קיצוץ הסובסידיות בספרד העמיק את ההפסד של סאנפלאואר

חברת האנרגיה הסולארית צופה להגיע לכושר ייצור של 100 מגה-ואט עד סוף 2011, ובוחנת כניסה לשוק הקנדי

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> החלטתה של ממשלת ספרד להקטין את הסובסידיות לאנרגיה סולארית גרמה לחברת סאנפלאואר, שבשליטת רוני בירם וגיל דויטש, לבצע הפרשה של 6.6 מיליון שקל לירידת ערך השקעתה בפרויקטי אנרגיה סולארית בספרד - והעמיקו את הפסדי החברה ל-14.9 מיליון שקל ברבעון האחרון של 2010 ול-35.3 מיליון שקל בשנה כולה.

הכנסותיה של סאנפלאואר, שעוסקת החל בספטמבר 2010 בפיתוח פרויקטים לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית בספרד, איטליה וישראל, וכן בהשכרת שטחי מסחר ומשרדים, הסתכמו ב-8.5 מיליון שקל ברבעון הרביעי; הכנסות החברה מתחום אנרגיה סולארית היו 6.7 מיליון שקל, לעומת 8.8 מיליון שקל ברבעון השלישי.

אורלי כירם, מנכ"לית סאנפלאואר ציינה כי ההכנסות ברבעונים הרביעי והראשון מהוות 30% מהכנסות החברה מאנרגיה מתחדשת בשנה כולה.

הרווח התפעולי התזרימי מאנרגיה מתחדשת הגיע ברבעון החולף ל-3.5 מיליון שקל, בהשוואה ל-7.3 מיליון שקל ברבעון השלישי.

דו"חות סאנפלאואר - 2009 מול 2010צילום: .

כירם הסבירה את הגידול ב-FFO בעלייה של 2.3 מיליון שקל בהכנסות המימון של החברה מהגנות על התקבולים נקובי היורו ממכירת חשמל, וכן מתוספת מכירות של שני פרויקטים שמפיקים 3 מגה-ואט וחוברו לרשת החשמל האיטלקית ברבעון הרביעי.

ההפסד ברבעון הרביעי נובע מהפרשה בסך 6.6 מיליון שקל ברוטו (4.8 מיליון שקל נטו) לירידת ערך השקעתה (50%) בפרויקטים Olmeda ו-La Herrera בספרד. ההפחתה נעשתה בעקבות עבודה של גיזה זינגר אבן, שקבעה כי הסכום בר ההשבה של הפרויקט על בסיס תזרים המזומנים ל-30 שנה וריבית היוון של 10.23% הוא 37.8 מיליון יורו בעוד שוויו המאזני מגיע ל-41 מיליון יורו.

בגיזה זינגר אבן בחנו את הצורך בהפרשה בעקבות הכרזת ממשלת ספרד על הגבלת מכסות החשמל שיירכשו בתעריף מיוחד מיצרנים של אנרגיה פוטו-וולטאית על ידי חברת Union Fenosa בשלוש השנים הקרובות והגבלת מכסות החשמל הסולארי שתירכש בתעריף מיוחד לאחר 2014. המדיניות החדשה תקטין את הכנסות סאנפלאואר ב-2 מיליון יורו לשנה, עד ינואר 2014, ותגדיל גם את הוצאות הפחת ב-2 מיליון שקל לשנה בעקבות קיצור תקופת הפחת המוכר על הפרויקטים מ-40 ל-30 שנה.

בירם אמר כי סאנפלאואר תבדוק כניסה לשווקים חדשים, בהם השוק הקנדי. הוא הוסיף כי החברה קבעה כיעד להגיע להספק של 100 מגה-ואט עד סוף 2011.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker