העבודה שלהם", הסביר מנהל של קרן פנסיה גדולה.

הסוכנים זעמו לא פחות גם על עיתוי פרסומו של ההיתר שנתן המפקח לבנקים - ערב פתיחת כנס הביטוח השנתי של לשכת סוכני הביטוח. מבחינתם, זה היה איתות לכך שאגף שוק ההון באוצר לא מתכוון להתחשב בסוכנים בדרך לרפורמות ולתקנות שהוא יוזם.

עודד שריגצילום: עופר וקנין

"זו תהיה שגיאה גדולה אם עמלות ההפצה שמקבלים הבנקים על ייעוץ פנסיוני יגדלו; זו תהיה שגיאה אם יתאפשר לבנקים לבוא בקשר עם מעסיקים", אמר אביגדור קפלן, יו"ר קבוצת כלל ביטוח, והוסיף: "איזה ערך מוסף יכול הבנק לתת למעסיק שתלוי בו עד צוואר? מהיכן האשליה שהיועץ בבנק יהיה אובייקטיבי, בעוד המעסיק תלוי בו. זה יפגע בראש ובראשונה בציבור".

עוד אמר קפלן כי זו תהיה שגיאה אם תוכנית האוצר לקצץ בהטבות ובעמלות שמקבלים הסוכנים תצא לפועל: "סוכני הביטוח היו ויישארו ערוץ ההפצה העיקרי של הענף הפנסיוני". קפלן תקף את ריבוי הרפורמות באגף הפיקוח באוצר והזהיר מפני יישום חפוז של המודל הצ'יליאני בחיסכון הפנסיוני, שמתאים את הסיכון במסלול החיסכון לגיל החוסך - חוסכים מבוגרים יותר יועברו אוטומטית למסלול חיסכון בעל סיכון נמוך יותר. באוצר מתכננים ליישם את המודל כבר בשנה הקרובה. "הכוונה טובה, אבל היישום מסובך ודורש השקעות אדירות", אמר קפלן על התוכנית.

יו"ר לשכת סוכני הביטוח בישראל, אודי כץ, היה נסער לא פחות: "הרעיון לאפשר לבנקים ליצור קשר ישיר עם מעסיקים הוא מסוכן ומסכן את חסכונות הציבור; ככה לא מתנהגים". כץ הצהיר כי השאיפה האובססיבית של האוצר להכניס בכוח את הבנקים לתחרות בשוק הפנסיוני לא תהיה על חשבונם של הסוכנים - "אנחנו לא אשמים בחדלונם". לדבריו, הבנקים לא מתאמצים באמת לתת ייעוץ פנסיוני איכותי ולא משתדלים לשפר את פעילותם בזירה הזו, ולא הסוכנים הם שאשמים באי הצלחת הייעוץ הפנסיוני הבנקאי.

בנאומו ניסה שריג להרגיע את הרוחות והתנצל על עיתוי פרסומה של טיוטת הרפורמה. "לא התכוונתי שזה יהיה העיתוי. הכוונה שלנו היא שהיועץ יוכל להשלים את הדברים מול המעסיק. אולי אנחנו טועים. כל דבר יבוא בהמשך לדיון יחד עם הסוכנים. השקפת הסוכנים שונה משל הפיקוח, אבל אנחנו קשובים גם לסוכנים ולצורכיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker