מנכ"ל IFF: "בתוך שנה החברה הממוזגת תהיה מספר 1 בעולם"

אנדריאס פיביג - מנכ"ל ענקית תמציות הטעם והריח האמריקאי, שתרכוש את פרוטרום - ניסה לשכנע את משקיעי פרוטרום שהחברה הממוזגת תייצר ערך עבורם גם בעתיד: "הסינרגיה תחסוך 145 מיליון דולר בשנה בתוך שלוש שנים"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדריאס פיביג, מנכ"ל IFF
יורם גביזון

לאחר ירידה של 12.5% בשבוע האחרון, מנכ"ל IFF אנדריאס פיביג ידע שיהיה מסובך לשכנע את בעלי המניות של פרוטרום לתמוך בעסקה שבמסגרתה תרכוש ענקית הטעמים והבשמים IFF את הבעלות המלאה בחברת פרוטרום תמורת 6.4 מיליארד דולר, כששליש מהתמורה אמורה להימסר למשקיעי פרוטרום בהקצאת מניות של IFF. פיביג דיבר בכנס משקיעים שהתקיים בבורסה בתל אביב.

ניסיון השכנוע לא נהפך לקל יותר כשאורי יהודאי, מנכ"ל פרוטרום והאיש שהוביל אותה, הזכיר לנוכחים — בעלי המניות העתידיים של IFF שרואים כיצד המניה נשחקת על בסיס יומי — שמעט מנכ"לים יכולים להגיד שלא פגשו משקיע שהפסיד כסף מרכישה של מניית פרוטרום.

פיביג הסביר את הרציונל של העסקה: יצירת החברה המובילה בעולם בענף הצומח במהירות של צבעים טבעיים, אנזימים, נוגדי חמצון ורכיבים בריאותיים; והגדלת החשיפה של IFF ללקוחות קטנים ובינוניים, כולל יצרני מותג פרטי. הודות לרכישת פרוטרום, תנכח IFF בתחומים שצומחים בקצב מהיר מקצב הצמיחה של תחומי הליבה שלה.

לדברי פיביג, יצרני המזון הרב־לאומיים — כמו נסטלה ויוניליבר, שהם לקוחותיה העיקריים של החברה — מספקים רק 10%–12% מהביקוש בשוק המזון. לקוחות אלה סובלים מלחצי מחירים ואינם צומחים. פיביג הסביר כי כשנוהל מו"מ לרכישת פרוטרום, חשבו בחברה שזו הזדמנות להיכנס לפלח השוק של חברות קטנות ובינוניות וחדשניות שצומחות בקצב מהיר יותר, ורווחיות יותר מלקוחותיה של IFF.

פיביג נשאל אם החברה הממוזגת תמשיך ברכישות של חברות קטנות במכפילי רווח נמוכים, שהיו בלב תהליך הצמיחה המסחרר של פרוטרום, או שתוותר על עסקות מסוג זה, מכיוון שהן לא יהיו מהותיות לחברה שמחזור המכירות המאוחד שלה הוא 5.3 מיליארד דולר.

מפעלי פרוטרום, ציריך

הוא השיב שיותיר את צוות הרכישות של פרוטרום בעינו, והזכיר שרכישת פרוטרום תייצר עבור החברה הממוזגת כתובת ליצרני מזון קטנים ובינוניים שהעדיפו לא לעשות עסקים עם IFF, מחשש שבשל היקף עסקיהם הקטן יידחקו למקום נמוך בסדר העדיפויות של IFF.

עם זאת, פיביג רמז שהחברה הממוזגת תהיה סלקטיבית בביצוע רכישות שתכליתן דריסת רגל גיאוגרפית, והיא תתעניין יותר ברכישת טכנולוגיות חדשניות.

פיביג ציין כי בעקבות שיחות שקיים ביומיים האחרונים עם הנהלת פרוטרום בישראל, הוא אופטימי מתמיד באשר לעתידה של החברה הממוזגת. "אני מאמין שנהפוך בתוך שנה לחברה הגדולה בעולם, לאחר שנעקוף את ג'יבודן", אמר. הוא הזכיר שהעסקה צפויה לייצר סינרגיות שיחסכו 145 מיליון דולר לשנה בתוך שלוש שנים, בעיקר באמצעות רכש משותף ואיחוד אתרי ייצור.

פיביג הוסיף כי הדבר החשוב ביותר בעסקה הוא ההזדמנות למכור את המוצרים של פרוטרום ללקוחות IFF, ולהפך. הוא הזכיר של–IFF יש טכנולוגיה להמתיק משקאות קלים, באופן שמוריד את תכולת הסוכר ב–50%, ואילו לפרוטרום יש טכנולוגיה של תמציות טעם מהדרים שמעתה תוצע ללקוחות IFF. עם זאת, פיביג הודה שעל IFF לעשות עבודה טובה יותר בחשיפת פרוטרום והערך שלה למשקיעים בשוק ההון הבינלאומי, ואמר שתעשה זאת בקרוב בכנסי משקיעים בלונדון ופרנקפורט.

"המיזוג ייצר ערך של 5 מיליארד דולר"

יהודאי, שמעולם לא נתן לתקינות תאגידית החלה על מנהלי חברות ציבוריות להפריע לו, היה מפורש יותר. "המיזוג ייצר ערך של 5 מיליארד דולר, מתוכם 3 מיליארד דולר בחיסכון בהוצאות. זו הסיבה שאנחנו מעוניינים להישאר כבעלי מניות ב–IFF", אמר.

בעל מניות מאוכזב של פרוטרום, הזכיר לו כי הוא עצמו דיבר על השגת יעד EBITDA של 23% במחזור של 2.25 מיליארד דולר ב–2020, כך שפרוטרום נמכרת לפי מכפיל שווי פעילות נמוך יחסית של 13.7. יהודאי השיב למשקיע: "פרוטרום נמכרת לפי מכפיל EBITDA של 20 ומכפיל רווח נקי של 30. היא מעולם לא נסחרה לפי מכפיל כה גבוה. רק לפני שנה פרוטרום נסחרה במחיר נמוך ב–45% ממחיר הנוכחי.

"אני ובעלת השליטה בפרוטרום, חברת ICC, רוצים להישאר בעלי מניות ב–IFF, משום שאנחנו מאמינים שהחברה הממוזגת תייצר ערך גם בעתיד. זה רק תחילתו של פרק חדש וטוב יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker