אמזון: המיזם במוסך הביתי נהפך לענק קמעונות

נתן שבע

>> אמזון, חלוצת הסחר האלקטרוני מוושינגטון, הוקמה על ידי ג'ף בזוס ב-1995. בזוס היה סמנכ"ל בחברת השקעות בוול סטריט שזיהה את הפוטנציאל הקמעוני הגדול של האינטרנט והחליט להתמקד במכירת ספרים.

בתחילת הדרך הפעיל בזוס את אמזון מהמוסך הביתי שלו. הוא החזיק מלאי נמוך של ספרים, ואת מרבית הסחורה הזמין ישירות מההוצאות לאור. הוא ייסד אתר ידידותי והציע הנחות של 10%-30%. כבר בחודש הראשון הוא קיבל הזמנות מ-50 מדינות.

ב-1997 הונפקה אמזון בבורסה, ועד מהרה היא נהפכה לרשת הפצת הספרים השלישית בגודלה בארה"ב. הכנסותיה באותה שנה הגיעו ל-147 מיליון דולר. ב-1998 רכשה אמזון שלוש חברות למכירת ספרים באינטרנט באירופה והחלה לשווק גם תקליטורי מוסיקה וסרטי וידיאו. בהמשך התרחבו עסקיה גם לצעצועים ולמוצרי אלקטרוניקה.

ההכנסות של אמזון גדלו כל הזמן, אבל החברה התמקדה בהגדלת נתח השוק - והפסידה כסף רב. התפוצצת בועת האינטרנט הובילה לקריסה של 95% במחיר מניית אמזון בין 2000 ל-2002. לבזוס זה הספיק. החברה החלה לחתוך בהוצאות, פיטרה עובדים וחתמה על הסכמי שיתוף פעולה עם חברות כמו טויז אר אס או טרגט כדי להפחית עלויות. לאחר שהחברה מחקה 3 מיליארד דולר מאז הקמתה, היא הציגה ב-2003 רווח ראשון - של 35 מיליון דולר.

כיום נסחרת אמזון לפי שווי של 75 מיליארד דולר, לאחר שסיימה את 2010 עם הכנסות של 34.2 מיליארד דולר ורווח של 1.1 מיליארד דולר. מניית החברה נסחרת במכפיל גבוה של 39 על רווחיה הצפוים לשנה הקרובה. מאז הנפקתה הניבה אמזון תשואה ממוצעת גבוהה מאוד של 39% בשנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker