חדוה בר לא תגדיל את דרישות ההון מהבנק הממוזג מזרחי טפחות־אגוד

המפקחת על הבנקים נלחמת על אישור המיזוג ■ מזרחי טפחות עשוי לסיים את חקירת המס בארה"ב עד סוף השנה, לפני הפועלים ■ הבנק לא הפריש סכומים נוספים מעבר ל-46 מיליון דולר, וייאלץ להפריש בהמשך ■ רווחי מזרחי ברבעון הראשון צמחו ב-7% ל-343 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות
אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחותצילום: אבשלום ששוני

בנק מזרחי טפחות פתח אתמול את עונת הדו"חות הכספיים של חמשת הבנקים הגדולים לרבעון ראשון של 2018. בחלק הדו"חות הנוגע לפעילות השוטפת לא היו הפתעות מיוחדות. הבשורה העיקרית בדו"חות נגעה לעדכון חקירת המס שמתנהלת נגד הבנק בידי משרד המשפטים האמריקאי (DOJ) בחשד כי סייע ללקוחות אמריקאים להעלים מסים.

באפריל שלח משרד המשפטים האמריקאי מכתב, שבו צוין כי בקרוב תועבר למזרחי טיוטת הסדר מסוג D.P.A. ההסדר דומה באופיו לזה שהיה בלאומי. לפי הערכות של גורמים משפטיים ובנקאיים, מזרחי עשוי לסיים את הפרשה האמריקאית ולהגיע להסדר עד סוף 2018, אף לפני הפועלים. להבדיל מלאומי והפועלים, למזרחי טפחות אין סניף בניו יורק, ולכן הבנק לא יצטרך להתמודד עם חקירה של המחלקה לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק, שהפתיעה את לאומי בסוף 2014 וגבתה ממנו 130 מיליון דולר.

מזרחי מתכנן לדון עם משרד המשפטים על אופן סיווג ההסדר, גובה הקנס הסופי וסעיפים שבהם יצטרך להודות, אם בכלל. בשלב זה לא ידוע אם משרד המשפטים האמריקאי ידרוש מהבנק כי נושאי משרה בכירה בבנק בתקופה הרלוונטית יצטרכו לסיים את תפקידם.

עד כה הפריש מזרחי בדו"חותיו 162 מיליון שקל בגין החקירה בארה"ב. בדו"ח האחרון הבנק לא ביצע הפרשות נוספות, והוא ציין כי "ייתכן שבעתיד יתברר שסכום ההפסד שיתממש יהיה גבוה משמעותית מסכום ההפרשה שנזקפה עד כה. משרד המשפטים בארה"ב הפנה לבנק בקשות נוספות לבצע בדיקות, לרבות לעניין חשבונות נוספים, שעשויים להיות רלוונטיים לחקירה". לפי הערכות, גובה הקנס הסופי שמזרחי ישלם עשוי להגיע לכ–80–100 מיליון דולר.

סיכון לאי־אישור המיזוג של מזרחי־אגוד

מזרחי טפחות מנסה בימים האלה להשלים את העסקה לרכישת השליטה בבנק אגוד. בינתיים, הרשות להגבלים עסקיים, שאמורה להכריע אם לאשר את המיזוג, עורמת קשיים, ולפי הערכות עלולה שלא לאשר אותו.

אתמול התקיימה פגישה בין המעורבים בסוגיה, בהם מנכ"ל מזרחי טפחות, אלדד פרשר, שניסה לשכנע את הרשות להגבלים עסקיים כי המיזוג יחזק את התחרות בכך שמזרחי יתחזק במאבק מול הפועלים ולאומי. לפי הערכות, היועץ המשפטי הראשי של הרשות להגבלים עסקיים, אורי שוורץ, ידחה לקראת סוף מאי את מועד ההכרעה של העסקה, שהיתה אמורה להיות מוכרעת ביום חמישי הבא.

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, ממשיכה לתמוך במיזוג. בשבוע שעבר בנק ישראל שלח לרשות ההגבלים העסקיים מכתב שבו הבהיר כי הפיקוח על הבנקים ישנה את דרישת ההון כך שאם המיזוג יאושר הבנק הממוזג לא יצטרך לחזק את הונו. זו אחת הסוגיות שמטרידות את רשות ההגבלים העסקיים. נתח השוק של מזרחי טפחות מתוך סך הנכסים במערכת הבנקאות הוא 16.2%, והנתח של אגוד הוא 2.5%. בהתאם לכך, המיזוג עשוי להביא לכך שנתח השוק של הבנק הממוזג יהיה 18.7% ויתקרב למגבלה של 20%.

לפי כללי בנק ישראל, כשבנק מגיע לנתח שוק של 20%, חלות עליו דרישות הון מחמירות יותר. במצב כזה הבנק הופך גוף פיננסי מהותי, כמו הפועלים ולאומי. גוף פיננסי תחת הגדרה זו חייב להגדיל את יחס המינוף ל–6% ולהגדיל את הלימות ההון שלו ב–1%. כדי לא לטרפד את המיזוג, ציין הפיקוח על הבנקים במכתב ששלח לרשות להגבלים עסקיים כי הפיקוח מתחייב שמגבלת הלימות ההון שחלה על גופים שנתח השוק שלהם הוא יותר מ–20% לא תחול על הבנקים הבינוניים.

פעילות המשכנתאות תרמה 46% לרווח הנקי

מזרחי סיים את הרבעון הראשון של השנה עם רווח נקי של 343 מיליון שקל — גידול של 7% לעומת הרבעון המקביל.

בפעילות המשכנתאות מזרחי נחשב שחקן מהותי. פעילות זו תרמה 46% מסך הרווח הנקי של הבנק ברבעון, 157 מיליון שקל. הרווח של הבנק גילם תשואה להון של 10.3%, לעומת 10.4% ברבעון המקביל. הבנק יחלק 40% מהרווח הנקי כדיווידנד לבעלי מניותיו, כלומר 137 מיליון שקל.

השיפור בתוצאות הושג למרות עלייה של 16% בהוצאות השכר ל–569 מיליון שקל, כתוצאה מהסכם השכר שנחתם ב–2017 עם העובדים. התוצאות הושפעו עוד לרעה מהגידול של 67.4% בהוצאות להפסדי אשראי לעומת הרבעון המקביל ל–82 מיליון שקל. זאת בשל גידול בהפרשות בתיק האשראי לעסקים קטנים וזעירים, שהסתכמו ב–38 מיליון שקל.

מנגד, מזרחי נהנה מהכנסה של 90 מיליון שקל מפעילות מסחר ושיערוך נגזרים. עוד תרמו לתוצאות עלייה של 5% בהכנסות המימון ל–1.08 מיליארד שקל, ורווח של 30 מיליון שקל מבנק יהב.

תיק האשראי לציבור של הבנק הסתכם בסוף הרבעון הראשון ב–183.6 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker