גזית גלוב מכרה מניות ריג'נסי במחיר שפל תמורת מיליארד שקל - אך נהנתה מגידור הנפילה

גזית גלוב מכרה מניות של חברת הנדל"ן האמריקאית כשמחיר המניה נמצא ברמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2014 ■ המהלך הוא חלק מהאסטרטגיה של גזית גלוב להתמקד באחזקות הנדל"ן הפרטי שלה

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיים כצמן, מנכ"ל גזית גלוב
חיים כצמן, מנכ"ל גזית גלובצילום: ניר קידר

גזית גלוב חדלה להיות בעל עניין בענקית הנדל"ן האמריקאית ריג'נסי , וכעת אחזקתה בה היא הנמוכה ביותר בתיק ההשקעות הציבוריות והפרטיות שלה. בשבוע החולף מכרה גזית כ-3% ממניות ריג'נסי וירדה לאחזקה של 4.8% בלבד בחברה. המכירות בוצעו לפי מחירים של כ-57 דולר וכ-56 דולר למניה, תמורת כ-295 מיליון דולר (כ-1.05 מיליארד שקל) בסך הכל.

אחזקתה של גזית גלוב בריג'נסי נוצרה בעקבות עסקת המיזוג בין ריג'נסי לאקוויטי וואן, חברת הבת האמריקאית של גזית, שבוצעה בנובמבר 2016. עקב המיזוג קיבלה גזית 13.1% ממניות החברה הממוזגת, ושנה לאחר העסקה - ברגע שיכלה לעשות זאת על פי ההסכם - החלה גזית לצמצמם את אחזקתה בחברה, במספר פעימות.

המהלך מתיישב עם האסטרטגיה של גזית להתמקד פחות בחשיפה לחברות ציבוריות, ויותר באחזקות הנדל"ן הפרטי שלה, בדגש על גזית הורייזן, שהוקמה בשנה שעברה ופועלת גם כן בארה"ב. כמו כן, על גזית לשלם בחודש הבא תשלומי אג"ח בהיקף של כ-900 מיליון שקל, ועוד כ-280 מיליון שקל בסוף השנה, כך שהחברה לא תזדקק לגיוס כספים בשוק לצורך החזרת החובות.

המימוש לא מפתיע את המשקיעים בגזית גלוב, שהצהירה רבות על כוונתה לצמצמם את רכיב הנדל"ן הציבורי שלה. עם זאת, מנהליה בוודאי מתוסכלים ממחירי המימוש הנמוכים עבור מניות ריג'נסי - בין 56 דולר ל-57 דולר למניה בלבד - רמות מחירים נמוכות מאז אוקטובר 2014. לצורך השוואה, בעת עסקה המיזוג הנ"ל נסחרו מניות ריג'נסי במחיר של כ-66 דולר, כלומר מחירן נחלש בכ-15% - הבדל של מאות מיליוני שקלים עבור גזית. גם המימושים הקודמים של גזית בוצעו במחירים גבוהים יותר.

בגזית המתינו לשנת 2018 לצורך המשך צמצום האחזקה בריג'נסי, וזאת כדי ליהנות מרפורמת המס בארה"ב. כמו כן, על החברה אסור היה למכור מניות מתחילת הרבעון ועד לאחר פרסום דו'חותיה של ריגנסי, היות והיא בעלת עניין בחברה. עובדה זו הגבילה את גזית גלוב בתזמון המכירה. לפי ההערכות, גם במכירה הנוכחית - כמו בזו שבוצעה בפברואר - החברה גידרה את עצמה מול נפילה אפשרית של מניות ריג'נסי, כך שסביר שה"הפסד" בשל ירידת המניה התאזן עבורה.

ריג'נסי נסחרת כיום לפי שווי של 9.76 מיליארד דולר, לאחר שאיבדה כ-7% מתחילת השנה, וכ-32% מהשיא אליו הגיעה ביולי 2016. וזאת על רקע עליית הריבית בארה"ב והצפי להמשך מגמה זו, במקביל לסנטימנט השלילי בשווקים נגד חברות הנדל"ן הקמעונאי - על רקע התחזקות מגמת הרכישות באינטרנט. בגזית גלוב הצהירו שוב ושוב כי הם יוכלו להתמודד בהצלחה מול מגמות אלו - וזאת כאמור, באמצעות רכיב הנדל"ן הפרטי, ולא דרך חברות בנות, או אחזקות בחברות ציבוריות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker