הטעיה והסתרת מידע: כך מפרות חברות הביטוח את הנחיות רשות שוק ההון

ביקורת של הרשות מעלה כי סוכני הביטוח וחברות הביטוח צירפו מבוטחים מבלי שניתן לעקוב כי המכירה נעשתה באופן שמיטיב עם הלקוח ■ במכתב ששלחה הרשות לחברות נכתב כי "קיים חשש כי במסגרת המכירה שלא תועדה נמסר למועמדים לביטוח מידע שגוי"

אסא ששון
דורית סלינגר
דורית סלינגר, הממונה על רשות שוק ההון והביטוחצילום: אייל טואג

סוכני וחברות ביטוח השתמשו בפרקטיקות אסורות כדי לצרף מבוטחים, בניגוד להנחיות רשות שוק ההון - כך עולה ממכתב ששלחה הרשות, שהגיע לידי TheMarker. מהמכתב, המסכם את ממצאי הביקורת שערכה רשות שוק ההון בנושא ושנשלחה לחברות הביטוח, עולה כי סוכני הביטוח מצאו דרכים עקלקלות כדי לצרף מבוטחים לפוליסות בצורה לא תקינה.

אחת הבעיות הגדולות של ענף הביטוח היא ההליך של צירוף מבוטח לפוליסה. לכאורה, זהו מהלך פשוט, אך מתברר כי חברות הביטוח בכלל, וסוכני הביטוח בפרט, השתמשו בשיחות טלפון למכירת ביטוחים, בעיקר ביטוחי תאונות אישיות, כדרך למכור ביטוחים בצורה קלוקלת ולשכנע אנשים לרכוש ביטוחים מיותרים. מבחינת חברות הביטוח, המשמעות של מכירת ביטוחי התאונות האישיות היא הכנסות של 800 מיליון שקל בשנה - וסוכני הביטוח נהנים מעמלה שמנה עקב המכירה.

לכן, ברשות שוק ההון והביטוח החליטו להוציא תקנות שקובעות כי יש לבצע התאמה בין הצרכן לפוליסות הביטוח שיכולות להימכר לו, וכי כל שיחת מכירה תיפתח בהצהרה של המתקשר כי הוא מדבר מטעם חברת ביטוח. בנוסף, נקבע כי על השיחה להתנהל בשפתו של הצרכן, שכן היו מקרים שבהם נוצל חוסר ידע של מבוטחים פוטנציאליים בעברית כדי להחתים אותם על פוליסות. בנוסף, הרשות קבעה כי סוכני הביטוח נדרשים לשאול את הצרכן שאלות שמותאמות לביטוח המוצע ולמאפייני הצרכן.

ואולם תקנות לחוד ומציאות לחוד. לפי הרשות, "סוכני ביטוח עורכים שיחות שאינן מוקלטות ואינן מתועדות, ובסופן מצורפים המועמדים לביטוח. כדי לייצר מראית עין של קיום הוראות החוזר, מתועדת רק הצעת הביטוח החתומה, או שיחת טלפון קצרה, וזאת בנפרד מהליך המכירה, שאינו מתועד. במסגרת השיחה שכן מתועדת, נמסרים למבוטח פרטי מידע אודות הביטוח שאליו צורף, באופן שאינו משקף את כל הליך הצירוף לביטוח". כלומר, סוכני הביטוח מוצאים דרכים להחסיר את התיעוד של אופן מכירת הביטוח - כך שלא ניתן לדעת אם המכירה אכן בוצעה כשטובת הלקוח נמצאת מול עיניהם.

עוד כתבה הרשות כי "קיים חשש שלפיו במסגרת תהליך המכירה שלא תועד נמסרו למועמדים לביטוח פרטי מידע שגויים או מטעים. בחלק מהמקרים, התקבלו פניות ציבור שבהן הלינו מבוטחים על כך שצורפו לביטוח ללא ידיעתם וללא הסכמתם". ברשות מדגישים כי "דפוס פעולה זה מנוגד להוראות החוזר. בכלל זה, עליהם לתעד את שיחות הטלפון שקדמו לצירוף לביטוח".

זאת אינה הפעם הראשונה שבה חברות וסוכני הביטוח פועלים שלא על פי התקנות שקבעה הרשות. בסוף יוני 2017 נקנסה חברת הביטוח הראל ב–3.3 מיליון שקל בעקבות ביקורת של רשות שוק ההון שנגעה לנושא זה בדיוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker