העמותה שקיבלה מגלעד ארדן 130 מיליון שקל כדי להילחם ב-BDS - יושבת במשרדים לניכיון צ'קים

עו"ד שחר בן מאיר הגיש עתירה נגד המשרד לעניינים אסטרטגיים, כשגילה במקרה כי משרדי עמותה שאמורה להילחם ב-BDS מטעם המדינה ממוקמים במשרדי פנינסולה הציבורית, העוסקת בין היתר בניכיון צ'קים ■ בן מאיר: "פנינסולה נחשפת למידע ממשלתי סודי"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר לביטחון פנים, גלעד ארדןצילום: הדס פרוש / פלאש 90
אסא ששון

ניגודי עניינים הם דבר בעייתי בכלל, ובשוק ההון בפרט. על אחת כמה כמה כשמדובר בחברה ציבורית הנסחרת בבורסה ומחויבת בדיווח למשקיעים, ועוד יותר בחברה פיננסית, שעוסקת בנושאים רגישים כמו ניכיון צ'קים ואשראי חוץ בנקאי.

מעתירה שהוגשה באחרונה נגד המשרד לעניינים אסטרטגיים, עולה כי משרדי חברת פנינסולה , שבשליטת מיכה אבני ומיטב דש, משמשים גם כמשרדי עמותת קלע שלמה, שנרשמה כחברה לתועלת הציבור בסוף 2016, וקיבלה מהמדינה 128 מיליון שקל (ללא מכרז) כדי להיאבק ב–BDS. לא רק שהמשרדים משמשים את שני הגופים, המנהל הוא אותו מנהל, ולא ברור איזה מידע עובר בין הגופים.

מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה. משמש גם יו"ר העמותה

הסיפור התחיל בחודש שעבר, כאשר שליח ממשרדו של עו"ד שחר בן מאיר חיפש את משרדי העמותה כדי למסור לה את העתירה שהגיש בן מאיר נגד המשרד לעניינים אסטרטגיים, שבה היא צורפה כאחת המשיבות. המסירה הידנית לקלע שלמה נדרשה, שכן קלע שלמה עלולה להיפגע מהסעד המבוקש בעתירה. לשליח התגלה כי קלע שלמה יושבת בתוך משרדי פנינסולה ברחוב בן יהודה בתל אביב, ומהווה חלק מהמבנה הארגוני והפיזי שלה. אפילו החותמת "נתקבל", שהשאירה את חותמה על העתירה, היא של פנינסולה.

"אם לא די בכך", כותב בן מאיר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלדליט, "מיכה אבני הוא בעל תפקיד בקלע שלמה". כלומר בכובע אחד הוא כמעט כמו עובד מדינה, ומבצע מטלות של "מלחמה בחרם" עבור ממשלת ישראל, ובכובעו השני הוא בעלים של חברת עסקית, שגם מקבלת כספים ומימון ממשרד הכלכלה לצורך קידום עסקים קטנים.

במכתב נוסף ששלח בן מאיר, הפעם ליו"ר רשות ני"ע, ענת גואטה, הוא כותב: "לנוכח שיתוף הפעולה בין קלע שלמה למשרד לביטחון הפנים (השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, עומד גם בראש המשרד לעניינים אסטרטגיים), הפועל באופן סודי, מגיע לידי קלע שלמה ולכן גם לפנינסולה, מידע ממשלתי משמעותי וסודי. פנינסולה אינה מגלה זאת למשקיעים, ובוודאי לא שלחשיפה למידע יש השפעה (אולי אף מהותית) על עסקיה של פנינסולה. על אדם פרטי שממלא תפקיד ציבורי בחלקו, נאסר לפעול במקביל מול המדינה ולקבל ממנה חוזים".

"יתרון בלתי הוגן"

העתירה נגד המשרד לעניינים אסטרטגיים הוגשה בסוף אפריל. לטענת בן מאיר, המשרד, שמנהל קמפיין תעמולה עולמי מטעם ממשלת ישראל, פוגע בזכויות אדם ופועל ללא סמכות. בעתירה טען בן מאיר כי המשרד, שאותו הוא מכנה "משרד הבילוש והתעמולה" — עוסק במעקב אחר אזרחים ומבצע מניפולציות שנועדו לשנות את דעת הקהל באופן פסול. המשרד לעניינים אסטרטגיים מבצע פעילות רדיקלית, שספק אם היא ראויה במדינה דמוקרטית, של בילוש ותעמולה, והנה הוא אף מעביר את אותה פעילות רדיקלית לגורם פרטי", נכתב בעתירה.

בן מאיר טוען כי הממשלה אישרה לאחרונה להעביר 128 מיליון שקל לקלע שלמה כדי לבצע "פעילויות תודעת המונים". סכום דומה אמור להתקבל מפילנתרופים יהודים, שבמשרד מסרבים לנקוב בשמותיהם — כך שלרשות קלע שלמה יעמוד תקציב התחלתי של יותר מרבע מיליארד שקל. בן מאיר ביקש מבג"ץ לעצור גם את הפעילות הזאת.

"מכיוון שהמשרד עוסק בתעמולה ובילוש, בין היתר באמצעות חברה פרטית, כדי להסוות את העובדה שהבילוש והתעמולה הם מטעם ממשלת ישראל, נחשפים הבכירים של קלע שלמה ופנינסולה לאינטרסים של מדינת ישראל הקובעים על מי ראוי לבלוש, ואיזו תעמולה ראוי להפיץ ברשתות החברתיות. החשיפה למידע ממשלתי משמעותי היא יתרון בלתי הוגן שניתן לחברת פנינסולה", כותב בן מאיר למנדלבליט.

בהיעדר הסדר ניגוד עניינים, בן מאיר ביקש ממנדלבליט לעצור את הקשר בין קלע שלמה ופנינסולה. מגואטה הוא ביקש לקחת את הנושא לתשומת ליבה.

עו"ד שחר בן מאיר. פנה למנדלבליטצילום: אייל טואג

פנינסולה נמצאת בשליטת בית ההשקעות מיטב דש, ונסחרת בבורסה לפי שווי של 244 מיליון שקל. היא מעניקה אשראי לחברות בינוניות וקטנות, והיקף האשראי שהעניקה ב–2017 היה 512 מיליון שקל. באחרונה אף קיבלה פנינסולה מהמפקחת על הביטוח דורית סלינגר ומרשות שוק ההון רישיון מורחב למתן אשראי לחברות ציבוריות.

קלע שלמה היא חברה לתועלת הציבור, שהוקמה על ידי עובדי מדינה בכירים בדימוס, בהם מנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים לשעבר יוסי קופרווסר. בניגוד למשרד הממשלתי, שכפוף לחוק חופש המידע ונדרש לפרסם באופן יזום מידע על התקשרויותיו, קלע שלמה אינה חייבת דין וחשבון לציבור, והיא אפילו לא מפעילה אתר אינטרנט (אתר זמני שפתחו אנשי הארגון לפני חודשים אחדים הוסר מאז מהרשת). אבני משמש כיו"ר הדירקטוריון של קלע שלמה.

אבני: "אין קשר בין הגופים. אני פועל בהתנדבות"

מיכה אבני מסר בתגובה: "לפני כשנתיים וחצי נרצח אבי, ריצ'רד לייקין, בפיגוע דקירה בירושלים, בידי מחבלי חמאס. מאז מותו ולאור העובדה שנחשפתי לעוצמת ולממדי ההסתה נגד ישראל ברחבי העולם, התגייסתי בהתנדבות מלאה לטובת פעילות ציבורית למען המלחמה בהסתה ובפעילויות BDS. הפעילות העסקית שלי כמייסד וכמנכ"ל פנינסולה לא היתה ואינה קשורה לפעילות של קלע שלמה. כל רמיזה שלפיה פנינסולה נהנית באופן כלשהו ממידע המצוי בידי קלע שלמה, היא נבזית ושקרית, אבל בעיקר מגוחכת".

מרשות ני"ע נמסר: "קיבלנו את המכתב ונעיין בנטען בו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker