כחצי מיליארד דולר להשקעה במקבצי דיור: אלקטרה נדל"ן ממשיכה להתרחב בארה"ב

אלקטרה נדל"ן המשיכה להציג גם ברבעון הראשון של 2018 שיפור בתוצאותיה הכספיות על רקע המעבר לפעילות בתחום מקבצי הדיור – בצורה ישירה ובאמצעות שתי קרנות השקעה ■ ההכנסות התפעוליות (NOI) מפעילות המקבצים גדלו ברבעון בכ-60% לכ-32 מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מולטי פמילי
מבנה מולטי פמילי

אלקטרה נדל"ן ממשיכה להתרחב בתחום מקבצי הדיור בארה"ב, כחלק מאסטרטגיית הפעילות החדשה שלה. החברה, בשליטתה העקיפה של משפחת זלקינד, החלה בגיוס קרן שנייה של כ-300 מיליון דולר להשקעה בתחום הדיור להשכרה, וזאת לאחר שפברואר כבר השלימה גיוס של כ-214 מיליון דולר לקרן ראשונה. שתי הקרנות פועלות לאיתור ורכישה של מקבצי דיור מסוג multi-family, שממשיכים להיות אחד מהתחומים החמים בשוק הנדל"ן האמריקאי.

אלקטרה נדל"ן היא למעשה הגוף המנהל בקרנות ההשקעה במקבצי הדיור, והיא אחראית על איתור הנכסים ותפעול המתחמים. אלקטרה שותפה בעסקות בשיעור הוני נמוך יחסית (עד כ-10%), ורווחיה מבוססים על דמי הניהול השוטפים, תזרים המזומנים השוטף בהתאם לחלקה בעסקה ודמי הצלחה (Promote) בעת מימוש נכסים ברווח. הקרן הראשונה כבר רכשה 20 מקבצי דיור בדרום מזרח ארה"ב (6,996 יחידות דיור) בכ-204 מיליון דולר, כלומר כ-95% מנכסי הקרן.

דו"חותיה הכספיים של אלקטרה נדל"ן לרבעון הראשון של 2018 מלמדים כי פעילות מקבצי הדיור (100%), הכוללת את השקעותיה הישירות של החברה ואת השקעותיה של קרן הנדל"ן, סיימה את הרבעון עם גידול של כ-21.3% בהכנסות לכ-181 מיליון שקל מדמי שכירות, לעומת כ-149.2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הגידול נבע בעיקר מהמשך ההתרחבות בתחום מקבצי הדיור ורכישה של נכסים חדשים, לצד גידול בהכנסות מנכסים קיימים.

הרווח התפעולי (100%) של פעילות מקבצי הדיור ברבעון הראשון עלה בשיעור של כ-111% והסתכם בכ-182.5 מיליון שקל, לעומת כ-86.3 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2017. הרווח כולל הן רווח תפעולי שוטף, והן רווח מעליית ערך נדל"ן להשקעה כתוצאה משערוך נכסים. ההכנסות התפעוליות נטו (NOI), המגלמות את ההכנסות בניכוי הוצאות שוטפות, גדלו בשיעור של 60% לכ-32 מיליון דולר לעומת כ-20 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

ה-Same Property NOI במקבצי הדיור שהיו בבעלות החברה ברבעון הראשון של שנת 2018 לעומת התקופה המקבילה אשתקד עלה בשיעור של כ-21% והסתכם בכ-20.7 מיליון דולר לעומת כ-17 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

"תוצאות הרבעון הראשון מביאות לידי ביטוי את המשך תהליך המעבר של אלקטרה נדל"ן אל תחום מקבצי הדיור בארה"ב, זאת כחלק מהאסטרטגיה להפוך את פעילות זו  לתחום הפעילות המרכזי של החברה. במקביל, אנו ממשיכים לפעול למימוש יתרת הנכסים ההיסטוריים שלנו, ובהמשך לכך השלמנו במהלך הרבעון מכירה של 3 נכסים בשוויץ. החברה מחזיקה כיום, יחד עם שותפים, ב-62 מקבצי דיור, הכוללים מעל 19 אלף יחידות דיור, ואנו ממשיכים בפיתוח פעילות זו שמניבה לנו רווחיות גבוהה ושטמון בה פוטנציאל השבחה משמעותי", הסביר גיל רושינק, מנכ"ל אלקטרה נדל"ן.

מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, גיל רושניקצילום: אורן קהן

השיפור בפעילות מקבצי הדיור ניכר בתוצאותיה הכספיות של אלקטרה נדל"ן, שמנייתה עולה היום בכ-3%. הכנסותיה ברבעון הראשון של 2018 הוכפלו לכ-21 מיליון שקל, לעומת כ-10.2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.  הרווח התפעולי ברבעון הסתכם בכ-12.1 מיליון שקל, לעומת הפסד תפעולי של כ-0.4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה, החברה הרוויחה כ-6.5 מיליון שקל (מיוחס לבעלי המניות), לעומת הפסד של כ-8.3 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2017.

יודגש כי הרווח הנקי כולל הכנסות מימון בסך של כ-4.5 מיליון שקל, שנבעו מתרגום שערי מט"ח (החברה מרוויחה בדולרים וביורו ומדווחת בשקלים), והפסד בעקבות מימוש שלושה נכסים היסטוריים בשווייץ, בהם היתה שותפה (50%). הרווח הנקי העלה את הונה העצמי של אלקטרה נדל"ן לכ-390 מיליון שקל, לעומת 374 מיליון שקל בסוף 2016.

הגידול בהון העצמי נבע גם מהפרשה חיובית של כ-14 מיליון שקל מחוץ לדו"ח הרווח והפסד (כלומר, בדו"ח הרווח הכולל), אף היא נובעת מתרגום מטבעות (פיחות של השקל לעומת המטבעות הזרים). לאחר עלייה של 21% ב-6 החודשים האחרונים, אלקטרה נסחרת כעת בשווי שוק של כ-460 מיליון שקל – כלומר, לפי מכפיל של 1.2 על ההון העצמי.

על אף השיפור, גם ברבעון הראשון הציגה אלקטרה נדל"ן תזרים מזומנים שלילי מתמשך מפעילות שוטפת (סולו) – סימן אזהרה שלכאורה מחייב צירוף דו"ח תזרים חזוי, השמור לחברות בצרות. עם זאת, הדירקטוריון הסביר כי לחברה תחזית תזרים מזומנים חיובית לתקופה של השנתיים הבאות, בעיקר מהחזר הלוואות לזמן קצר שהעניקה אלקטרה נדל"ן ישירות לקרן ההשקעות במקבצי דיור בסכום של כ-46 מיליון שקל – ומשכך אין צורך בפרסום הדו"ח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker