קרבות אוויר: לאומי קארד וכאל נאבקות על אל על

אחרי שאיבדה את השותפות במועדון הלקוחות של שופרסל, עשויה לאומי קארד לחטוף לכאל את פליי קארד - כרטיס האשראי של מועדון הנוסע המתמיד של אל על ■ מחזור העסקות בפליי קארד גדול מזה של כרטיסי סופר־פארם, שופרסל וחבר גם יחד

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אל על
מאבק על מועדון הנוסע המתמיד של אל על

לאומי קארד מנהלת מגעים עם אל על כדי לחבור לשותפות בניהול, תפעול והנפקה של כרטיס האשראי של מועדון הנוסע המתמיד של אל על , Fly Card (פליי קארד). בכרטיס שותפה כיום אל על עם חברת כאל והחברה הבת שלה דיינרס ישראל. לאומי קארד היא בשליטת בנק לאומי , וכאל בשליטת דיסקונט .

ההסכם בין אל על לכאל ודיינרס צפוי לפוג בעוד כשנה. באל על הבינו כי בהסכם יש תלות גדולה מדי בדיסקונט, ולנוכח התמורות החלות כיום בשוק כרטיסי אשראי — סבורים באל על כי ניתן יהיה לשפר את תנאי ההסכם לטובת החברה. מועדון הנוסע המתמיד של אל על מונה יותר מ–2 מיליון חברים — כ–60% בישראל וכ–40% בחו"ל, מרביתם יהודים או בעלי קשרים עסקיים לישראל. יותר מ–260 אלף מחברי מועדון הנוסע המתמיד מחזיקים בכרטיס האשראי פליי קארד.

אם לאומי קארד תגיע להבנות עם אל על, הדבר יהיה משום נקמה מתוקה בכאל ובדיסקונט, על כך שהם "חטפו" לפני כחצי שנה את אחד הנכסים המהותיים של לאומי קארד — השותפות עם מועדון שופרסל, המונה יותר מ–500 אלף לקוחות. במקרה של שופרסל, כאל ניצלה את היחסים המתוחים ששוררים בין אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי השולטת בשופרסל, לבין מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח. עבור לאומי ולאומי קארד, החבירה למועדון גדול ורווחי כמו פליי קארד, המניב רווח שנתי של 22–25 מיליון דולר, היא בעלת משמעות דרמטית.

מועדוני סופר־פארם, שופרסל וחבר אינם מחזיקים במועדון לקוחות שמתקרב לגודלו של פליי קארד. כך, סך העסקות שנסלקו בכרטיס ב–2017 היה 21 מיליארד שקל — גדול ממחזור העסקות שנסלקו באמצעות כרטיסי האשראי של המועדונים החוץ־בנקאיים אחרים של סופר־פארם, שופרסל וחבר יחד.

רקפת רוסק עמינחצילום: תומר אפלבאום

אם החיבור אכן ייצא לפועל, הוא יקזז את הפגיעה ברווחיות לאומי קארד עקב אובדן השותפות בשופרסל פיננסים. הוא גם יעלה את שווייה (מוערך סביב 2.5 מיליארד שקל) של לאומי קארד במאות מיליוני שקלים, שחשוב בעיקר לקראת מכירתה הצפויה או הנפקה אפשרית של מניותיה.

בלאומי מנסים בכל הכוח לסגור את העסקה, שתחזק את נתח השוק שלה בתחום כרטיסי האשראי החוץ־בנקאיים. בעקבות כך, וכדי לפתות את אל על לחתום על ההסכם — בין השאר מדובר על כך שכחלק מהעסקה העתידית של היפרדות לאומי מלאומי קארד, יוקצו לאל על מניות לאומי קארד, שבעתיד עשויות להפוך סחירות.

מטעם אל על מובילים את המגעים ליאור טנר, מנכ"ל פליי קארד; ופיני גינזבורג, דירקטור ובעל מניות בחברה. מטעם לאומי קארד מובילים את המגעים ירון בלוך, יו"ר לאומי קארד, והנהלת החברה. בלוך אף נראה השבוע משוחח ארוכות עם תמי מוזס־בורוביץ' (שיש לה אחזקות באל על דרך חברת כנפיים) באירוע שהתקיים בראשון לציון.

גם בדיסקונט וכאל מודעים להשלכות של אובדן השותפות במועדון פליי קארד, ומנסים לגרום לאל על, המחזיקה באופציה להאריך את ההסכם בחמש שנים, להאריכו ולא לחבור ללאומי.

מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקיצילום: עופר וקנין

מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי, מעורבת בנעשה בכאל, שהוא אחד מקורות הרווח העיקריים של הבנק, והיא גם מעורבת במגעים מול אל על. עד לאחרונה גם יובל גביש, יו"ר כאל וראש החטיבה הבנקאית בדיסקונט, ומנכ"ל כאל היוצא, דורון ספיר, היו מעורבים במגעים. כעת נכנס לעניינים היו"ר החדש של כאל, רן עוז. באחרונה הגיע בכיר מדיינרס העולמית לביקור בישראל, ונפגש עם בכירים באל על ודיינרס ישראל בניסיון לשכנע אותם להאריך את אל על ההסכם עם כאל ודיינרס.

גם ישראכרט מגששת מול אל על, אך לפי הערכות סיכויה לזכות בפליי קארד בנוסע המתמיד הם נמוכים, ואם כבר היא עשויה להגדיל את נתח השוק שלה בפרימיום.

75% מכרטיסי פליי קארד מונפקים בידי דיינרס והבנקים שעובדים עמה — דיסקונט, הבינלאומי ומזרחי טפחות. 25% מהכרטיסים הם מסוג פרימיום, שמייצרים 50% מהמחזור, ומונפקים באמצעות דיינרס, אמריקן אקספרס מקבוצת הפועלים וישראכרט, ולאומי קארד.

החבירה של אל על לדיינרס באמצע 2014, שהיה אז מותג זניח בישראל, ולא ללאומי קארד או לישראכרט, היתה מפתיעה. עד לחבירה עם אל על, נתח השוק של דיינרס בישראל היה נמוך, ובהתאם לכך גם תוצאותיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker