כיל רשמה שיפור של 43% ברווח התפעולי ל-1.35 מיליארד דולר

הכנסות צמחו ב-25% ל-5.69 מיליארד דולר; עלות שכרו של עקיבא מוזס - 20 מיליון שקל

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואדים סבידרסקי

ענקית הדשנים כימיקלים לישראל ממשיכה להציג שיפור במכירות רבעון אחר רבעון, יחד עם זאת פיספסה את תחזיות האנליסטים פעם נוספת. הכנסות החברה ברבעון האחרון של 2010 עלו ב-16% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו בסך 1.42 מיליארד דולר. הרווח מפעילות שוטפת השתפר ב-33% לעומת הרבעון אשתקד והסתכם בכ-339 מיליון דולר. בשורה התחתונה, דיווחה החברה על רווח נקי של 245 מיליון דולר, עלייה של 25% בהשוואה לתקופה המקבילה.

עקיבא מוזס, מנכ"ל כילצילום: אייל טואג

ברבעון החולף, תוצאות עסקיות אותם הציגה הבוקר החברה, מפספסות את תחזית הממוצעת של האנליסטים כפי שהופיעה בספקית המידע הפיננסי בלומברג והסתכמה על 1.43 מיליארד דולר במכירות ועל 271 מיליון דולר ברווח הנקי. גם האנליסטים המקומיים גילו אופטימיות לקראת פרסום הדו"חות. עוז לוי מלידר שוקי הון, אשר אמר לפני כשבועיים כי "החברה צפויה להציג רבעון רביעי חזק יחסית כפיצוי על החולשה היחסית ברבעון השלישי", ציפה להכנסות של 1.4 מיליארד דולר, לרווח תפעולי של 337 מיליון דולר ולרווח נקי של כ-276 מיליון דולר.

גם בסיכום השנה כולה, מדווחת החברה על שיפור בתוצאותיה העסקיות אך מתחת לצפי. מכירות כיל השנתיות עלו בכ-25%, בהשוואה ל-2009, והסתכמו בכ-5.69 מיליארד דולר - נמוך בכ-4% מתחזית האנליסטים אשר ציפו כי הכנסות יסתכמו בכ-5.74 מיליארד. בשורה התפעולית, רשמה החברה רווח של 1.35 מיליארד דולר, גבוה בכ-43% לעומת השנה המקבילה ובכ-3% מתחת לתחזית האנליסטים של כ-1.39 מיליארד דולר. הרווח הנקי גדל בכ-33% לעומת 2009 לסך 1.02 מיליארד דולר ופספס את התחזיות של 1.08 מיליארד דולר.

עלות שכרם של 5 נושאי משרה בכירים בכיל הסתכמה, במהלך שנת 2010, בכ-14 מיליון דולר (50 מיליון שקל), מתוכם כ-5.7 מיליון שדולר (20 מיליון שקל) מיוחסים למנכ"ל, עקיבא מוזס: 1.1 מיליון דולר בסיס השכר, 1.5 מיליון דולר מענק בגין שנת 2009 ו-3.1 אלף דולר תשלום מבוסס מניות. אשר גרינבאום ויוסי שחר, שני משנים למנכ"ל, עלו לחברה כ-2 מיליון דולר כל אחד. ניר גלעד, יו"ר דירקטוריון, עלה לחברה כ-2.4 מיליון שדולר ועלות שכרו של ניסים אדר, מנכ"ל כיל מוצרי תעשייה, הסתכמה בכ-2 מיליון דולר.

כיל מציגה סל מוצרים מגוון שאינו מתבסס אך ורק על דשנים ולכן היא מפגינה עמידות יחסית בתקופות שפל. עם זאת, מקורו של חלק הארי של רווחיה היה ונותר הפעילות בשוק הדשנים המיועדים לחקלאות. כימיקלים לישראל פועלת בכמה מישורים: הראשון, כיל דשנים מרכזת את תחום הפעילות העיקרי של החברה שהוא הפקת דשנים מבוססי אשלג, זרחן (פוספט) וחנקן מים המלח ומכירתם כדשן לכל העולם ובעיקר לברזיל, הודו וסין.

המגזר השני הוא כיל מוצרים תעשייתיים הכולל את תחום הברום (המשמש כמעכב בעירה בתחום האלקטרוניקה כמו מעגלים מודפסים) ומלחי כלור המשמשים בתעשיית הטקסטיל והקוסמטיקה ובו פועלת כיל גם באמצעות חברת סופרסטה שנרכשה באוגוסט 2007.

מוצרים תעשייתיים נוספים הם מתיל ברומיד המשמש לחיטוי הקרקע. המגזר השלישי הוא מוצרי התכלית המבוססים על מלחי זרחן המשמשים בתעשיית המזון, חומרי הניקוי האלקטרוניקה והכימיה. שימושים נוספים הם מעכבי בעירה ביערות ובשטחים פתוחים. בינואר 2008 רכשה כיל מוצרי תכלית פעילות עסקית בתחום הטיפול במים מקבוצת הנקל הגרמנית תמורת כ-89 מיליון דולר.

טרם פירסום דו"חות המסכמים את השנה האחרונה, חזרו האנליסטים של בנק השקעות אמריקאי, מריל לינץ', על המלצת "קנייה" למנייה והציבו את מחיר היעד של 69 שקל ליחידה המשקף פוטנציאל אפסייד של 30% לכיל. במריל לינץ' צופים צמיחה מהירה בתחומי הפוספט והברום ומציינים מספר גורמים העשויים לתמוך במגמה זו, ביניהם, תקנות הרשות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA) להפחתת השימוש בפחם כמקור אנרגיה. האנליסטים הדגישו: "בעוד שכולם מביטים לעבר האשלג - ישנו ערך סמוי רב בברום." כמו כן, במריל הצביעו על תשואת הדיווינד הגבוהה העומדת על 6% ב-2011, וצופים שהמגמה תמשיך לעלות בשנתיים הקרובות.

החודש פירסם משרד החקלאות האמריקאי (USDA) את תחזיתו למגזר הסחורות ובה ציין כי הוא מוריד את תחזית היבול בשנה הקרובה בכ-2.6% - תפוקת היבול הצפויה בין השנים 2010 עד 2011 תרד מ-675 מיליארד בושל ל-745 מיליון בושל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker