לא מוותר על אפריקה: בן משה מתחייב להשלים את רכישת החברה

נאמני אגרות החוב של אפריקה ישראל דורשים לחלט את הפקדונות של אלון רבוע כחול ודור אלון בשל הימנעותו של בן משה לשלם את חובות החברה לרשות המסים ■ החברות בתגובה: "הודעה מופרכת, תמוה שהנאמנים חותרים לפיצוץ ההסדר"

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: אייל טואג

הסאגה סביב רכישת אפריקה ישראל על ידי מוטי בן משה מסרבת להסתיים. אם בשבוע שעברה נדמה היה כי הסדר החוב של החברה על סף פיצוץ, בשל מחלוקת בין בן משה לנאמני האג"ח של החברה בנושא תשלום החוב האפשרי למס הכנסה, בן משה משדר היום כי הוא נחוש לרכוש את החברה, שבשליטת לב לבייב (48%).

בדיון שהתקיים ביום חמישי האחרון, שלחו עורכי הדין אופיר נאור וגיא גיסין, נאמני האג"ח של החברה, מכתב לחברי ההנהלה והדירקטוריון של החברה ובו טענה כי חברת אקסטרה (שבבעלות בן משה), לא מתכוונת להשלים את ההסדר, אלא אם יוחרגו ממנו חובות המס הנטענים על ידי רשות המסים. כמו כן, במכתב שנשלח לחברות אקסטרה, רבוע כחול, ודור אלון והגיע לידי TheMarker, טוען עו"ד נאור כי עמדה זו של בן משה "מהווה הפרה בוטה של הוראות ההסדר.

עמדה זו מנוגדת לאמירות מפורשת של בעל השליטה (בן משה) לכל אורך הדרך". בשל כך, עורכי הדין דורשים לחלט את הפקדונות שהפקידו שלוש החברות לצורך בתור "דמי רצינות" - בשל בחירתו כביכול לוותר על הרכישה, וכן לוודא כי בן משה ושלוחיו ישיבו את פרטיטי המידע מטעם אפריקה.

עם זאת,  מטעמו של בן משה משדרים כי טענות אלו אינן נכונות, וכי בן משה מבקש לקדם את העסקה באופן מיידי: "מאקסטרה, רבוע כחול ודור אלון נמסר כי הן עומדות מאחורי הצעותיהן ונחושות להשלים את ההסדר לרכישת  אפריקה ישראל להשקעות, אפריקה נכסים וחברות המפעיל.  לראיה החברות האריכו את תוקף הצעותיהם ביום חמישי האחרון.

הודעת החילוט מצד נאמן האג״ח היא מופרכת ומבוססת על טענות כזב מטעות, ואין לו את הסמכות לעשות זאת. תמוה בעיננו שהנאמן חותר לפיצוץ ההסדר, בשעה שמדובר בהסדר מצוין למחזיקי אגרות החוב. מה גם, שבתום הדיון הוסכם בין נאמן האג״ח ואקסטרה לקדם פתרון למחלוקת מול רשות המסים באמצעות מו״מ או גישור שאקסטרה הסכימה לו. 

רבוע כחול ודור אלון מדגישות כי המחלוקת מול רשות המסים אינה קשורה אליהם והצעותיהן אינן תלויות בזו של אקסטרה והן מבקשות לקדם את העסקות מולן באופן מיידי".

המחלוקת בנושא רשות המסים נוגעת לצו שומה בהיקף של 245 מיליון שקל, שניתן על ידי הרשות לאפריקה ישראל. במארס הציע נשיא בית המשפט המחוזי, השופט איתן אורנשטיין, פשרה לצדדים, שבמסגרתה סכום החוב המקסימלי יופחת ל-120 מיליון שקל. עו"ד גיסין (מטעם הנאמנים) עצמו הגדיר דרישה זו של הרשות כ"תהליכי סחטנות", ועו"ד רנצלר (מטעם בן משה) סירב לה גם כן.

במידה שהצדדים לא יגיעו לפתרון מוסכם, שבו ירכוש בן משה את החברה, תחל אפריקה ישראל בתהליך פירוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker