הדיל של קרנות הפנסיה עם המעסיקים על חשבון העובדים החלשים ביותר

למרות רפורמת קרנות ברירת המחדל בפנסיה, 104 אלף עמיתים חדשים צורפו ב–2017 לקרנות בדמי ניהול מרביים ■ 69% מהם צורפו ללא ידיעתם בדילים בין מעסיקים לקרנות הפנסיה ■ 72% מהעמיתים המשלמים דמי ניהול ברף המרבי משתכרים פחות משכר מינימום

נועם בר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דורית סלינגר. "הטענה שיישום ההוראות יפגע בעמיתים החלשים מופרכת מיסודה ומטעה את הציבור"
דורית סלינגרצילום: מוטי מילרוד

על אף רפורמת קרנות ברירת המחדל בפנסיה, 17% מהמצטרפים החדשים לקרנות הפנסיה משלמים דמי ניהול ברף המקסימלי המותר בחוק — דמי ניהול של 5%–6% מההפקדות בנוסף ל–0.4%–0.5% מסכום הצבירה.

ב–2017 הצטרפו לקרנות הפנסיה 612 אלף עמיתים חדשים, ו–104 אלף מהם צורפו בדמי ניהול מקסימליים. מדובר בדמי ניהול גבוהים במיוחד ומוגזמים, שצפויים לפגוע קשות בחיסכון לפנסיה.

לשם השוואה, הגובה של דמי הניהול הממוצעים שנגבו מעמיתים בקרנות הפנסיה בסוף הרבעון הראשון של 2018 היה 0.21% מהצבירה ו–2.56% מההפקדות.

ברשות שוק ההון שופכים אור על העמיתים שמשלמים לחברות הפנסיה דמי ניהול גבוהים ומופרכים. ניתוח רקע של אותם עמיתים שצורפו לקרנות הפנסיה בדמי ניהול מקסימליים מראה כי 72% מהם משתכרים פחות משכר מינימום, כלומר פחות מ–5,300 שקל. 45% מהעמיתים הללו משתכרים פחות מ–2,700 שקל בחודש. עמית שמשתכר 2,700 שקל בחודש ומשלם בפנסיה דמי ניהול מקסימליים של 6% ו–0.5%, ישלם בשנות החיסכון הראשונות שלו דמי ניהול שנתיים של 400 שקל.

העמיתים שמשלמים דמי ניהול מקסימליים, לפי שכר | מצטרפים חדשים לקרנות הפנסיה ב-2017

דיון על הנתונים ייערך היום בוועדת הכספים של הכנסת. הדיון יהיה במסגרת ניסיונות של חברי כנסת לקדם חקיקה שתוריד את תקרת דמי הניהול המותרת בקרנות הפנסיה ב–50% — במקום דמי ניהול של 6% מהפקדות ו–0.5% מהצבירה המותרים כיום לדמי ניהול של 3% מהפקדות ו–0.25% מצבירה.

ברשות שוק ההון מתנגדים בתוקף להצעת החוק הזו בטענה שהיא דווקא תפגע בעמיתים החלשים. במקום זאת, ברשות תולים תקוות ברפורמה של קרנות ברירת המחדל שהחלה בסוף 2016. ברפורמה נבחרו במכרז שתי קרנות פנסיה, שהתחייבו לגבות ממצטרפים חדשים דמי ניהול נמוכים במיוחד.

לרפורמת קרנות ברירת המחדל יש כמה שלבים, שבהם מתבטלים הסדרים פנסיוניים קיימים של מעסיקים עם קרנות פנסיה. לפי נתוני רשות שוק ההון, 69% מהצטרפים החדשים בדמי ניהול מקסימליים צורפו בידי המעסיקים שלהם בצורה פסיבית, במסגרת הסדרי ברירת מחדל קיימים בין מעסיקים לחברות פנסיה. לפי השלב השני של הרפורמה שהיה ב–1 באפריל, פקעו 6,000 הסדרים פנסיוניים של מעסיקים שדמי הניהול בהם היו מקסימליים. המעסיקים הללו יהיו חייבים לבצע מכרז חדש ומסודר כדי לבחור לעובדים שלהם קרן פנסיה חדשה כברירת מחדל. אחרת הם יהיו חייבים להפנות את העובדים החדשים לקרנות ברירת המחדל שנבחרו במכרז של רשות שוק ההון — מיטב דש והלמן אלדובי. באוגוסט תערוך הרשות מכרז חדש לבחירת קרנות ברירת המחדל.

גורמים בשוק החיסכון הפנסיוני טוענים שחברות הפנסיה חברו למעסיקים וסוכנים כדי להכשיל את הרפורמה של קרנות ברירת המחדל, באמצעות טריקים ושטיקים, כשרשות שוק ההון אינה אוכפת את הרפורמה.

משלמים בעל כורחם

"בתחילת אפריל היו אמורים להתבטל הסכמי המעסיקים הכוללים דמי ניהול מקסימליים. ואולם, מקרנות הפנסיה המפעילות את קרנות ברירת המחדל נשמעות טענות שהמעסיקים אינם מעבירים את עובדיהם לקרנות עם דמי ניהול נמוכים יותר. רשות שוק ההון, בראשות דורית סלינגר, נדרשת להציג פתרון לכשל שדווקא בעלי השכר הנמוך ביותר משלמים את דמי הניהול הגבוהים ביותר. אם הרשות לא תציג מנגנון שיאפשר את העברת השכירים המשלמים דמי הניהול מקסימליים לקרנות עם דמי ניהול נמוכים יותר, נפעל לקידום הצעת החוק להפחתת דמי הניהול המקסימליים בפנסיה ב–50%", אומרים בארגון לובי 99, שפועל בעניין בוועדת הכספים של הכנסת בשיתוף כמה ח"כים.

עם זאת, ברשות שוק ההון תולים תקוות בנתונים המראים כי החל מכניסת הרפורמה לתוקף בסוף 2016 נראית ירידה עקבית בדמי הניהול שמשלמים החוסכים בכלל, עם דגש על מצטרפים חדשים. מתחילת יישום הרפורמה ירדו דמי הניהול הנגבים מההפקדות של מצטרפים חדשים — מממוצע של 3.05% מההפקדות לממוצע של 2.51% מההפקדות בסוף הרבעון הראשון; ודמי הניהול הנגבים מהצבירה ירדו מ–0.26% בסוף 2016 ל–0.2% בסוף הרבעון הראשון. ההערכה של רשות שוק ההון היא שמגמה זו תימשך ואף ביתר שאת, בהתאם לשלבים הנוספים של הרפורמה של קרנות ברירת המחדל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker