חברות ישראליות יוכלו להיסחר בבורסות אירופה על סמך תשקיף ישראלי

בנוסף לתשקיף יצטרכו החברות לעמוד ב-15 פרטי גילוי שקבעה רשות ניירות ערך האירופית; ישראל היא המדינה הראשונה מחוץ לאיחוד האירופי שזוכה למעמד הזה

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

חברות ישראליות המונפקות בבורסה בתל אביב יוכלו לרשום את מניותיהן למסחר בבורסות אירופה מבלי לפרסם תשקיף נוסף. כך הודיעו אתמול רשות ניירות ערך האירופית (ESMA) ורשות נייירות הישראלית.

חברה ישראלית שתבקש להנפיק את מניותיה באחת מבורסות אירופה תוכל להסתמך על התשקיף הישראלי שלה בתוספת רשימה של 15 פרטי גילוי הכרחיים נוספים שקבעה ESMA. ההחלטה, כך מעריכים הן ברשות ניירות ערך הישראלית והן ברשות האירופית, תקל מאוד על חברות ישראליות להיכנס לבורסות אירופה ותוזיל את העלויות הכרוכות בכך.

ברשות ניירות ערך מתייחסים להצהרת ESMA כהישג היסטורי. יו"ר רשות ני"ע, פרופ' זוהר גושן, אמר לאחר פרסום ההחלטה כי "שוק ההון הישראלי עשה צעד גדול קדימה במטרה להקל על חברות ישראליות לרשום מניותיהן למסחר או לגייס הון באירופה. מדובר בתרומה של ממש לחברות ולמשקיעים ישראליים".

ההישג של רשות ני"ע מתעצם לנוכח העובדה שישראל היא המדינה הראשונה מחוץ לאיחוד האירופי שזוכה להכרה כזו מטעם האיחוד.

לשם בדיקת כללי הגילוי של החברות הציבוריות בישראל והתאמתם לכללי הגילוי הנדרשים בתשקיפים של האיחוד האירופי, הקימו ב-ESMA ועדה מיוחדת שבחנה את דרישות הגילוי בתשקיף הישראלי, וכן את ההיבטים של היישום הישראלי של כללי החשבונאות הבינלאומיים (IFRS).

ואולם יש כמה פרטים שמצננים מעט את ההתלהבות מההישג. ראשית, אף על פי שתקנות ESMA מחייבות את מדינות האיחוד, ברשות מכירים בעובדה שכדי שהתהליך יהיה מעשי ויעיל מבחינת החברות, לא מספיקה ההחלטה של רשות ני"ע של האיחוד האירופי ונדרש שיתוף פעולה של הרשויות הרלוונטיות ב-27 המדינות החברות באיחוד.

לכן, ציינו ברשות כי בכוונתם להיכנס למהלך שבסיומו ייחתמו מזכרי הבנות דו-צדדיים עם מדינות שונות באיחוד האירופי. "התקשרויות אלה ייצרו מסגרת לרישום כפול של חברה ישראלית באירופה, ושל חברה אירופית בבורסה בתל אביב", כותבים ברשות.

צילום: גיא רייביץ, אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker