מי עירום יותר: אורן או המבוטחים?

יש שקר ומרמה בענף - ומי שנשארים עם המכנסיים למטה הם הלקוחות

סמי פרץ
סמי פרץ

>> עשרות שנים אנחנו מתלוננים שחברות הביטוח יצרו ענף מסובך, קשה להבנה ומרובה באותיות קטנות שמקשות עלינו המבוטחים להבין מה יש לנו ומה אין. מתלוננים - וכלום לא קורה. עד אתמול.

מאתמול הכל הרבה יותר ברור. מאתמול, החיים השתנו. מאתמול - קל יהיה להבין את הפוליסות, קל יהיה להבין היכן אנחנו מוגנים והיכן לא. מאתמול אפשר להבין אם אנחנו מוגנים או חשופים.

וכל זה הודות לאיש אחד. קוראים לו אורן אל און, איש ביטוח ותיק המשמש כיום משנה למנכ"ל חברת הביטוח הפניקס. אותו אל און הופיע אתמול בכנס סוכני הביטוח באילת והרצה על הרפורמות האחרונות בענף הביטוח והחיסכון הפנסיוני. בשלב מסוים הוא הבין שגם סוכני ביטוח מתקשים, כמו המבוטחים שלהם, להבין מי נגד מי, ולכן החליט להתפשט ולהישאר על הבמה בתחתוניו בלבד.

אל און דיבר על מספרים, אחוזים, דמי ניהול ועמלות, אבל הוא ידע עם מי יש לו עסק. סוכני ביטוח שיורדים לאילת לא באמת רוצים להתעמק ברפורמות ובמהלכים גדולים, הם רק רוצים לדעת מה נשאר להם ביד בסופו של דבר. אל און עשה להם את העבודה והבהיר מה יקרה להם אחרי הרפורמות שמוביל משרד האוצר בהפחתת דמי הניהול: הם יישארו עם התחתונים. כדי להיות משוכנע שהם הבינו, אל און ניגש אל מאחורי הפרגוד שעל הבמה והוריד גם את תחתוניו. המסר נקלט, יש להניח.

למעשה, אל און לא היה צריך להקריב את עצמו עם הגימיק הזה וללכת רחוק כל כך. הוא היה יכול לספר לסוכני הביטוח על השנים הרבות שהוא והם עובדים בענף הביטוח, ולתאר להם את מצבם של האנשים האמיתיים בתעשייה הזו שנמצאים בדרך כלל עירומים ובלתי מוגנים: הלקוחות. את המסר הזה היו הסוכנים מבינים די מהר.

אל און היה יכול להזכיר להם את התקופה שבה סוכני הביטוח מכרו פוליסות ביטוח חיים יקרות להחריד עם חלוקה לא סבירה בין חיסכון לבין ריסק (סיכון מוות). השיטה הזאת השאירה מבוטחים רבים עם המכנסיים למטה. כמה סוכני ביטוח נהפכו למיליונרים בזכותה.

הוא יכול לבקש מהם לספר בעצמם איך הם חגגו במשך שנים על הלקוחות באמצעות מה שמכונה טוויסטינג - מכירת פוליסות לטווח קצר עד שהסוכן מקבל את עמלת המכירה שלו, ואז ביטול הפוליסה והעברתה לחברה אחרת כדי לקבל עמלה נוספת. הטכניקה הזאת הותירה מבוטחים רבים עירומים. הוא יכול היה לספר על פוליסות ביטוח החיים והמבנה שלהן, שכולל עשרות סעיפים קטנים ועמומים שנותנים למבוטח את התחושה שהוא הולך עם בגדים, אבל כשמשהו קורה - הוא יכול לחפש את החברים שלו. ואת הבגדים שלו.

הוא כמובן היה יכול להחליף עם הסוכנים חוויות מנסיעת הצ'ופר האחרונה לתאילנד, וזו שלפניה לברזיל, וזו שקדמה לה לווייטנאם, ולכל יעד אחר על פני הגלובוס. הוא יספר להם איזה כיף היה שם, ואיך הם השאירו מאחור, בבית, הרבה מאוד מבוטחים עם התחתונים ביד.

אל און היה יכול לצחוק אתם על המבוטחים הפראיירים שמשלמים פרמיות גבוהות על רכב שנפגע בתאונה, בלי לדעת שהם משלמים כאילו הרכב שווה 80 אלף שקל אבל יקבלו פיצוי שנותן לרכב שווי של 40 אלף שקל. הסידור הזה משאיר הרבה מבוטחים בלי בגדים ובלי רכב.

והוא היה יכול לספר לסוכנים איך הם יודעים לתפוס מבוטחים בשעת צרה, להדביק להם חוקר פרטי שמקליט אותם ומנסה להפיל אותם בפח - כדי שיוכלו להתנער מהתשלום האמיתי שמגיע למבוטח. ושוב העירומים כאן הם המבוטחים.

הסוכנים מבינים את כל התרגילים האלה. הם מכירים אותם, ואפילו המציאו את חלקם. יש הרבה מאוד שקר ומרמה בתעשייה הזו (גם מצדם של מבוטחים, יש להודות) ויש הרבה מאוד אנשים שנשארים עם המכנסיים למטה.

האם גם הסוכנים יישארו כעת עם המכנסיים למטה? לא בהכרח. במובנים מסוימים, גם זה שקר. הורדת דמי הניהול בתחומי הביטוח הפנסיוני תפגע בהכנסותיהן של חברות הביטוח, וכנגזרת מכך גם בעמלות שהן משלמות לסוכני ביטוח. ואולם דמי הניהול, העמלות, הבנייה האקטוארית של המוצרים הפנסיוניים, וכמובן תיקי העבר השמנים - אלה עדיין משאירים הרבה שומן לחלוקה בין החברות לבין הסוכנים.

מי שיצליח להתאים את עצמו למצב החדש, יידע לתת שירות טוב והוגן למבוטחים ויידע להתאים מוצרים ללקוחות - יוכל להמשיך להתפרנס היטב ולקנות לעצמו מספיק בגדים כך שלעולם לא יישאר בתחתוניו. זה לא המצב של המבוטחים. דמי הניהול בתחום הפנסיוני גודעים בין רבע לשליש מהפנסיה שלהם, וגם במצב החדש הם עדיין ישאירו נתח נאה מהפנסיה שלהם לחברות הביטוח ולסוכנים. מי שעדיין נמצא חשוף, עירום ולא מוגן - הם המבוטחים.

נ.ב

אם אורן אל און אוהב כל כך להתפשט, ואם ממילא קיים צורך לפשט את מבנה פוליסות ביטוח החייים ופוליסות אחרות כדי שהמבוטחים יבינו אותן, יש למנות אותו לפרזנטור שימחיש למבוטחים היכן הם מבוטחים והיכן לא. לכן, במעמד זה נציע לו להשתמש בתמונתו ללא בגדים בכל סעיף בפוליסה שבו הלקוח לא מוגן. כך, במקום לקרוא מאות סעיפים זעירים, תופיע ליד כל סעיף תמונה של אל און. כשהוא יהיה בבגדיו נדע שיש כיסוי באותו סעיף. כשהוא יהיה עירום - נדע שהסעיף לא מכוסה. זה ימנע את המצב הקיים שבו המבוטח לא יודע אם הוא עירום או לבוש. הוא רק יודע שמי שמכר לו את הפוליסה הוא ערמומי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker