מזור רובוטיקה נופלת ב-5% בעקבות אכזבה מהדו"חות הכספיים

מפתחת הרובוטים לניתוחי עמוד שדרה ומוח הציגה גידול של 32% במכירות לעומת הרבעון המקביל אבל השוק בחר להתמקד בירידה בהכנסות לעומת הרבעון הרביעי ■ המנכ"ל, אורי הדומי: "תוצאות הרבעון מצוינות. יש שיפור בכל המדדים התפעוליים"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מערכת של חברת מזור רובוטיקה בשימוש בעת ניתוח
מערכת של חברת מזור רובוטיקה בשימוש בעת ניתוח

מניית מזור נופלת ב-5.3%  לאחר שדווחה על ירידה בהכנסותיה ברבעון הראשון של 2018 לעומת הרבעון הקודם ועל חזרה להפסד.

מזור , שמפתחת ומשווקת מערכות רובוטיות לניווט כלים כירורגיים בניתוחי עמוד שדרה ומוח, הפסידה 1.3 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2017 - בהשוואה להפסד של 5.2 מיליון דולר ברבעון המקביל לו ב-2017

הכנסותיה של מזור, שמנוהלת על ידי אורי הדומי, צמחו ב-32% ברבעון הראשון של 2018 בהשוואה למקביל ב-2017 והסתכמו ב-15.5 מיליון דולר. עם זאת, נראה שהשוק בחר להתמקד בירידה של 19% בהכנסות לעומת הרבעון הרביעי של  2017. מזור מציינת שהגידול בהכנסות נבע בעיקר מהכנסות ממוצרים מתכלים המשמשים את המנתחים במהלך הניתוח והדגישה את העלייה באימוץ הטכנולוגיה ובשימוש במערכות שכבר סייעו ל-33 אלף ניתוחים.  

לראשונה לא דיווחה מזור על מספר המערכות שמכרה ועל מספר המערכות שמסרה ללקוחות ברבעון החולף וזאת משיקולים מסחריים. הדומי מסביר שהדבר נובע מהעובדה שכך נוהגת גם חברת Globus שהחלה לשווק את מערכת ההנחיה הרובוטית שלה Excelsius החל ברבעון הרביעי של 2017 ובכך איבדה מזור את המונופול המוחלט שהיה לה בשוק האמריקאי.

הרווח הגולמי של מזור גדל ב-19% בלבד ברבעון החולף לעומת המקביל לו ב-2017 והסתכם ב-9 מיליון דולר שהם 58.3% מההכנסות בהשוואה ל-64.6% מהמחזור במקביל ב-2017. הירידה החדה ברווחיות הגולמית היא תוצאה של העברת השיווק  בצפון אמריקה לענקית הציוד הרפואי מדטרוניק החל בספטמבר 2017 כחלק מיישום השלב השני בהסכם לשיתוף פעולה שיווקי בין מזור למדטרוניק שנחתם במאי 2016.

אורי הדומי, מנכ"ל מזורצילום: תומר אפלבאום

על פי ההסכם, מדטרוניק החלה לממן את כל פעילות ההדרכה קידום המכירות והשיווק והעבירה לכוח האדם שלה 30 אנשי מכירות של מזור. הצד הפחות נוח של השלב השני בשיתוף הפעולה השיווקי בין מזור למדטרוניק הוא שמזור מוכרת למדטרוניק את הרובוטים שלה - Mazor X - בהנחה מוערכת של 50% ביחס למחיר המחירון של המערכת, כלומר ב-450 אלף דולר .

ההפסד התפעולי של מזור התכווץ ב-75% ברבעון הראשון של 2018 בהשוואה למקביל לו ב-2017 והסתכם ב-1.4 מיליון דולר. הירידה החדה בהפסד התפעולי היא תוצאה של יישום השלב השני בהסכם שיתוף הפעולה השיווקי עם מדטרוניק.

שיתוף הפעולה גרם לירידה של 39% בהוצאות המכירה והשיווק של מזור ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו ב-2017 לרמה של 6.1 מיליון דולר בעקבות הירידה במספר עובדי החברה בארה"ב מ-112 בסוף 2016 ל-84 בסוף 2017 על רקע העברת 30 אנשי מכירות לאחריותה של מדטרוניק, וכן הפסקת ההשקעה של מזור במעבדות ההדגמה וההדרכה ופעילויות של שיווק ומכירות. הפעילות השוטפת שלח מזור ייצרה עודף של 2.7 מיליון דולר בתזרים המזומנים ברבעון הראשון של 2018 בהשוואה לעודף של 659 אלף דולר ברבעון המקביל ב-2017.

הדומי אינו מבין את אכזבת השוק מהדו"ח הכספי: "כל המדדים התפעוליים משתפרים. אני חושב שמדובר ברבעון מצוין, ומי שמאוכזב פשוט לא הקשיב לנו כשאמרנו ש-2018 תהיה שנת מעבר. יש גידול משמעותי של 32% בהכנסות ושיתוף הפעולה עם מדטרוניק צפוי לחסוך 12 מיליון דולר לשנה כפי שהערכנו. השותפות עם מדטרוניק מתקדמת היטב. יש פעילות טובה המשותפת לשתי החברות שתביא להשקת מוצרים ואפליקציות חדשות. הדומי אמר שמערכת Mazor X - שמשלבת את מערכת הניווט Stealth של מדטרוניק ומציעה פתרון ייחודי להכנסת שתלים באמצעות ניווט רובוטי שמבטל את הצורך בשימוש בחוטים מוליכים - צפויה להיות זמינה מסחרית בסוף 2018".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker