יסמין גואטה
יסמין גואטה

בזמן שמנכ"ל חברת שורט טרייד, שלומי נוימן, נתון במעצר, מפרקי החברה הגישו היום (ד') לבית המשפט המחוזי בתל אביב דו"ח ראשון מטעמם. בדו"ח הם מפרטים את ממצאי החקירה שביצעו בנוגע לרקע הסתבכותה של החברה ונוימן, הסתבכות שהובילה בסופו של דבר לכך שאלפי סוחרים איבדו עשרות מיליוני שקלים.

מהדו"ח עולה כי ההסתבכות של נוימן התחילה לאחר שככל הנראה סיפק מצגי שווא כלפי קבוצת משקיעים, ביחס לסחירות של מניות חברה בשם OWCP, שעסקה בתחום הקנאביס. את קבוצת המשקיעים הזו הוביל יצחק שרם, שנעצר השבוע על ידי המשטרה בנתב"ג, בשובו ארצה. שרם נחקר על ידי המשטרה ושוחרר בתום החקירה בתנאים מגבילים. בשנות ה-80 וה-90 נחשב שרם לאחד מבכירי שוק ההון הישראלי, אולם היום הוא נמצא בשוליים של עולם העסקים.

"בשל קשיים ביורוקרטים ומשפטיים, ככל הנראה לא הצליח נוימן לגרום לכך כי ניתן יהיה לסחור במניות החברה, אלא שבעקבות לחצים שהופעלו עליו על ידי קבוצת המשקיעים, מסר להם מידע כוזב, שלפיו ניתן לסחור במניות, ובהתאם 'קיבל' מהם פקודות מכירה לגבי המניות, שלפי דיווחיו לאותה קבוצת משקיעים, ביצע אותן בפועל (בעוד שבפועל כאמור לא ניתן היה לסחור במניות)", כותבים בדו"ח מפרקי החברה, עוה"ד עמית פינס ומיכאל חינצ'ין.

שלומי נוימן, מנכ"ל שורט טרייד
שלומי נוימן, מנכ"ל שורט טרייד צילום: מתוך יו טיוב

כתוצאה מההתנהלות הזו נוצר לדברי נוימן רווח וירטואלי של 11 מיליון דולר לקבוצת המשקיעים, וכנגדו "חוב" של שורט טרייד כלפיהם. והמפרקים מסבירים גם מה קרה בהמשך: "קבוצת המשקיעים דרשה לממש את השקעתה, אולם מכיוון שהמניות לא נרשמו למסחר, שורט טרייד, באמצעות נוימן, שילמה לאותם משקיעים (שהיו לקוחות החברה והוספו על ידי נוימן כנהנים בחשבונות) מכספים שהיו אותה שעה בחשבונות החברה (שהם כספי לקוחות אחרים, שכן, כאמור, בפועל לא נצברו כספים כלשהם בחשבונות החברה לזכותה של קבוצת המשקיעים)".

על פי הדו"ח, בעקבות ההתנהלות הזו נוצר הפסד, שבעקבותיו חלק מהברוקרים שעמם החברה עבדה החלו לסגור פוזיציות על מנת לכסות את החוב אליהם, ולא אפשרו עוד ללקוחות החברה להזרים הוראות מכירה או קניה, דבר שהביא לקריסת החברה. עם זאת, המפרקים מדגישים כי מדובר בממצאים ראשוניים שמבוססים ברובם על גרסתו של נוימן.

המפרקים מציינים בדו"ח את הפעולות שביצעו בימים האחרונים. בין היתר הם פנו לבנק מזרחי, שבו ניהלה שורט טרייד חשבון נאמנות, ובו הפקידו הלקוחות את הכספים שלהם. הבנק העביר למפרקים אישור יתרות ורשימת נהנים בחשבון, אולם ככל הנראה מדובר ברשימה שאינה חופפת באופן מלא את רשימת הלקוחות הפעילים של החברה.

מהדו"ח עולה כי נכון להיום, נכסי החברה מוערכים בסכום של 750 אלף דולר בלבד בניירות ערך אמריקאים (על פי שווים הנוכחי) המוחזקים בבנק בלוקסמבורג, וסכום נוסף של 100 אלף דולר שמהווה את יתרת הזכות של החברה אצל הברוקר בארצות הברית. חובות החברה מוערכים ב-10.5 מיליון דולר ללקוחות החברה.

עוד התברר כי החברה מחזיקה בכמה חשבונות בנק ברחבי העולם ובכלל אלה בבנק BHI בלוקסמבורג, בבנק Erste במונטנגרו, ובבנק HSBC בהונג קונג. למפרקים הזמניים נמסר כי בבנק בלוקסמבורג קיימים ניירות ערך; כי החשבון במונטנגרו נפתח אולם טרם נעשתה בו פעילות; וכי החשבון בהונג קונג נחסם לפני כ-3 חודשים וכי ייתכן כי קיימת בו יתרת זכות מסוימת.

מהדו"ח עולים גם כשלים רבים בהתנהלות החברה ועירוב בין ישויות משפטיות שונות, שטיב הקשר ביניהן, לדברי המפרקים, טרם התברר. מבדיקה ראשונית עולה כי כל ההיבטים התפעוליים של החברה (למשל: דמי השכירות של המשרדים והעסקת עובדים) כלל לא בוצעו על ידי שורט טרייד, אלא על ידי נוימן באמצעות "עוסק מורשה" שניהל על שמו. דוגמה נוספת – חלק מהחשבונות הזרים נפתחו על שם שורט-טרייד למרות שמדובר בלקוחות החברה. חלק מהסכמי שיתוף הפעולה עם המכללות השונות נעשו בין המכללות לבין נוימן באופן אישי, או בין המכללות לבין חברת שורט-טרייד, הגם שבשני המקרים מדובר בלקוחות שהופנו, לכאורה, לחברה.

במקביל, הודיעה היום רשות ניירות ערך כי בכוונתה לבחון קידום חקיקת ברוקר-דילר, בשיתוף משרד האוצר ומשרד המשפטים, שתאפשר לרשות לפקח גם על חברות הברוקראז' הבלתי-מפוקחות בישראל. ברשות מדגישים במיוחד כי יש להתייחס בחשדנות לחברות ברוקראז' בלתי-מפוקחות בישראל שמבטיחות תשואה גבוהה או קבועה או כלשהי כתוצאה ממסחר באמצעותן. "הבטחה כזו היא הבטחה ללא כיסוי, ועל המשקיע להיזהר מפני מי שמציע לו תשואה גבוהה או קבועה או כלשהי בסיכון נמוך או ללא סיכון בכלל", אומרים ברשות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker