אורי יהודאי: "דרשנו להשאיר את הפעילות בישראל שלוש שנים לפחות”

מנכ"ל פרוטרום אורי יהודאי אמר אתמול ל–TheMarker כי עד לפני שנה האפשרות למכור את החברה כלל לא באה בחשבון ■ אלא שבחודשים האחרונים משהו השתנה: "באחרונה חשבנו שיש היגיון לשקול חיבור אסטרטגי - אם הוא יהיה טוב לבעלי המניות, לעובדים וללקוחות"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאיצילום: עופר וקנין
יורם גביזון

"בחודשים האחרונים קיבלנו הצעות ממספר רב של גופים, שעד לפני שנה לא הסכמנו לשמוע. אבל בתקופה האחרונה חשבנו שיש היגיון לשקול חיבור אסטרטגי, אם הוא יהיה טוב לכל בעלי העניין — בעלי מניות, עובדים ולקוחות", אמר אתמול אורי יהודאי, מנכ"ל חברת פרוטרום, על עסקת הענק.

מה גרם להאצת המגעים ומה ההיגיון בחיבור דווקא עם IFF?

יהודאי: "רכישתה של חברת NatureX הצרפתית בידי Givaudan, החברה הגדולה בענף, לפי שווי חברה של 1.5 מיליארד דולר לפני כמה שבועות, הביאה לתזזית בקרב יתר החברות הגדולות בעולם, שחיפשו מהלך שישפיע על עתיד הענף ב–10–20 השנים הקרובות. פרוטרום היא יעד הרכישה הכי גדול והכי משמעותי מבחינה טכנולוגית, וכן מבחינת היכולות, הלקוחות והפרישה הגיאוגרפית.

"המיזוג בין שתי החברות מאפשר לבעלי המניות של פרוטרום להמשיך את פריצת הדרך של החברה ולהיות בעלי השפעה על החברה הממוזגת. נוסף על כך, שתי החברות משלימות ב–80%, ולכן הבחירה ב–IFF היתה הכי הגיונית בכל הפרמטרים. IFF אינה נמצאת בתחום הטעמים הלא מתוקים שבו פרוטרום חזקה, בעקבות רכישה שביצעה בעשור האחרון. IFF חזקה בלקוחות גדולים רב־לאומיים, ואנחנו בלקוחות קטנים ובינוניים. IFF אינה קיימת משמעותית בתחום חומרי הגלם הטבעיים, נוגדי החמצון, הצבעים הטבעיים וחומרי גלם לתחליפי חלב אם, שפרוטרום נכנסה אליו בעקבות רכישתה של חברת אנזימוטק. IFF היא שחקן ענק בתחום הבשמים, שבו לפרוטרום לא היתה נוכחות עד לאחרונה".

העובדה שיהודאי מוביל את האקזיט הגדול במשק לאחר עסקת אינטל־מובילאיי היא אירונית, בעיקר משום שהוא מרבה לדבר על תרבות האקזיטים הקלוקלת ועל חששו מפני עתיד התעשייה, לנוכח העובדה שחברות תעשייה משמעותיות נרכשות בידי זרים, או שמעתיקות את מרכז הכובד של פעילותן לחו"ל.

מפעל פרוטרום בשוויץצילום: ללא קרדיט

האם יהיו פיטורים בישראל בעקבות העסקה? האם יש ל–IFF מחויבות לשמור על הפעילות בישראל?

"IFF התחייבה לשמור על הפעילות בישראל בגודלה הנוכחי לפחות שלוש שנים. זו היתה דרישה של ג'ון פרבר ושלי. נוסף על כך, יש כוונה להגדיל את ההשקעות בטכנולוגיה בישראל. את המהלך הובלנו ברכישת אנזימוטק ובחברת IBR, שמשקיעות סכומים גדולים במחקר ובפיתוח הרבה מעבר לשיעור שבו פרוטרום השקיעה קודם לכן, ובהשוואה ל–IFF, שמשקיעה 8% ממכירותיה במחקר ובפיתוח. השקעות מוצלחות בטכנולוגיה הן משהו שאין סיבה להזיז אותו, גם לאחר המועד הפורמלי של שלוש שנים".

בעלי המניות של פרוטרום יקבלו שליש מהתמורה במניות. במשך שנים אמרת שהאסטרטגיה והביצועים של פרוטרום טובים משל מתחרותיה. איך תשכנע אותם עכשיו לקבל מניות של IFF, שעלולות לרדת ולשחוק את הפרמיה שיקבלו?

"מבנה העסקה נגזר ממבנה ההון של IFF, שלא יכלה לקחת חוב נוסף כדי לשלם במזומן. מעבר לכך, אנחנו מאמינים שהחיבור בין IFF לפרוטרום עשוי לייצר ערך נוסף של מיליארדים. אנחנו צופים סינרגיה של עלויות בהיקף של 145 מיליון דולר בשנה בתוך שלוש שנים. זאת בנוסף לאפשרויות להאיץ את צמיחתה של החברה הממוזגת על ידי האפשרות להגדיל את מגוון המוצרים שהחברה הממוזגת מציעה, את מספר לקוחותיה ואת היכולת לחבר מפעלים, כך שהיה היגיון להישאר בעלי מניות.

נוסף על כך, ל–IFF אין בעל שליטה. "בעלי המניות הגדולים בה הם קרנות השקעה וקרנות פנסיה, שיעשו הכל לטובת בעלי המניות והעובדים. אני חושב שהמניות צריכות לעלות, וגם אם הן יירדו בטווח הקצר, חובת ההוכחה מוטלת על ההנהלה. יהיה עליה להראות שהיא מסוגלת להשיג את הסינרגיות ולייצר ערך ארוך טווח לבעלי המניות. עסקה בהיקף כזה אינה נבחנת בטווח של חודש־חודשיים".

האם התחייבות של IFF לרשום את המניות למסחר בתל אביב תחומה בזמן מינימלי?

"אין ל–IFF התחייבות להישאר זמן מסוים. מה עוד ששני שלישים מבעלי המניות של פרוטרום הם זרים. אבל אם הפעילות בישראל תגדל ובעלי המניות הישראליים יישארו בעלי מניות של החברה הממוזגת — יהיה היגיון להישאר רשומים למסחר בבורסה המקומית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker