העיתוי הבעייתי של איגוד הבנקים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

>> איגוד הבנקים שיגר אתמול לעיתונאים מחקר שערך, לפיו מרבית ההנפקות שנערכו מאז חקיקת המלצות ועדת חודק לא עומדות בכללים. ועדת חודק מונתה כדי להסדיר כשלים בהנפקות אג"ח של החברות ולמנוע פגיעה בפנסיה של הציבור כתוצאה מחדלות פירעון של חברות. הוועדה מונתה בעת המשבר של 2008, כאשר חברות בבורסה לא עמדו בחוב שאותו נטלו מקרנות הפנסיה.

האיגוד כותב כי 82% מההנפקות לא עומדות בדרישות, ואולם נראה שהמחקר מחמיץ את העיקר: ההנפקות שנערכו בלא לעמוד בדרישות חודק לא נמכרו לקרנות פנסיה - אלו הרי אינן יכולות לרכוש הנפקות שלא עומדות בדרישות. מי שרכש את כל אותן הנפקות מסוכנות (לכאורה) הן בעיקר קרנות הנאמנות, שלא מחויבות בכללים. כלומר, אם רצו באיגוד הבנקים (המתחרים במתן הלוואות מול קרנות הפנסיה וקופות הגמל) לומר משהו שלילי על הפנסיה של הציבור המושקעת בשוק ההון, הרי שיש כאן טעות בהצגת הדברים.

הסיבה למצב המוזר הזה שבו רוב החברות אינן מרגישות חובה לעמוד בכללי חודק ברורה: שוק ההון נמצא בתקופה חיובית במיוחד, המשקיעים מחפשים תשואות והריבית אפסית. למעשה אפשר לומר שהבדיקה של האיגוד נעשית בעיתוי לא מספיק מוצלח. מה עוד שגם בתחום הקרנות משהו עומד להשתנות: בתוך חודש תיכנס לתוקפה הנחיית רשות ני"ע לפיה יהיה על מנהלי הקרנות לתת גילוי אודות בחירת ההשקעות ואופן ניהולן. ייתכן שהדרישה הזו תשפר במשהו את התייחסותם של מנהלי ההשקעות לסיכונים בהנפקות האג"ח.

העיתוי של איגוד הבנקים, פחות מחצי שנה לאחר תחולת החוק, מזכיר מחקר אחר שפירסם האיגוד בעיתוי בעייתי: ביוני 2008 הוא פירסם עבודת מחקר שמסקנתה היתה שמסקנות ועדת בכר פגעו בעמיתי קופות הגמל. המחקר הראה שהסיכונים בהשקעות קופות הגמל עלו והתשואות ירדו - מאז שהן הוצאו מהבנקים ב-2005-2006. אז למה העיתוי היה בעייתי? כי המחקר בוצע כמה חודשים לאחר תחילת המשבר הפיננסי, בתקופה שבה השווקים היו תנודתיים, הסיכונים נראו גדולים והתשואות צנחו. מעניין שבמסגרת ההודעה לעיתונות אתמול לא חשבו באיגוד לעדכן אותנו בנוגע למצבם (המשופר) של החוסכים בקופות מאז שיצאו מידי הבנקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker