רכיב מוכר מניותיו ב"מעריב" בהפסד של כ-35 מיליון שקל; דנקנר ישלם כ-20 מיליון שקל

דנקנר לעיתונאי מעריב: "המשיכו לשמור על האינטגריטי - כולל סיקור ביקורתי על קבוצת אי.די.בי"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

לאחר שרק אתמול דווח על מגעים המתקיימים בין נוחי דנקנר בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי לבין עופר נמרודי וזכי רכיב המחזיקים בחברת "מעריב", וכבר היום (ה') השלושה מדווחים כי השלימו את העסקה להעברת השליטה בעיתון.

במסגרת ההסכם שהתגבש, דנקנר ירכוש כמעט את מלוא מניותיו של רכיב תמורת 20 מיליון שקל והלוואה של 11 מיליון שקל שהועברה על ידו למעריב. בנוסף התחייב דנקנר להקצות סכום כולל של 120 מיליון שקל לעיתון. תמורת השקעה זו יקבל דנקנר 59% ממניות מעריב ויקבל לידיו את השליטה בחברה. דנקנר התחייב להעביר כבר בימים הקרובים 20 מיליון שקל מתוך סכום זה.

במקביל, קבוצת הכשרת הישוב שבשליטת עופר נמרודי, תרד להחזקה של 27% במניות מעריב החזקות (במקום החזקה של 43% עד עתה), ותוותר על השליטה בעיתון. בדומה לדנקנר, גם נמרודי יזרים הון של כ-12 מיליון שקל לחברה, וכן יוותר על הלוואת בעלים בהיקף של 40 מיליון שקל, שהכשרת הישוב העמידה בעבר למעריב. יתרת מניות החברה יוחזקו על ידי ולדימיר גוז'ינסקי והציבור, שהחזקותיהם ידוללו בעקבות הנפקת מניות במסגרת ההסכם.

רכיב השקיע עד כה 12 מיליון דולר לשם רכישת 30% ממניות החברה, והעניק הלוואת בעלים בגובה של 3 מיליון דולר. סך השקעתו בחברה הוא 15 מיליון דולר (כ-60 מיליון שקל). מה שלא נכלל בדיווח לבורסה הוא שבמסגרת העסקה, רכיב ימשיך להחזיק כ-4.9% ממעריב. מכיוון שהחזקה זו נמוכה מ-5%, רכיב לא ייחשב כ"בעל עניין" בחברה, כך שלא יחולו עליו החובות וההוראות שקבועות בחוק. שווי המניות שיישארו בידי רכיב, בהתאם שווי השוק הנוכחי של מעריב (125 מיליון שקל), הוא כ-6 מיליון שקל, כך שבחישוב כללי, ניתן לומר שרכיב הפסיד כ-34 מיליון שקל מההשקעה במעריב.

נוחי דנקנרצילום: מוטי קמחי

בהתחשב בהיקף הכספים שעל דנקנר להזרים כעת למעריב על מנת לאושש אותו (כ-140 מיליון שקל לפי הודעת החברה אתמול), הרי שההפסד הנוכחי מתקבל על הדעת, שכן המשך החזקת המניות במעריב היה מחייב אותו להזרים סכומים גבוהים יותר. השלמת העסקה תלויה בהשגת סיכומים עם הבנקים בנוגע לחובותיה הבנקאיים של מעריב, וכן להשלמת בדיקות נאותות שעורכת דסק"ש (1.04% , 6786.0) למעריב.

דנקנר לעובדי מעריב: סיקור ביקורתי על קבוצת אי.די.בי

במקביל לדיווח על השלמת העסקה לבורסה, הוציא דנקנר הודעה לעיתונות ובה פנייה לעובדי מעריב: יו"ר קבוצת IDB נוחי דנקנר אמר היום עם אישור ההסכם ע"י דירקטוריון דסק"ש:

"חברת השקעות דיסקונט, מקבוצת אי.די.בי, חתמה היום על הסכם לרכישת השליטה במעריב לאחר שהעיתון נקלע לקשיים כלכליים ויש חשש להמשך קיומו. אף שטרם הושלמה העסקה, וביצועה עדיין כפוף ומותלה במספר תנאים הכרחיים, יועבר כבר מחר סכום כספי שיאפשר את המשך תפקודו וקיומו של העיתון למשך מספר שבועות.

"כדי למצב את אחזקותיה של אי.די.בי בתחום התקשורת חשבנו שנכון לרכוש לראשונה גם חברת תוכן איכותית ובעלת מעמד היסטורי כמעריב. רכישה זו תאפשר לקבוצה להתמודד בתנאים שווים מול קבוצות תקשורת אחרות שכבר היום עשירות בתוכן.

"אך עבורי זה אינו רק מהלך עסקי אלא גם מהלך חברתי-דמוקרטי אשר, כך אני מקווה, ירים תרומה חשובה לשיח הציבורי, לדמוקרטיה, לתחרותיות ולתרבות בישראל.

"עיתון מעריב, שאני רואה לנגד עיני, יהיה קודם כל עיתון ישראלי, ציוני ופטריוטי; עיתון שמחויב לשמירה על ערכי הדמוקרטיה, ובראשם שלטון החוק וחופש הביטוי; עיתון אשר ישים דגש מיוחד על רגישות חברתית, ועל יחס אנושי ושוויוני לכל אדם; עיתון שיהיה קשוב לרחשי לב הציבור ולקידום הגליל והנגב וכל יישובי הפריפריה.

"עיתון מעריב, שאני רואה לנגד עיני, יהיה עיתון איכותי, מקצועי ונטול פניות; עיתון שישמור מכל משמר על עצמאותם המחשבתית של עובדיו ועל האינטגריטי וחופש הבעת הדעה של העורכים, העיתונאים והכותבים בו.

|אם אכן תושלם העסקה ונקבל על עצמנו את ניהול העיתון, נפעל ליישום ערכים אלה בהגינות ובשקיפות מלאה. אנו נקפיד שהעיתון לא ישרת מטרות פוליטיות, או כלכליות, או עסקיות של אף אחד.

"אני פונה כבר עכשיו, אף שטרם הושלמה העסקה, לכל עיתונאי ועיתונאיות מעריב ומבקש: אנא המשיכו לשמור על האינטגריטי, על המקצועיות ועל העצמאות וחופש הבעת הדעה - כולל סיקור ביקורתי על קבוצת אי.די.בי והחברות הבנות שלה ועל מנהליה ובכיריה ואני בתוכם.

"אני מבקש להודות לידידי עופר נמרודי ולכל משפחת הכשרת היישוב וכן לד"ר זכי רכיב, על תרומתם למעריב ועל הרצון הטוב והאווירה הטובה שליוו את המשא ומתן ואת חתימת ההסכם היום.

"הבראת העיתון הינה משימה לא קלה. האתגרים שבפנינו רבים וגדולים. אבל אנחנו מאמינים במעריב. אני משוכנע שהמהלכים שננקוט וביניהם חיזוק המבנה הפיננסי של העיתון וניהול מקצועי ביחד עם האנשים המצויינים של מעריב - יהפכו את מעריב לקבוצת מדיה תחרותית ומובילה לטובת קוראיה, עובדיה והציבור הישראלי כולו".

שטייניץ: הריכוזיות במשק מוגזמת

דנקנר הוא מהאנשים החזקים במשק: קונגלומרט אי.די.בי שבשליטתו מחזיק במגוון חברות ענק כמו סלקום, שופרסל, נטוויז'ן וכלל ביטוח. לדנקנר אין כיום אחזקות בערוצי טלוויזיה או עיתונים, ונראה כי בהשקעה זו הוא מקווה להשיג דריסת רגל בתחום המדיה.

ראשי המשק לא איחרו להגיב על המהלך הנוכחי. שר האוצר יובל שטייניץ אמר היום לגלי צה"ל כי "יש ריכוזיות מוגזמת במשק הישראלי. צריך לצמצם אותה. היא בעייתית כלכלית ודמוקרטית". מלשכת השר נמסר כי "שר האוצר התייחס באופן כללי לריכוזיות במשק ולא באופן ספציפי לעסקה כזו או אחרת".

פרופ' אבי בן בסט התבטא אף הוא בקשר לעסקה ודיבר בתוכניתה של קרן נויבך ברשת ב': "מדאיג אותי שקונגלומרט משתלט על עיתון. ברור ש"מעריב" יכסה באופן אוהד את הקונגלומרט בנושאים כמו סלקום. יש סיכוי שישתמשו בעיתון להשפיע על הרגולציה או לפגוע במתחרים של הקונגלומרט שליטה בעיתון תשפיע על עמדות פוליטיקאים - בעיקר שרים כלכליים".

דמדומי ערב

בשבועות האחרונים הודיעה מעריב על גל של קיצוצי שכר ואספקת העיתונים לקיוסקים ולסופרמרקטים שובשה, ככל הנראה בשל מצוקת נייר. בדיווחים שהוצאו לבורסה, נמסר כי חלה "הרעה מהותית" בתזרים המזומנים ובתוצאות החברה ברבעון הרביעי של השנה, הן ביחס לרבעון המקביל ב-2009 והן ביחס לרבעון השלישי של 2010. גורמים בסביבת החברה הביעו דאגה בנוגע לכמות הנייר שיש במחסני החברה וליכולת של מעריב להמשיך להדפיס את העיתון באופן מסודר בשבועות הקרובים.

אי הזרמת ההון לחברת מעריב עלולה היתה להעמיד את החברה במצב של חוסר יכולת לפרוע את חובותיה לספקים שונים. כך בנק הפועלים הודיע לפני כחודש כי הוא דורש פירעון חוב של 106 מיליון שקל ממעריב בתוך 7 ימים. מאוחר יותר הסכים להמשיך את המשא ומתן עם החברה.

בשבוע שעבר הודיעה מעריב כי רכיב בוחן אפשרות להזרים הון בהיקף של 40 מיליון שקל ל"מעריב הוצאת מודיעין" - החברה הבת של מעריב המפעילה את העיתון היומי. תמורת הזרמת ההון יועברו לרשותו של רכיב 60% ממניות החברה הבת. על פי ההודעה, ההון יועבר בחמישה תשלומים שווים, כאשר בגין כל תשלום יוקצו לרכיב 12% ממניות החברה הבת. הזרמת ההון מותנית במכירת פעילות בית הדפוס של החברה הבת והעברת תמורת המכירה לבנק הפועלים כנגד מחיקת חובות קבוצת מעריב.

קודם לכן פורסם כי דירקטוריון מעריב הסמיך את רכיב לנהל משא ומתן עם צד ג' למכירת בית הדפוס של מעריב, המשועבד לטובת הבנקים המממנים של הקבוצה. בימים אלה מתקיים מו"מ בין "ישראל היום" לבין מעריב למכירת הנכס, אך בשלב הראשון "ישראל היום" סירבו להצעה. ואולם, ככל הידוע, כעת נמשך המשא ומתן בין הצדדים. כעת לא ברור כיצד ישולבו ההחלטות האחרונות במגעים עם דנקנר, ואת השפעתם על ההחלטות שנתקבלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker