בעקבות קריסות חברות הטרייד: רשות ני"ע תקדם חקיקה שתפקח על חברות ברוקראז'

ההודעה של הרשות באה לאחר קריסת שתי חברות הברוקראז' ג'נרל טרייד ושורט טרייד בשבועות האחרונים ■ הרשות טוענת שאין לה סמכות לפקח על פעילותן של חברות הברוקראז' העצמאיות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין רשות ניירות ערך החדש באחוזת בית 2, תל אביב
בניין רשות ניירות ערך החדשצילום: עופר וקנין

בעקבות קריסת חברות הברוקראז' שורט טרייד וג'נרל טרייד, הודיעה רשות ניירות ערך הבוקר (ד) כי בכוונתה לבחון קידום חקיקת ברוקר-דילר, בשיתוף משרד האוצר ומשרד המשפטים שתאפשר לרשות לפקח גם על חברות הברוקראז' הבלתי-מפוקחות בישראל. בינתיים, הרשות גם מחדדת את תמרורי האזהרה לציבור.

בישראל פועלות מספר חברות עצמאיות שמציעות למשקיעים רק שירותי ברוקראז' (שירותי מסחר בניירות ערך), וזאת בנוסף לחברי בורסה (בנקים ובתי השקעות) שמציעים אף הם שירותים אלה בין מכלול שירותיהם. עד כה לרשות ניירות ערך לא ניתנה סמכות בדין לפקח על פעילות ברוקראז' של חברות עצמאיות אלה. לכן החברות הללו אינן מצויות נכון להיום בפיקוח של רגולטור פיננסי ישראלי כלשהו.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה אמרה היום כי בכוונתה לבחון את קידום החקיקה על מנת לשפר ולשכלל את מעטפת ההגנה על המשקיעים בישראל והקטנת הסיכונים הכרוכים בהשקעה באמצעות גורמים שאינם מפוקחים.

ברשות ניירות ערך מזהירים את הציבור ומדגישים כי יש לשקול את הסיכונים שכרוכים בפעילות מול חברות ברוקראז' בלתי-מפוקחות בישראל. "כידוע, כל השקעה פיננסית כרוכה מטבעה בסיכונים. ואולם, השקעת כספים באמצעות חברות ברוקראז' בלתי-מפוקחות בישראל כפופה לסיכונים נוספים, שהתממשותם עלולה להביא לאובדן כל כספי ההשקעה", מדגישים ברשות.

"בהכרח וככלל, כאשר פעילות מבוצעות מול גורם בלתי-מפוקח, מדובר בפעילות מסוכנת שאינה מוסדרת. רכישת מניות באמצעות חברות ברוקראז' בלתי-מפוקחות בישראל (בעיקר ככל שהפעילות אינה מפוקחת גם לא בישראל) עשויה לטמון בחובה - מעבר לסיכוני השוק הגלומים בכל רכישת ניירות ערך - גם סיכונים תפעוליים (כמו הסיכון להונאות ומניפולציות), סיכוני אבטחת מידע (סייבר), סיכונים רגולטוריים (למשל כי אסדרה עתידית של הפעילות תשפיע על העוסקים בתחום), וסיכונים נוספים הנובעים מכך שייתכן שהפעילות מתבצעת בהעדר הסדרה של כללי יציבות פיננסית, גילוי נאות, ממשל תאגידי, בקרות, ודרישות התנהלות נוספות שנועדו לצמצם סיכונים".

ברשות מדגישים במיוחד כי יש להתייחס בחשדנות לחברות ברוקראז' בלתי-מפוקחות בישראל שמבטיחות תשואה גבוהה או קבועה או כלשהי כתוצאה ממסחר באמצעותן. "הבטחה כזו היא הבטחה ללא כיסוי, ועל המשקיע להיזהר מפני מי שמציע לו תשואה גבוהה או קבועה או כלשהי בסיכון נמוך או ללא סיכון בכלל". כדי לבדוק אם גורם מסוים מפוקח על-ידי הרשות ניתן להיעזר ברשימות המתווכים הפיננסיים והגורמים המפוקחים המצויות בעמוד הבית של הרשות (בכתובת http://www.isa.gov.il).

בכל הנוגע לקריסות של החברות שורט טרייד וג'נרל טרייד אומרים ברשות כי חברות אלו לא הציעו שירותים מעבר לשירותי ברוקראז' ולכן פעילותן אינה בתחום פיקוחה של הרשות, או של רגולטור פיננסי ישראלי אחר, אך עניין זה עדיין מצוי בבדיקה. יחד עם זאת נמסר כי "הרשות פועלת מול גורמי האכיפה הישראלים הרלבנטיים על מנת לברר את מלוא הנתונים, וכן מעניקה להם סיוע מקצועי וכל סיוע אחר שנדרש ושמצוי בידיעתה. מובן כי אם יתברר כי חברות אלה עסקו באופן בלתי-חוקי באחד העיסוקים שחייבו  רישיון מאת הרשות, הדבר ייבדק ויטופל על ידי הרשות במלוא החומרה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker