חגגנו בטיסות ובקניות - והכנסות חברות כרטיסי האשראי זינקו

הדו"חות של חברות כרטיסי האשראי מלמדים על התמונה המורכבת של הענף: גידול בשימוש בכרטיסים, בקניות ובהלוואות - ומנגד ירידה ברווחיות החברות וחששות ליום שאחרי פרידת הבנקים מהן

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניות בבלאק פריידיי
מיכאל רוכוורגר

חברת ישראכרט שבשליטת בנק הפועלים פירסמה אתמול את תוצאותיה לרבעון הראשון של 2018, ובכך נעלה את עונת הדו"חות של חברות כרטיסי אשראי. מהדו"חות של שלוש החברות עולה כי גם ברבעון הראשון נמשכה המגמה שמאפיינת את הענף בשנים האחרונות: גידול בצריכה הפרטית ובתשלומי חשבונות, שיפור בתיירות, וצמיחה בשימוש בכרטיסים בחו"ל.

1. שוק האשראי ממשיך לצמוח

גידול חד של 9% נרשם בשימוש בכרטיסים, ל–79 מיליארד שקל — קצב שנתי של 320 מיליארד שקל. חלה גם עלייה של 8.1% בהכנסות החברות ל–1.27 מיליארד שקל וגידול של 6% במספר הכרמטיסים הפעילים לכ–7 מיליון.

במקביל, נרשמה ברבעון עלייה של 49% בהוצאות להפסדי אשראי ואירועים ספציפיים, שהביאו לכך שהרווח הנקי הצרפי של שלוש החברות ירד ב–12% ל–150 מיליון שקל. לאומי קארד היתה החברה היחידה שהציגה גידול ברווח הנקי, שטיפס ב–18% ל–52 מיליון שקל. התוצאות הושפעו גם מהמשך השחיקה ברווחיות המותגים הפתוחים לתחרות, כמו ויזה, מאסטרקארד וישראכרט. זאת להבדיל מהמותגים שהסליקה שלהם היא מונופול — דיינרס של כאל ואמריקן אקספרס של ישראכרט. כלומר, מותגים שהסולק והמנפיק הם אותו גוף.

הענף עובר שינויים דרמטיים, אחרי שבינואר 2017 אושר בכנסת חוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות. החוק קבע כי הפועלים ולאומי חייבים להיפרד עד תחילת 2021 מחברות כרטיסי האשראי שבשליטתם.

אם הבנקים יירדו עד תחילת 2020 לאחזקה של 40% בחברות וינפיקו 25% ממניותיהן בבורסה — הם יוכלו להחזיק ב–40% הנותרים במשך שנה נוספת. ישראכרט ולאומי קארד — שלא ממש התרגלו להתנהל כגופים תחרותיים, ונהנו מהמטרייה החמה של שני הגופים הפיננסיים החזקים במשק, הפועלים ולאומי (שסיבסדו את פעילותן לאורך שנים) — נאלצות כעת למצוא מנועי צמיחה חדשים ואת המודל העסקי שלאחר ההפרדה. מנגד, כאל קיבלה מתנה מבנק ישראל, והיא תישאר בשליטת בנק דיסקונט (שכאל תורמת 12% מרווחיו) והבינלאומי — וכך ליהנות מנגישות למקורות מימון מוזלים.

חברות האשראי צפויות להתמודד בשנים הקרובות עם פגיעה בהכנסות, לנוכח הירידה הצפויה בחמש השנים הקרובות של שיעור העמלה הצולבת (העמלה שמשלם סולק של עסקות בכרטיס אשראי למנפיק הכרטיס) מ–0.7% ל–0.5%.

זאת, בין השאר, בשל הצורך בהגדלת מקורות נזילים בעקבות המעבר הצפוי להתחשבנות יומית בין מנפיק כרטיסי אשראי לסולק עסקות בכרטיסי אשראי ושינויים טכנולוגיים. הפגיעה בכאל צפויה להיות רכה יותר מאשר בישראכרט ובלאומי קארד. החברה גם תוכל להוסיף ולמשוך אליה עסקים שונים, כשתציע להם חבילת סליקה משולבת של כאל ודיינרס, תוך הורדת עמלת הסליקה בכאל למינימום והשארת עמלה גבוהה יותר בדיינרס.

דו"חות חברות כרטיסי האשראי כוללים אמנם לא מעט מידע על הנעשה בהן. ואולם, הם אינם כוללים את המודלים הפיננסיים שמכינים ומעדכנים בימים אלה לאומי והפועלים לקראת קבלת ההחלטה באיזה מסלול היפרדות לבחור — מכירת החברות למשקיעים אסטרטגיים או פיננסיים, הנפקתן בבורסה, או חלוקת מניותיהן כדיווידנד בעין לבעלי מניות של הבנקים. הפועלים בינתיים מבקש לקבל על ישראכרט (שתפרסם בקרוב תשקיף) סכום גבוה של 4.5–5 מיליארד שקל. לאומי מקווה לקבל עבור לאומי קארד שווי של 2.5–3 מיליארד שקל.

הדו"חות הללו עדיין לא משקפים את ענף כרטיסי אשראי בשנים הקרובות, ולאיזה שיווי משקל חדש הוא יתייצב. ואולם, בכל זאת ניתן ללמוד מהדו"חות כמה דברים על אופן ההתנהלות של החברות בתקופה רגישה זו.

2. האשראי הצרכני צומח והציבור משלם ריביות גבוהות

היקף תיק האשראי הצרכני של שלוש החברות הסתכם בסוף מארס ב–12.3 מיליארד שקל — עלייה של 14% לעומת הרבעון המקביל. למרות הגידול הנאה בתיק האשראי הצרכני של החברות, תחום זה ממשיך להישלט בידי הבנקים, שמחזיקים ביותר מ-90% מנתח השוק. בוועדת שטרום ציפו כי בעקבות הגדלת הפעילות של חברות האשראי, חברות חוץ־בנקאיות וגופי פינטק (טכנולוגיה פיננסית) — נתח השוק של הבנקים יקטן.

את הגידול החד ביותר הציגה לאומי קארד, שגם מחזיקה בתיק הגדול ביותר מבין שלוש החברות. התיק של לאומי קארד הסתכם בסוף הרבעון הראשון ב–5.5 מיליארד שקל — עלייה של 15% לעומת סוף הרבעון המקביל. התיק של כאל עלה ב–14% ל–4.3 מיליארד שקל, והתיק של ישראכרט עלה ב–10% ל–2.5 מיליארד שקל.

לאומי קארד איבדה את אחד ממקורות ההכנסה העיקריים שלה — השותפות בתפעול והנפקה של מועדון כרטיסי אשראי שופרסל שעבר לכאל. ללאומי קארד גם אין מותגי סליקה הסגורים לתחרות. עקב כך, נאלצה לאומי קארד להעלות הילוך במתן אשראי ללקוחות פרטיים ולעסקים קטנים, תוך שהיא משנה את תמהיל תיק האשראי — באמצעות צמצום התיק לכלי רכב, המסוכן פחות; ובאמצעות רכישת נתח מהלוואות צרכניות של מימון ישיר בכמה מאות מיליוני שקלים.

המהלכים הללו סייעו ללאומי קארד לרשום את הזינוק החד ביותר בהכנסות ריבית נטו, שקפצו ב–33.3% ל–68 מיליון שקל. כל זאת תוך כדי העלאת ריבית ממוצעת שהיא גובה מלקוחותיה ב–12 חודשים אחרונים מ–6.1% ל–6.7%. כאל ממשיכה לגבות מלקוחותיה הפרטיים את הריבית הגבוהה ביותר של 10.8%, ובעקבות כך להציג את ההכנסות מריבית נטו הגבוהות בענף של 111 מיליון שקל, שעלו ב–10%.

הכנסות הריבית של ישראכרט עלו ב–9% ברבעון ל–72 מיליון שקל. ישראכרט העלתה את הריבית קלות ל–8.3%. כך, התמונה המצטיירת נכון לעכשיו היא שבניגוד לציפיות ועדת שטרום, שיעור הריבית שהצרכנים משלמים לפי שעה על האשראי רק הולך ועולה.

3. הגידול באשראי מביא לעלייה בסיכון ובהפרשות

הגידול בהיקף הפעילות, בצד קושי הולך וגובר בגביית חובות מלקוחות פרטיים ועסקיים, גובה מהחברות מחיר בכך שההוצאות המצרפיות שלהן להפסדי אשראי קפצו ברבעון הראשון ב–49% ל–101 מיליון שקל. ההוצאות הגבוהות ביותר ממשיכות להיות בכאל, המחזיק בתיק הכי מסוכן מבין החברות. ההוצאות הללו הסתכמו ברבעון הראשון ב–40 מיליון שקל — עלייה של 48% לעומת התקופה המקבילה. הגדלת פרופיל הסיכון והפרשה חשבונאית בעקבות רכישת התיק של מימון ישיר הקפיצו ב–59% את ההפרשות של לאומי קארד. עם זאת, הן עדיין ממשיכות להיות הנמוכות בענף — 27 מיליון שקל בסוף מארס.

כל עוד המצב הכלכלי במשק ממשיך להיות איתן עם רמת אבטלה נמוכה, הגידול בפעילות האשראי של החברות מצליח לקזז את העלייה בסיכון. כשתחול הדירדרות במצב הכלכלי, היקף ההפרשות יגדל וליכולת ניטור הסיכונים בידי החברות תהיה השפעה מהותית.

4. המהלך של כאל עם שופרסל השפיע על החברות האחרות

לפני כחצי שנה התרחש אירוע מהותי בענף כרטיסי האשראי. שופרסל שבשליטת אי.די.בי של אדוארדו אלשטיין החליטה לסיים לפני כחצי שנה שותפות של יותר מ–10 שנים עם לאומי קארד ולחבור לכאל. לכך היו השלכות דרמטיות על שוק כרטיסי אשראי בכלל ועל תחום כרטיסי אשראי החוץ־בנקאיים בפרט. תחום זה הוא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים העתידיים של החברות.

כאל ניצלה את היחסים המתוחים בין בעל השליטה בשופרסל, אדוארדו אלשטיין, למנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח. מעבר לכך, מכיוון שיש לה ודאות לגבי מבנה הבעלות שלה, לפחות בשנים הקרובות, וגישה נוחה למקורות מימון בעלות נמוכה יותר מזו של לאומי קארד וישראכרט — היא איפשרה לה להציע הצעה אגרסיווית יותר מזו של לאומי קארד. בכך היא פגעה בהכנסותיה וברווחיותה, ועל הדרך הסבה נזק לא מבוטל גם ללאומי. הבנק עשוי כעת לקבל על לאומי קארד מחיר נמוך בכמה מאות מיליוני שקלים לעומת זה שהיה מתקבל במכירתה בצירוף מועדון שופרסל פיננסים.

לא ברור אם מבחינת הרווחיות המהלך של כאל השתלם, או שהוא נועד יותר להגדלת נתח שוק. מה שכן ברור הוא שבזכות עבודת שיווק אגרסיווית שגבתה עלויות לא מבוטלות, כאל ושופרסל הצליחו לשמר יותר מ–300 אלף לקוחות. כאל — חברת כרטיסי האשראי היחידה שתישאר בבעלות בנקאית — הפכה בסוף מארס לחברה הגדולה ביותר בשוק כרטיסי האשראי החוץ־בנקאיים עם 944 אלף כרטיסים פעילים (עם אלה של דיינרס).

כאל הסבה נזקים לא רק ללאומי קארד, אלא גם אילצה את ישראכרט לפתוח את הארנק ולשלם סכומים גדולים יותר בעת חידוש הסכמים במועדונים משותפים עם רמי לוי וסופר־פארם ובמועדון החדש עם מגה. זה, לצד גידול בהוצאות שכר, פגע ברווח נקי שלה. מגמה זו צפויה להימשך גם בשנים הקרובות כל עוד הפיקוח על הבנקים או ועדת היישום של שטרום ימשיכו להיות אדישים לה.

5. הסכמי תפעול של כרטיסים בנקאיים אינם שקופים לציבור

במסגרת חוק שטרום נקבע, בין השאר, כי הבנקים יוכלו להישאר בתחום הנפקת כרטיסי האשראי וליהנות מהכנסוות מעמלות ומריביות, אך עם כמה הסתייגויות. כך, למשל, נקבע כי החל ב–31 בינואר 2019 תהיה חברת תפעול והנפקת כרטיסי אשראי מנועה מלהנפיק יותר מ–52% מסך הכרטיסים החדשים של לקוחות של כל אחד מהבנקים. בהתאם לכך, כבר נחתמו הסכמים בין הפועלים ללאומי קארד וכאל, בין לאומי לישראכרט, וכן בין דיסקונט ללאומי קארד.

בימים אלה מתגוששים בנק לאומי ולאומי קארד כיצד ייראה ההסכם החדש. להסכם תהיה השפעה לא מבוטלת על שווייה של לאומי קארד בעת מכירה או הנפקה. בבנק הפועלים לא מתכוונים לשנות את ההסכם הנוכחי עם ישראכרט, לפחות עד ההיפרדות.

ההסכמים האלה, הנסגרים בתקופה הנוכחית, אינם שקופים לציבור הרחב, אלא רק לפיקוח על הבנקים. נתח השוק שחברות כרטיסי האשראי יקבלו מכל אחד מהבנקים יהיה תלוי, בין השאר, בזהות הבעלים בישראכרט ובלאומי קארד.

בינתיים, החברות שכן יופרדו מהבנקים המחזיקים בהן חוששות, אולי בצדק, כי בזכות היתרונות שנוצרו לה תוכל כאל להציע להפועלים וללאומי הצעות שיגרעו מנתח השוק של לאומי קארד בלאומי ושל ישראכרט בהפועלים. זאת, באופן שיפצה אותה באופן מלא, ואולי אף יותר מכך, על אובדן חלקה בקרב לקוחות דיסקונט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker