סלקום נערכת לרכישת נטוויז'ן: תגייס היום חוב ענק בהיקף של 1.26 מיליארד שקל

הגיוס ייעשה דרך הרחבה של שתי סדרות; איגרת מסדרה ה' נסחרת כעת בתשואה של 5.42% עם מח"מ של 3 שנים

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

סלקום, חברת התקשורת הישראלית מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, נערכת לרכישת ספקית האינטרנט נטוויז'ן. החברה פרסמה אתמול (ב') דו"ח הצעת מדף לגיוס חוב ענק בהיקף כולל של 1.26 מיליארד שקל. הגיוס, שמתקיים היום, ייעשה דרך הרחבה של שתי סדרות איגרות חוב הנסחרות כיום בבורסה (סדרות ד' ו-ה').

תמורת ההנפקה תהווה כאמור חלק מהמימון של עסקת המיזוג בין סלקום לנטוויז'ן, וכן תשמש אותה במסגרת פעילותה השוטפת. במסגרת העסקה עליה דווח לפני כשבועיים, סלקום עתידה לרכוש ולמזג את החברה האחות מבית אי.די.בי, הפועלת בתחום השיחות לחו"ל, אספקת האינטרנט והטלפוניה הקווית. כוונת אי.די.בי היא להפוך את סלקום לקבוצת תקשורת עם כל השירותים בענף, בדומה לבזק. סלקום תשלם על החברה כ-1.5 מיליארד שקל, ובסופו של התהליך היא תהפוך לחברה בת בסלקום.

במסגרת השלב המוסדי של ההנפקה הנוכחית כבר קיבלה סלקום התחייבויות מוקדמות לרכישת איגרות חוב בתמורה של כ-1.04 מיליארד שקל. סלקום מציינת כי ייתכן שאף תגדיל את הגיוס המתוכנן בשיעור של עד 30% באם ההנפקה תזכה לביקושים גבוהים – מה שנראה שאכן עתיד לקרות. ההנפקה תיערך בהובלת כלל חיתום, שכלל פיננסים מקבוצת אי.די.בי מחזיקה בה ב-19.8%.

אג"ח מסדרה ד' של סלקום נסחר בתשואה לפדיון (ברוטו) של 2.29% ובעל מח"מ של 3.28 שנים. איגרת זו תהווה כ-30% מההנפקה. אג"ח מסדרה ה' נסחר בתשואה של 5.42% ומח"מ של כ-3 שנים. איגרת זו תהווה כ-70% מההנפקה. שתי איגרות החוב זכו לדירוג AA של מעלות. האיגרות מוצעות בשני מכרזים ציבוריים נפרדים.

סלקום הינה חברה בת של דיסקונט השקעות, המוחזקת על ידה בשיעור של כ-48.3% בהון המניות המונפק וכ-51.7% בזכויות ההצבעה. דו"חותיה של דסק"ש שהתפרסמו השבוע מלמדים כי סלקום הובילה את ההתפלגות הכנסות החברה לשנת 2010, שסיפקה לחברה האם רווח של 626 מיליון שקל – גידול של 71 מיליון שקל בהשוואה לאשתקד (12.8%).

סלקום אינה היחידה בתקופה זו שמגייסת חוב בהיקף גבוה בחודשים האחרונים. חברות רבות מנצלות את סביבת הריבית הנמוכה ששוררת במשק לגיוס חוב בעלות נמוכה. הריבית הנמוכה מאפשרת לחברות להקטין את הריבית המוצעת על האיגרות, וזאת כנגזרת של המרווח מעל איגרות חוב ממשלתיות בעלות משך חיים דומה.

אמש בנק ישראל העלה בחדות את הריבית במשק, עלייה שלישית ברציפות, והחברות בשוק ממהרות לנצל את חלון הזמן. ככל שקצב העלאות הריבית במשק גובר, כך מחיר מימון החוב נעשה ליקר יותר על יד החברות, ולכן הן ממהרות לצאת בגיוסים חדשים. חברת גב ים מקבוצת אי.די.בי. גייסה למשל בשבוע שעבר חוב של 400 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker