החודש המוצלח בקופות הגמל: מי מוביל - ומי נשאר מאחור?

קופות אנליסט הן היחידות עם תשואה שלילית מתחילת 2018, ואחרונות בטווח של 12 חודשים ■ אנליסט: השוק הישראלי סובל מתשואת חסר ■ מגדל: היתה לנו חולשה בחלק הלא סחיר של התיקים, ובשנה האחרונה תיקנו אותה

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חדר מסחר
חדר מסחרצילום: דן קינן

לאחר רצף של חודשיים שליליים, קרנות ההשתלמות וקופות הגמל נהנו באפריל מתשואות חיוביות של 0.4%–1.09%. את התשואות הגבוהות ביותר השיגו הקופות של מגדל ופסגות עם תשואה של 1.09% בקרן ההשתלמות של מגדל, ותשואה של 0.94% בקופת הגמל של פסגות. את התשואה הנמוכה באפריל הציגו הקופות שמנהל בית ההשקעות אנליסט — 0.41% בקופת הגמל, ו–0.51% בקרן ההשתלמות.

קופות אנליסט הן היחידות בענף שמחזיקות בתשואה מצטברת שלילית מתחילת השנה — תשואה שלילית של 0.71% בקופת הגמל, ותשואה שלילית של 0.14% בקרן ההשתלמות. קופות הגמל שמנהל ילין לפידות עדיין מראות חולשה: התשואה המצטברת שלהן מתחילת השנה קרובה לאפס — 0.03% בלבד. יחד עם אנליסט הן האחרונות בענף. בולטות לטובה מתחילת השנה הקופות של מגדל ומיטב דש: קרן ההשתלמות של מגדל השיגה תשואה מצטברת של 1.06%, וקופת הגמל של מיטב דש השיגה 1%.

מגדל

במגדל נהנו באפריל מחשיפה מנייתית גבוהה למניות בחו"ל שהיא כ–70% מכלל החשיפה המנייתית של קופות החברה כיום. מדדי חו"ל, בפרט באירופה, הניבו באפריל תשואות גבוהות מרוב השוק בישראל, כאשר חלק מהמדדים רשמו תשואות שליליות. מחצית מהחשיפה המנייתית בחו"ל היא למניות שנסחרות בארה"ב. לדברי אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, באפריל תרם לתשואה סקטור האנרגיה בעקבות עלייה במחירי הסחורות והאנרגיה, בין היתר לקראת הכרזת טראמפ על יציאת ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן.

בשנים האחרונות נראתה חולשה מתמשכת בתשואות שהשיגה מגדל לעמיתיה. לדברי שהם, בשנה האחרונה עבדו בחברה על תיקון חולשות שהיו בתיקי ההשקעות. "החלק שאינו סחיר היה נמוך בחלק מהתיקים והדבר השפיע על התשואות. תיקנו את זה ובשנה האחרונה הגדלנו מאוד את החשיפה הלא סחירה שלנו, עם דגש להשקעות בקרנות פרייבט אקוויטי. זו האסטרטגיה שלנו היום, היא משיגה תשואה", אומר שהם. לדבריו, באפריל נהנו התיקים גם מרווחי שערוך שנרשמו על ההשקעות בקרנות פרייבט אקוויטי.

שהם מוסיף כי חלק מהרווחים של מגדל מתחילת השנה הגיעו מניצול התנודתיות שהיתה בשווקים בפברואר ובמארס, כשהגנות שנקנו אז בצורת אופציות פוט מומשו בירידות שהיו. "במקביל, רכשנו מניות במחירים נמוכים מאוד תוך הגדלה משמעותית של החשיפה המנייתית".

בפסגות הסיטו השקעות לאירופה

איציק שנידובסקי
איציק שנידובסקי, אנליסט. היחידים עם תשואה שלילית צילום: עופר וקנין

בבית ההשקעות פסגות מציינים כי קופות הגמל שבניהול החברה נהנו באפריל מהסטת החשיפה המנייתית בחו"ל דווקא לשווקי המניות באירופה, על חשבון מדדי המניות בארה"ב. כך, מדדי דאקס וקאק הניבו באפריל תשואה של 6.8% ו–4.3% בהתאמה, לעומת תשואה של 0% באפריל בנאסד"ק, תשואה של 0.3% במדד S&P 500 ותשואה של 0.2% במדד הדאו ג'ונס.

בהסתכלות ארוכת טווח של 12 חודש, מוביל אלטשולר שחם את ענף הגמל עם תשואה מצטברת של 7.81%, ואילו קופות ילין לפידות ואנליסט הרחק מאחור עם תשואה מצטברת של 3.7%–3.8% בלבד. אנליסט מסבירים את החולשה שלהם בחודשים האחרונים בכך שלטענתם השוק הישראלי, שבו הם מתמקדים, סובל בתקופה האחרונה מתשואת חסר.

אנליסט

בבדיקת התשואות לטווח ארוך יותר של שלוש השנים האחרונות, מובילות את הענף קרנות ההשתלמות שבניהול אקסלנס, אנליסט ואלטשולר שחם, עם תשואה מצטברת של יותר מ–12%. בתחתית נמצאת הקרן שמנהל הלמן אלדובי עם תשואה של 6.29% בלבד.

בעוד בקרנות ההשתלמות ניתן לבצע השוואת תשואות לטווח של שלוש שנים, בקופות הגמל העניין נהפך לבעייתי, בעקבות כניסתו לתוקף של מודל ההשקעות הצ'יליאני לפני שנה וחצי ופירוק כל קופה למסלולי השקעה בהתאם לגיל העמית. נכון לעכשיו חלק גדול מהמסלולים לא צברו תקופה של שלוש שנים, ולכן לא ניתן עדיין לבצע השוואת תשואות לטווח זמן זה. בכתבה זו התמקדנו במסלול לבני 50–60 שהוא דומה בהרכבו למסלול ההשקעות הכללי הקלאסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker