קרן אתמבה הבריטית תסיים את השקעתה ברווח של 100% בחמש שנים

ב-2012 נאלץ דייויד פדרמן למכור את השליטה באבגול לאתמבה ■ עכשיו הקרן הבריטית קרובה לחתימה על הסכם למכירת השליטה בחברה בפרמיה של 60% על מחיר השוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דיוויד פדרמן במשחק של מכבי ת"א
דיוויד פדרמן במשחק של מכבי ת"אצילום: ניר קידר

חברת פטרוכימיים של דיוויד פדרמן ומשפחת גולדווסר מכרו בסוף 2012 את השליטה (46%) ביצרנית הבדים הלא ארוגים, אבגול , לקרן ההשקעות הבריטית Ethemba Capital (אתמבה קפיטל). העסקה, שבוצעה תחת לחץ של פטרוכימיים הנמצאת בקשיים, נעשתה בתמורה ל–170 מיליון דולר לאבגול. חמש שנים וחצי לאחר העסקה, פדרמן עשוי להרגיש החמצה גדולה, ובצדק.

קרן אתמבה, השולטת (50.8%) בעקיפין באבגול עם כמה אנשי עסקים הולנדים, קרובה לחתימה על הסכם למכירת השליטה באבגול לאינדורמה ונצ'רס (Indorama Ventures) לפי שווי חברה של 1.7 מיליארד שקל — פרמיה של 60% על מחיר השוק. העסקה מגלמת לאתמבה תשואה על ההשקעה של כמעט 100% בתוך חמש שנים (בשקלול חלוקות הדיווידנד שביצעה אבגול).

לצד אתמבה, בעלת מניות מרכזית באבגול שתיהנה מהעסקה היא לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של בנק לאומי. לאומי פרטנרס מחזיקה ב–15% מאבגול, וצפויה גם היא למכור את מניותיה. באבגול שותפות גם כלל ביטוח (7.6%) ומגדל (8.7%), באמצעות כספי העמיתים. שתי חברות הביטוח אינן צפויות למכור את מניותיהן. על רקע השווי הגבוה בעסקה, מניית אבגול זינקה אתמול ב-6.5%.

אבגול, שנסחרת לפי שווי של 1.1 מיליארד שקל, עוסקת בייצור ושיווק בדים לחיתולים, מוצרי היגיינה נשית ומגבונים מבדים לא ארוגים (Nonwoven) בישראל ובחו"ל. מניית החברה, שמעסיקה 700 עובדים בעולם, איבדה 20% ב–12 החודשים האחרונים על רקע תחרות גוברת בתחומי הפעילות בארה"ב, חולשה בתוצאותיה הכספיות בשל עלייה במחיר חומרי הגלם, והיקפי השקעות גדולים בשנים האחרונות.

המפעל של אבגול בברקן
המפעל של אבגול בברקן

אינדורמה ונצ'רס נסחרת בבורסה בתאילנד לפי שווי שוק של יותר מ–10 מיליארד דולר. החברה נמנית עם קבוצת אינדורמה קורפוריישן שבשליטת משפחת לוהיה (Lohia), המקושרת בהודו ובאינדונזיה. אינדורמה ונצ'רס פועלת בתחומי התעשייה ב–75 אתרים ב–25 מדינות בארבע יבשות. החברה מייצרת הכנסות שנתיות של כ–10 מיליארד דולר ורווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של כמיליארד דולר בשנה.

אינדורמה ונצ'רס רוכשת את אבגול במחיר גבוה מאוד - 5.8 שקלים למניה - 60% יותר ממחיר המניה אתמול לפני המסחר. מדובר במחיר המגלם לאבגול שווי שוק של 1.7 מיליארד שקל, כאמור, ומכפיל את שווי הפעילות (EV) ביחס לרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) גבוה של 13 בהתייחס לביצועים ב–12 החודשים האחרונים, שלא היו טובים באבגול. את אינדורמה מייצג בישראל משרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן.

מכוונים לאסיה

דיוויד מלדרם, מנכ"ל אבגול
דיוויד מלדרם, מנכ"ל אבגול

במארס, עם פרסום הדו"חות הכספיים, סיים יו"ר אבגול, מייקל ג'ון טיצ'ר, את כהונתו לאחר חמש שנים בתפקיד. החברה מנוהלת כיום בידי המנכ"ל דיוויד מלדרם. מקורב לחברה אמר אתמול כי התאגיד התאילנדי רואה באבגול חברה עם פוטנציאל גדול: "יש לה מפעלים בכל העולם, קשר לכוחות גלובליים - ולכן ניתן להמשיך ולצמוח".

לפי נתונים שסיפקה בעבר אבגול, הביקוש העולמי לבדים לא ארוגים, שמהם מייצרים חיתולים לילדים ולמבוגרים, מוצרי הגיינה נשית ומגבונים, צפוי לצמוח ב–4.9% בממוצע בשנה ולהגיע 1.86 מיליון טונה עד ל–2019. מי שצפויה להוביל את הצמיחה היא הודו עם גידול שנתי של 8.2%. לאחר הודו נמצאות אפריקה וסין עם תחזית צמיחה ממוצעת של 7.5%, ואחריהן דרום אמריקה (3.4%) וצפון אמריקה (2.4%).

לפי הערכות, אינדורמה ונצ'רס מעוניינת להעמיק את פעילותה של אבגול בשוק האסיאתי, ובפרט במדינות הודו ואינדונזיה המאוכלסות והצומחות. כבר היום מחזיקה אבגול במפעל בהודו שהקימה ב–2016. בהודו, המדינה השנייה בעולם מבחינת גודל האוכלוסייה, חיים 1.25 מיליארד תושבים, אך רק מיעוטם משתמש בחיתולים. במדינה, שלה קצב ריבוי טבעי גבוה ביחס למדינות המערב ולסין, נולדים מדי שנה כמעט 20 מיליון תינוקות, שהופכים את תת היבשת לשוק יעד עיקרי.

פרט למפעל בהודו, אבגול מחזיקה ב–14 קווי ייצור בישראל, בארה"ב, בסין וברוסיה. בשנתיים האחרונות הקימה אבגול שני קווי ייצור חדשים בדימונה ובארה"ב. הקווים החדשים צפויים לתרום להרחבת פעילותה של אבגול בצורה משמעותית בשנים הבאות.

השנה החלשה של אבגול

2017 היתה חלשה יחסית לאבגול. החברה סיימה את השנה במחזור מכירות של 1.2 מיליארד שקל ורווח של 71 מיליון שקל, לעומת מחזור של 1.3 מיליארד שקל ורווח נקי של 94 מיליון שקל ב–2016. 2017 היתה מאתגרת לחברה גם מבחינת התנודתיות הגבוהה בעלויות חומרי הגלם (Resin), שמקשה על אבגול לעדכן את מחיר המכירה ללקוחות, וגם מבחינת ההשפעה של ההוריקנים בצפון אמריקה, שגרמו לעלייה במחיר חומרי הגלם.

ברבעון הרביעי של 2017 השלימה אבגול מהלך משמעותי למכירת הקרקע והמבנים של המפעל בברקן תמורת 14.9 מיליון דולר (הסכם מכירה והשכרה מחדש). העסקה אמנם הובילה לרווח הון חד־פעמי של 11.5 מיליון דולר לפני מס, אך הוא קוזז בהפרשה שביצעה אבגול בגין פעילות המפעל בברקן — שרווחיותו נפגעה בשל התחזקות השקל (רוב הייצור מיועד ליצוא). באבגול ציינו כי בשל תחזית לירידה הדרגתית בדרישה למוצרי המפעל, הם לא יוכלו להצדיק את המשך הפעלתו מעבר לשלוש שנים.

פרט לפגיעה בתוצאות כתוצאה מעליית מחיר חומרי הגלם וההפרשה בגין המפעל בברקן, התוצאות הכספיות של אבגול נפגעו מהתחזקות השקל מול הדולר, שגררה גידול משמעותי בהוצאות המימון. חרף התנאים הקשים, הרבעון הרביעי של 2017 היה רבעון שיא עבור אבגול במונחי כמות נמכרת, עם עלייה של 7.5% בהשוואה לרבעון רביעי 2016. הכנסות החברה ממכירות חצו בראשונה רף של 100 מיליון דולר (הגיעו ל–100.4 מיליון דולר), בהשוואה ל–89.1 מיליון דולר ברבעון המקביל - גידול של 12.7%.

על אף המגמות המדאיגות, אבגול רשמה רווח נקי של 13 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2017, לעומת 8 מיליון דולר ברבעון המקביל ב–2016. מהחברה נמסר במועד פרסום הדו"חות: "אנו מצפים לקצור את הפירות של ההשקעות המשמעותיות שנעשו בצפון אמריקה, דימונה והודו, ולהמשיך לאתר הזדמנויות צמיחה נוספות בתקופות הבאות".

האקזיט של לאומי

עבור לאומי, אבגול היא השקעה מוצלחת. לאומי פרטנרס נכנסה להשקעה בחברה ב–2011 כשרכשה את המניות של פטרוכימיים, והשקיעה בה בסך הכל 173 מיליון שקל. ב–2011 קנה לאומי 11% מאבגול, ובסוף 2012 קנתה 8%. הקנייה נעשתה במקביל להשתלטות של אתמבה על אבגול.

בספטמבר 2016 מכרה לאומי פרטנרס לגופים מוסדיים מיליון מניות אבגול במחיר של 4.67 שקלים למניה ובתמורה כוללת של 74 מיליון שקל, ונותרה עם אחזקה של 15%. בניכוי דיווידנדים של 55 מיליון שקל שקיבלה בתקופת ההשקעה, עלות ההשקעה של לאומי פרטנרס במניות אבגול הסתכמה ב–18 מיליון שקל. בגין המכירה לאינדורמה תקבל לאומי פרטנרס 250 מיליון שקל, ותרשום רווח לפני מס של 110–130 מיליון שקל.

אם מוסיפים לכך את התמורה של 74 מיליון שקל שהתקבלה בגין מכירה קודמת, בסך הכל לאומי פרטנרס קיבלה 320 מיליון שקל עבור אחזקותיה באבגול. כלומר, מדובר בהשקעה של על בסיס מזומן וללא מינוף שהניבה ללאומי רווח של 200 מיליון שקל — המגלם תשואה של 150% על פני השקעה של שבע שנים ותשואה שנתית ממוצעת של 15%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker