קריסת שורט טרייד: שני פעילי שוק הון נעצרו בחשד לסחיטה באיומים ומרמה

השניים מצטרפים לשני חשודים נוספים בפרשה שנעצרו בתחילת השבוע. מנכ"ל החברה, שלומי נוימן ופעיל שוק ההון, איציק שרם

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
שלומי נוימן, מנכ"ל שורט טרייד
שלומי נוימן, מנכ"ל שורט טרייד צילום: מתוך יו טיוב

חקירת פרשת קריסתה של חברת שורט טרייד נמשכת ומתרחבת: המשטרה עצרה אתמול שני פעילי שוק הון בחשד לביצוע עבירות סחיטה באיומים, מרמה והלבנת הון. השנייים הובאו אתמול לדיון בעניינים בבית המשפט השלום בירושלים. השופטת שרית זוכוביצקי-אורי הורתה על שחרורם למעצר בית. לבקשת סנגורם, עוה"ד רונן רוזנבלום הוטל צו איסור פרסום על שמם.

השניים מצטרפים לשני חשודים נוספים בפרשה שנעצרו בתחילת השבוע: מנכ"ל החברה, שלומי נוימן ופעיל שוק ההון, איציק שרם. נוימן נעצר בחשד לעבירות של הלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות בניירות ערך, רישום כוזב ועבירות נוספות.  יצחק שרם, שנחשב בשנות ה-80 וה-90 לאחד מבכירי שוק ההון הישראלי. נעצר בנתב"ג עם שובו לארץ, נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים.  

החקירה נפתחה לאחר שכ-80 לקוחות החברה הגישו תלונה למשטרה נגד נוימן בגין הונאה ומרמה. שורד טרייד, שרשומה באיי הבתולה, הציעה פלטפורמת מסחר מול הבורסה האמריקאית והחזיקה סניפים בירושלים ובבני ברק. גיוס לקוחות החברה התבצע במסגרת שיתוף פעולה עם מכללות שהציעו קורסים ללימודי מסחר בשוק ההון. המכללות הפנו את תלמידיהן להשקיע את כספם דרך שורט טרייד.

על פי החשד, החשודים הציגו מצג שווא לסוחרים באשר להשקעותיהם שנוהלו דרך החברה, כאשר חלק מהכספים כלל לא הושקעו ובעלי החברה השתמשו בכסף כדי לשלם "רווחים" ללקוחות אחרים.

הלקוחות הפקידו את הכספים בחשבון בנק, שהוצג להם כחשבון נאמנות, ועל פי החשד נמסר להם מצג שווא שלפיו הרשויות האמריקאיות מקיימות רגולציה על ההשקעה. בפועל הכספים מחשבון החברה הועברו לחשבון במדינות בחו"ל.

ההסתבכות של נוימן - והקשר עם שרם

איציק שרם
איציק שרםצילום: דודו בכר

בדו"ח שפירסמו השבוע מפרקי החברה, הם שפכו אור על הקשר בין נוימן לשרם. מהדו"ח עולה כי ההסתבכות של נוימן התחילה לאחר שככל הנראה סיפק מצגי שווא כלפי קבוצת משקיעים, ביחס לסחירות של מניות חברה בשם OWCP, שעסקה בתחום הקנאביס. את קבוצת המשקיעים הזו הוביל יצחק שרם, שנעצר השבוע על ידי המשטרה בנתב"ג, בשובו ארצה. שרם נחקר על ידי המשטרה ושוחרר בתום החקירה בתנאים מגבילים. בשנות ה-80 וה-90 נחשב שרם לאחד מבכירי שוק ההון הישראלי, אולם היום הוא נמצא בשוליים של עולם העסקים.

"בשל קשיים ביורוקרטים ומשפטיים, ככל הנראה לא הצליח נוימן לגרום לכך כי ניתן יהיה לסחור במניות החברה, אלא שבעקבות לחצים שהופעלו עליו על ידי קבוצת המשקיעים, מסר להם מידע כוזב, שלפיו ניתן לסחור במניות, ובהתאם 'קיבל' מהם פקודות מכירה לגבי המניות, שלפי דיווחיו לאותה קבוצת משקיעים, ביצע אותן בפועל (בעוד שבפועל כאמור לא ניתן היה לסחור במניות)", כותבים בדו"ח מפרקי החברה, עוה"ד עמית פינס ומיכאל חינצ'ין.

כתוצאה מההתנהלות הזו נוצר לדברי נוימן רווח וירטואלי של 11 מיליון דולר לקבוצת המשקיעים, וכנגדו "חוב" של שורט טרייד כלפיהם. והמפרקים מסבירים גם מה קרה בהמשך: "קבוצת המשקיעים דרשה לממש את השקעתה, אולם מכיוון שהמניות לא נרשמו למסחר, שורט טרייד, באמצעות נוימן, שילמה לאותם משקיעים (שהיו לקוחות החברה והוספו על ידי נוימן כנהנים בחשבונות) מכספים שהיו אותה שעה בחשבונות החברה (שהם כספי לקוחות אחרים, שכן, כאמור, בפועל לא נצברו כספים כלשהם בחשבונות החברה לזכותה של קבוצת המשקיעים)".

על פי הדו"ח, בעקבות ההתנהלות הזו נוצר הפסד, שבעקבותיו חלק מהברוקרים שעמם החברה עבדה החלו לסגור פוזיציות על מנת לכסות את החוב אליהם, ולא אפשרו עוד ללקוחות החברה להזרים הוראות מכירה או קניה, דבר שהביא לקריסת החברה. עם זאת, המפרקים מדגישים כי מדובר בממצאים ראשוניים שמבוססים ברובם על גרסתו של נוימן.

המפרקים מציינים בדו"ח את הפעולות שביצעו בימים האחרונים. בין היתר הם פנו לבנק מזרחי, שבו ניהלה שורט טרייד חשבון נאמנות, ובו הפקידו הלקוחות את הכספים שלהם. הבנק העביר למפרקים אישור יתרות ורשימת נהנים בחשבון, אולם ככל הנראה מדובר ברשימה שאינה חופפת באופן מלא את רשימת הלקוחות הפעילים של החברה.

מהדו"ח עולה כי נכון להיום, נכסי החברה מוערכים בסכום של 750 אלף דולר בלבד בניירות ערך אמריקאים (על פי שווים הנוכחי) המוחזקים בבנק בלוקסמבורג, וסכום נוסף של 100 אלף דולר שמהווה את יתרת הזכות של החברה אצל הברוקר בארצות הברית. חובות החברה מוערכים ב-10.5 מיליון דולר ללקוחות החברה.

עוד התברר כי החברה מחזיקה בכמה חשבונות בנק ברחבי העולם ובכלל אלה בבנק BHI בלוקסמבורג, בבנק Erste במונטנגרו, ובבנק HSBC בהונג קונג. למפרקים הזמניים נמסר כי בבנק בלוקסמבורג קיימים ניירות ערך; כי החשבון במונטנגרו נפתח אולם טרם נעשתה בו פעילות; וכי החשבון בהונג קונג נחסם לפני כ-3 חודשים וכי ייתכן כי קיימת בו יתרת זכות מסוימת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker