קליינר: "הילד שלי היה מנהל את מכתשים יותר טוב"

קליינר, שהחל את דרכו במכתשים כמנהל תפעול בחברה שמחזורה 15 מיליון דולר, קטנה יותר מארומור, מדבר על זכותם של הבעלים החדשים להוביל את מכתשים-אגן על פי הבנתם

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

לפני ארבע שנים עזב קליינר את מכתשים-אגן, עם ותק של יותר מ-43 שנה בקבוצת האגרו-כימיה. כעת הוא משקיף מרחוק על המשבר בקבוצה ועל המגעים לקראת סגירת העסקה למכירת השליטה בה לכמצ'יינה הסינית, וכמעט מצליח לשכנע שלא אכפת לו.

קליינר, שהחל את דרכו במכתשים כמנהל תפעול בחברה שמחזורה 15 מיליון דולר, קטנה יותר מארומור, מדבר על זכותם של הבעלים החדשים להוביל את מכתשים-אגן על פי הבנתם. אלא שאז פורצת הביקורת כמו מעצמה.

כמי שזכה בפרס התעשייה על הישגים ניהוליים, אין זה מפתיע שקליינר תולה את ההסבר לדעיכת מכתשים בכישלון ניהולי - לא באסטרטגיה מוטעית, לא בתחרות הגוברת וגם לא בהחמרת תקני איכות הסביבה.

"ניהול הוא הלחם והחמאה של כל עסק, ועל זה לא שמרו. כאשר ביגר מונה הוא החליט שהמנהלים הישראלים לא טובים מספיק, מינה מנהלים זרים - ונתן להם עצמאות. כשמודדים מנהלים רק על בסיס מכירות, אתה יכול להבין מה קורה לרווחיות ולמלאים. הפעילות אמנם גדלה, אבל העובדה שהחברה הגיעה למלאי של 1.1 מיליארד דולר בברזיל בתקופת ביגר נובעת מחוסר פיקוח".

קליינר גם כופר בטענות שזרעי הפורענות במכתשים נטמנו עוד בתקופתו, כשהחברה החליטה להימנע מכניסה להשקעות בתחום של זרעים והנדסה גנטית, שהפכו למקור הרווחים העיקרי בתעשייה האגרוכימית. הוא אומר שהוא משוכנע שמכתשים יכלה לשרוד ואף להתפתח גם בלי יכולות של הנדסה גנטית. "בענף האגרו-כימיה תמיד יהיו שנים טובות יותר וטובות פחות - אבל מכאן ועד להגיע למלאי של 1.1 מיליארד דולר הדרך ארוכה. הבן שלי היה מנהל את זה יותר טוב", הוא אומר.

למרות זאת, לויטה - עמיתו של קליינר בארומור והמנכ"ל לשעבר של מכתשים-אגן שמזוהה יותר מכל אחד אחר עם הצלחתה - חזר לחברה לבקשתו של ארז ויגודמן, המנכ"ל הנוכחי של מכתשים-אגן, ומשמש יועץ שלה. קליינר מודה שאינו מבין את הצעד: "הם לא נהגו בנו יפה אז, ואין סיבה שיעשו זאת היום. יש לנו לחם ואפילו חמאה - יכול להיות שיש לו יותר סנטימנטים, אני לא יודע בדיוק. אני לא הייתי מגיע לשם בשום מחיר. לא השתנה שם שום דבר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום